Ծեծի, ջարդի հեղինակը եղել է Կարեն Բաբակեխյանը,- դատարանում հայտարարեց ամբաստանյալը 09/23/2013   16:09  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, բանդիտիզմի գործով այսօրվա դատական նիստում  ամբաստանյալներ Սամվել Դավթյանի, Արթուր Մանուկյանի ու Դավիթ Գալստյանի նկատմամբ կիրառեց դատական սանկցիա՝ նախազգուշացում: Նախագահող դատավորը տեղեկացրեց, որ կարգուկանոնի հաջորդ խախտման  դեպքում կկիրառվի ավելի խիստ դատական սանկցիա՝ ընդհուպ մինչև դատական նիստերի դահլիճից հեռացում: Դատարանն այսպիսով  նախորդ դատական նիստերից մեկի ժամանակ հիշյալ ամբաստանյալների կողմից  ինքնավնասման փորձը գնահատեց որպես կարգուկանոնի խախտում:
Պաշտպանական կողմը կարծիք հայտնեց, որ ինքնավնասումը անհարգալից վերաբերմունք չէ դատարանի հանդեպ, այլ հանրության ուշադրությունը նախաքննության ընթացքում ամբաստանյալների նկատմամբ կիրառված խոշտանգումների վրա հրավիրելու փորձ:
Մասնավորապես, ամբաստանյալ Դավիթ Գալստյանը հայտարարեց, որ ինքը նախաքննության ընթացքում 10 օր պահվել է ՁՊՎ-ում, ինչն արդեն իսկ մարդու իրավունքների խախտում է, պատճառն այն էր, որ «այնքան էին ծեծել, որ ոտքի վրա չէի կարողանում կանգնել»: Ծեծի, ջարդի հեղինակն, ըստ նրա, Կարեն Բաբակեխյանն էր («Փաստինֆո». ներկայումս Շիրակի մարզի ոստիկանապետ): Ամբաստանյալը կարծիք հայտնեց, որ նախագահող դատավորը «վերևների հրահանգով» ամեն օր դատական նիստեր է հրավիրում, որպեսզի հապշտապ գործի քննությունն ավարտվի: «Մենք բանդայի հետ կապ չունենք, իրականությունը ջրի երես է դուրս գալիս՝ ակնհայտ է դառնում, որ բանդան իրականում «կեղծ բանդա է»:   Ամբաստանյալ Արթուր Մանուկյանն իր հերթին նշեց՝ «չեմ ուզում հերթական զոհը լինել»՝  ակնարկելով  Գուրգեն  Հայրապետյանի  (նա, ըստ գործի նյութերի, փորձելով ազատվել ոստիկանության աշխատակիցների հետապնդումներից, դիմել էր փախուստի, բարձրանալով Մյասնիկյան պողոտային հարակից ժայռի վրա, վայր է ընկել և մահացել) և վերջերս նաև ամբաստանյալ Արման Դալլաքյանի մահը:  «Մարդիկ են զոհվում կտտանքների հետևանքով»,- հավելեց ամբաստանյալ  Սամվել Դավթյանը:
Նախագահող դատավոր Մ.Պապոյանը պարզաբանեց, որ «ոչ ոք ձեր թշնամին չէ, քննության ենթակա գործ է, մեղադրանք է ներկայացվել, քննում ենք»: Դատավորը  հորդորեց  պահպանել կարգուկանոն, որպեսզի հնարավոր լինի իրականացնել լրիվ, օբյեկտիվ ու բազմակողմանի քննություն և արդյունքում իրականացնել  ճիշտ արդարադատություն: Դատական նիստերը ամեն օր նշանակելը, ըստ դատավորի, իր որոշումն է և նպատակ ունի արդյունավետ քննություն իրականացնել: Լսելով  դատավարության մասնակիցների կարծիքները՝   դատարանը որոշեց   այսուհետ նիստերն անցկացնել շաբաթական մեկ անգամ, սակայն եթե պաշտպանական կողմը՝ մեղադրանքի կողմի պես հնարավոր համարի ամեն օր կամ  շաբաթական երկու անգամ նիստեր անցկացնելը, ապա դատարանը պատրաստ է ավելի հաճախակի նիստեր հրավիրել: Դատարանը բավարարեց պաշտպանական կողմի միջնորդությունը տուժող Նապոլեոն Ազիզյանին  դատարան հրավիրելու    ու հարցաքննելու մասին՝  ցայժմ նա առողջական պատճառներով չի ներկայացել դատարան, և դատարանում հրապարակվել են նրա նախաքննական ցուցմունքները: Պաշտպանական կողմի տեղեկությունների համաձայն, նա մեկնել է Հայաստանից ու վերադարձել՝  եթե տեղաշարժի հնարավորություն ունի, ապա կարող է նաև դատարան ներկայանալ:
Դատարանը մերժեց ամբաստանյալ Քյարամ Ամոյանի պաշտպան Սամվել Հովհաննիսյանի միջնորդությունը  իր պաշտպանյալին դատաբժշկական հանձնաժողովային փորձաքննության ենթարկելու մասին: Պաշտպանը  խնդրում էր  փորձաքննությամբ պարզել՝ Ք.Ամոյանի առողջական վիճակը թույլ տալի՞ս է  գտնվել կալանքի մեջ:
Դատարանը վերսկսեց գործով գրավոր ապացույցների հետազոտումը, որն ընդհատվել էր ամբաստանյալ Արման Դալլաքյանի մահվան ու երեք ամբաստանյալների ինքնավնասման փորձի պատճառով:
13:53 23/09/2013  |  ԼՐԱՀՈՍՄահացած ամբաստանյալի հարազատները պահանջում են պատժել բռնություն կիրառած անձանց
15:38 18/09/2013  |  ԼՐԱՀՈՍ«Բանդայի» գործով ամբաստանյալ Քյարամ Ամոյանը բոյկոտո՞ւմ է դատական նիստերը
11:12 18/09/2013  |  Մամուլ«ԺՈՂՈՎՈՒՐԴ»: «Եվ, ուրեմն, որտե՞ղ է իրական «բանդան», ինչու՞ չի բացահայտվում...»
