Մահացած ամբաստանյալի հարազատները պահանջում են պատժել բռնություն կիրառած անձանց 09/23/2013 13:53 | ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանը՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, այսօր որոշում կայացրեց դադարեցնել բանդիտիզմի գործով ամբաստանյալ Արման Դալլաքյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը՝ մահվան հիմքով:
Ինչպես լրագրողների հետ զրույցում նշեց Ա.Դալլաքյանի պաշտպան Վաչագան Քոսյանը, արդեն նախկին ամբաստանյալի հարազատները դատարանին ուղղված երկրորդ դիմումում չեն առարկել այդ հիմքով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու դեմ՝ առաջին դիմումում Ա.Դալլաքյանի հայրը՝ Ալբերտ Դալլաքյանը խնդրել էր իր որդու դեմ գործը կարճել արդարացման հիմքով:
Վ.Քոսյանն ընդգծեց, որ իրենք գնալու են այլ ճանապարհով՝ բողոք են ներկայացնելու ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ Արման Դալլաքյանի նկատմամբ բռնությունների, խոշտանգումների, ճնշումների, ոչ բավարար բժշկական օգնություն ցույց տալու փաստերի առնչությամբ՝ խնդրելով պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին:
Ձերբակալության օրը ոստիկանության Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վարչությունից Ա.Դալլաքյանը տեղափոխվել էր «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն՝ վիրահատվելու, և վիրահատության հաջորդ օրը դուրս գրվել կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքից:
Պաշտպանի հարցմանը, թե ինչու էր նոր վիրահատված անձը հապշտապ դուրս գրվել հիվանդանոցից, բժիշկները տեղեկացրել էին, որ հիվանդին դուրս են գրել ոստիկանների պահանջով և ոստիկանների ուղեկցությամբ նա տեղափոխվել է ոստիկանության հոսպիտալ: Ձերբակալվելու ժամանակ Ա.Դալլաքյանը վնասել էր ինքն իրեն՝ որովայնի շրջանում, ինչի հետևանքով առաջացել էր ճողվածք, որի հետևանքները վերացվեցին միայն 13 ամիս անց: Բացի այդ առկա են ուղղակի կամ ուղղակի խոշտանգումների փաստեր, մասնավորապես, գործում առկա է տեսանյութ, որից երևում է, թե ինչպես են ոստիկաններն իրենց վերաբերմունքով նվաստացնում Ա.Դալլաքյանին:

Родственники покойного фигуранта дела “о банде” Армана Даллакяна направят генпрокурору жалобу в связи с пытками над экс-подсудимым 09/23/2013   14:31  |  Лента новостей
Суд общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш под председательством судьи Мхитара Папояна сегодня вынес решение прекратить уголовное преследование в отношении подсудимого по “делу о банде” Армана Даллакяна на основании его смерти.
Как сообщил в беседе с журналистами адвокат А. Даллакяна Вачаган Косян, родственники бывшего подсудимого в своем втором заявлении, адресованном суду, не протестовали против прекращения уголовного преследования на этом основании. В первом заявлении отец А. Даллакяна – Альберт Даллакян просил суд прекратить дело против его сына на основании оправдания.
В. Косян подчеркнул, что представят жалобу генпрокурору в связи с фактами применения в отношении Армана Даллакяна насилия, пыток, давления и оказания недостаточной медпомощи с просьбой привлечь к ответственности виновников.
В день ареста А. Даллакяна перевели из Управления по борьбе с организованной преступностью в медцентр “Эребуни” на операцию и на следующий же день после хирургического вмешательства выписали из отделения реанимации больницы. На запрос адвоката относительно того, почему недавно прооперированного пациента скоропалительно выписали, медики сообщили, что больной выписался по требованию правоохранителей и в сопровождении последних был доставлен в госпиталь Полиции. Во время ареста А. Даллакян сам себя ранил в живот, что привело к образованию грыжи, последствия которого были устранены лишь по прошествии 13 месяцев. Также наличествуют прямые или косвенные факты пыток, в частности, в деле присутствует видеозапись, на которой видно, как полицейские унизительно обращаются с ним.