ՀՀ Նախագահը հանդիպել է Բելառուսի Նախագահին 09/23/2013 15:07 | ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Սոչիում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր մինչ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) խորհրդի հերթական նստաշրջանի մեկնարկը հանդիպում է ունեցել Բելառուսի Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ:
Զրուցակիցները քննարկել են ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափով փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր: Երկուստեք ընդգծվել է, որ բարձր մակարդակի հաճախակի հանդիպումները, երկու երկրների տարբեր գերատեսչությունների միջև ակտիվ համագործակցությունն զգալիորեն նպաստում են միջպետական հարաբերությունների օրակարգի հարստացմանը փոխշահավետ բոլոր ուղղություններով:
Ինչպես տեղեկացնում են Նախագահի պաշտոնական կայքէջից, Հայաստանի և Բելառուսի նախագահները գոհունակությամբ են նշել, որ մի քանի ամիս առաջ Նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի ընթացքում պայմանավորվածությունների որոշակի մասն արդեն իրականացվել է, իսկ մի մասն էլ իրագործման ընթացքի մեջ է:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո միության անդամ երկու բարեկամ երկրների միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման հեռանկարին: Կողմերը քննարկել են նաև Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության հարցում Բելառուսի աջակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հայաստանի և Բելառուսի նախագահները հայ-բելառուսական հարաբերությունների ամրապնդման գործում մեծապես կարևորել են նաև Բելառուսում հայ համայնքի դերը:

Серж Саргсян обсудил с Александром Лукашенко перспективы развития двустороннего сотрудничества 09/23/2013 15:36 | Лента новостей
Согласно информации, собеседники обсудили вопросы, касающиеся как двустороннего, так и многостороннего форматов сотрудничества. Обе стороны отметили, что частые встречи на высоком уровне, активное сотрудничество между разными ведомствами двух стран существенно способствуют обогащению повестки межгосударственных отношений по всем взаимовыгодным направлениям.
Президенты Армении и Беларуси с удовлетворением отметили, что определенная часть, достигнутых в ходе состоявшегося несколько месяцев назад визита президента Беларуси в Армению договоренностей, уже реализована, а остальная часть находится в процессе реализации.
Главы двух государств также затронули перспективы развития экономического сотрудничгства между двумя странами после вступления Армении в Таможенный союз. Собеседники обсудили также вопросы, касающиеся содействия Беларуси в вопросе членства Армении в ТС.
Президенты Армении и Беларуси подчеркнули важную роль армянской общины Беларуси в деле укрепления армяно-белорусских отношений.