10:22 18/09/2013  |  Մամուլ«ԺՈՂՈՎՈՒՐԴ»: Ազատ է արձակվել՝ համաներում հայտարարելուց հետո
12:58 17/09/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԿքննարկվի Արման Դալլաքյանի հոր դիմումը
10:22 14/09/2013  |  Մամուլ«ԺՈՂՈՎՈՒՐԴ»:Նապոլեոն Ազիզյան.«Որ պաշտպանները խոսում են, ուղղակի շոու են անում՝ ամեն մեկն իր փողի համար»
09:52 12/09/2013  |  Մամուլ«ԺՈՂՈՎՈՒՐԴ»: «Դատապարտյալների հիվանդանոց»-ում մահացած Արման Դալլաքյանը քաղցկեղո՞վ է հիվանդ եղել

“Автором экзекуции был Карен Бабакехян”. Подсудимый по ”делу о банде” заявил на процессе об учиненных над ним в ходе следствия пытках 09/23/2013   18:04  |  Актуальная тема
Суд общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством Мхитара Папояна на сегодняшнем заседании по “делу о банде” применил в отношении подсудимых Самвела Давтяна, Артура Манукяна и Давида Галстяна судебную санкцию в виде предупреждения. Председательствующий на заседании судья сообщил, что в случае повторного нарушения правопорядка применит более строгую судебную санкцию - вплоть до удаления из зала судебного заседания. Таким образом, суд квалифицировал предпринятую в ходе судебного заседания одним из подсудимых попытку самовредительства как нарушение правопорядка.
Сторона защиты высказала мнение о том, что акт самовредительства не есть неуважительное отношение к суду, а попытка обратить внимание общественности на учиненные над подсудимыми в ходе предварительного расследования дела пытки.
В частности, подсудимый Давид Галстян заявил, что его в ходе предварительного следствия содержали в течение 10 дней в месте содержания арестованных (МСА), что уже является нарушением прав человека. Дело в том, что “меня так избили, что я на ногах не мог стоять”. По его словам, автором экзекуции был Карен Бабакехян(Прим.ред. действующий начальник Полиции Ширакской области Армении). По мнению подсудимого, председательствующий судья “по указке верхов” ежедневно созывает судебные заседания, дабы скоропалительно завершить судебное разбирательство по делу. “Мы не имеем отношения к банде, истина уже всплывает на поверхность, ясно, что банда на самом деле это “псевдобанда”, -заявил он. Подсудимый Артур Манукян, в свою очередь, заявил, что “ не хочет становиться очередной жертвой”, намекая на Гургена Айрапетяна(Г. Айрапетян, согласно материалам дела, пытаясь освободиться от преследования полицейских, обратился в бегство и, взобравшись на утес, прилегающий к улице Мясникяна, сорвался и погиб) и скончавшегося недавно Армана Даллакяна. “Люди гибнут от пыток” , - добавил подсудимый Самвел Давтян.
Председательствующий судья М. Папоян пояснил: “Никто Вам не враг, дело подлежит расследованию, выдвинуто обвинение, мы его рассматриваем”. Судья призвал соблюдать порядок, дабы можно было провести полное, объективное и всестороннее расследование и по его итогам вынести справедливое решение. Что касается того, что ежедневно назначаются заседания, то, по словам судьи, это его решение, которое имеет своей целью проведение эффективного расследования. Выслушав мнение участников судебного процесса, суд принял решение впредь проводить заседания раз в неделю, однако, если сторона защиты, подобно обвинению, сочтет возможным проведение судебных заседаний ежедневно или два раз в неделю, то суд готов к тому, чтобы созывать гораздо чаще заседания. Суд удовлетворил ходатайство стороны защиты о вызове в суд и проведении допроса потерпевшего Наполеона Азизяна: он не явился на судебное заседание по состоянию здоровью. Данные им в ходе предварительного следствия показания были оглашены в суде. По сведениям стороны защиты, он уехал из Армении и вернулся: по мнению защиты, если у него есть возможность перемещаться, то он может явиться и в суд.
Суд отклонил ходатайство адвоката подсудимого Кярама Амояна о проведении его подзащитному комплексной судебно-медицинской экспертизы. Сторона защиты требовала установить по итогам экспертизы, позволяет ли состояние здоровья К. Амояна находиться под стражей.
Суд возобновил исследование письменных доказательств по делу, которое было прервано по причине смерти подсудимого Армана Даллакяна и предпринятой тремя подсудимыми попытки самовредительства.