«ԱՌԱՎՈՏ»: Պարույր Հայրիկյան.«Ես բավարարված կլինեի, երբ հանցագործության կծիկը մինչև վերջ բացվեր» 09/24/2013   11:21  |  Մամուլ
Թերթի ուշադրության կենտրոնում է Պարույր Հայրիկյանի դեմ իրականացված մահափորձի գործով դատաքննությունը՝ հիշեցնելով, որ Վարդան Սեդրակյանին դատարանը մեղավոր է ճանաչել և  դատապարտվել ազատազրկման՝ 14 տարի ժամկետով: Թղթակիցը զրուցել է Պարույր Հայրիկյանի հետ, ով իր խոսքում մասնավորապես ասել է. «Ես բավարարված կլինեի, անվտանգության ապահովման տեսանկյունից եմ ասում, երբ հանցագործության կծիկը մինչև վերջ բացվեր: Դատարանն ու նախաքննությունն այս հարցում իրենց գործը չարեցին»:
Թերթը գրում է, որ չնայած մեղադրողը Սեդրակյանի համար պահանջել էր 12 տարվա ազատազրկում, սակայն դատարանը նրան դատապարտեց 14 տարվա ազատազրկման:
Այնուամենայնիվ, Հայրիկյանը փաստել է, որ նախաքննությունը գոնե կարողացել է գնտել կծիկի ծայրը՝ նկատի ունենանլով, որ Սեդրակյանին 100 հազար դոլար գումար է փոխանցվել, և որ վերջինս իր ունեցվածքին ոչ համապատասխան ծախսեր է կատարել:
Այս կապակցությամբ Հայրիկյանն ասել է. «Բայց երբ դատարանը մերժեց նրանց որպես վկա կանչելու մեր պահանջը, ես հասկացա, որ դատարանը կախվածության մեջ է, կամ էլ կաշառքն այստեղ էլ է իր դերը կատարել»:
Վ.Սեդրակյանի ստացած պատժի հետ կապված՝ Հայրիկյանը կարծիք է հայտնել, որ նա ստացել է նվազագույն պատիժ, այնպես որ «Պետք է երջանիկ զգան իրենց. 20 տարուց ցմահ է հասնում»:
Թղթակցի հարցին, թե «կծիկը մինչև վերջ բացելու համար» ինքը պատրաստվու՞մ է արդյոք բողոքարկել դատավճիռը, Հայրիկյանն ասել է, որ իր փաստաբանն այդ հարցերի վերջնական պատասխանը կտա՝ հավելելով, որ նաև փոխհատուցման հարց կա:

“Аравот”: Паруйр Айрикян заявил, что был бы удовлетворен приговором, если бы клубок преступления удалось бы размотать до конца 09/24/2013   11:56  |  Пресса
Газета обратилась к теме судебного процесса по делу о покушении на Паруйра Айрикяна. Издание напоминает, что суд признал Вардана Седракяна виновным и приговорил его к 14 годам лишения свободы. Корреспондент газеты побеседовал с Паруйром Айрикяном, который, в частности отметил: “Я был бы удовлетворен.. я говорю это с точки зрения обеспечения безопасности, если бы клубок преступления удалось бы до конца размотать. Суд и следствие в этом деле не справились со своей задачей”.
Газета пишет, что, несмотря на то, что обвинение требовало для Седракяна 12 лишения свободы, однако его осудили на 14 лет заключения.
Тем не менее, Айрикян констатировал, что следствие хотя бы сумело отыскать край нити клубка, имея в виду то, что Седракян перечислил 100 тыс. долларов, и что в последнее время позволял себе траты, не соответствующие уровню его состояния.
В этой связи Айрикян заявил: “Когда суд отказал нам в требовании вызвать их в качестве свидетелей, я понял, что суд зависим, либо взятка и здесь сыграла свою роль”.
Что же касается вынесенного Седракяну приговора, то, по словам Айрикяна, он получил минимальное наказание, так что “должен себя чувствовать счастливым”.
На вопрос корреспондента, собирается ли он с тем, чтобы распутать до конца клубок преступления, обжаловать приговор, Айрикян отметил, что его адвокат даст окончательные ответы на эти вопросы, добавив, что еще не отпал вопрос о возмещении ущерба.