Զինակից ընկերոջ կրակոցից մահացած զինվորի գործով մեղադրանք է առաջադրվել 3 զինծառայողի 09/23/2013 11:53 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Մարտական դիրքում զինծառայող Խաչատուր Կորյունի Խաչատրյանի՝ հրազենային մահացու վնասվածք ստանալու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրել 3 զինծառայողի՝ Տիգրան Հակոբյանին, Արթուր Զոհրաբյանին և Արթուր Մարտիրոսյանին: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայության ավագ սպա Մերի Սարգսյանը:
Տիգրան Հակոբյանին, ում կողմից արձակված կրակոցի հետեւանքով, ըստ նախաքննական մարմնի, մահացել է Խաչատուր Խաչատրյանը, մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 3-րդ մասով «մարտական հերթապահության կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնները խախտելը», նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Մեղադրանք է առաջադրվել նաև ավագ սերժանտ Արթուր Զոհրաբյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ «պետի (հրամանատարի) կամ պաշտոնատար անձի կողմից իշխանությունը կամ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելը, իշխանազանցությունը կամ պաշտոնեական լիազորությունների սահմանն անցնելը»: Իսկ սերժանտ Արթուր Մարտիրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ՀՀ քրեական օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի 2-րդ մասով «մարտական հերթապահություն կամ մարտական ծառայություն կրելու կանոնների նկատմամբ անփույթ կամ անբարեխիղճ վերաբերմունքի հետևանքով և առաջացրել է էական վնաս»:
Արթուր Զոհրաբյանի և Արթուր Մարտիրոսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել զորամասի հսկողությանը հանձնելը:
Հիշեցնենք, որ 1994թ. ծնված Խաչատուր Կորյունի Խաչատրյանը մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել սեպտեմբերի 14-ի լույս 15-ի գիշերը` ժամը 03:10-ի սահմաններում, ՊԲ հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասի մարտական դիրքում:

По делу солдата-срочника, погибшего в НКР от выстрела сослуживца, трем военнослужащим предъявлено обвинение 09/23/2013   12:26  |  Актуальная тема
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту гибели военнослужащего Хачатура Хачатряна, получившего смертельное огнестрельное ранения на боевом посту в одной из воинских частей Армии обороны НКР, предъявлены обвинения трем военнослужащим: Тиграну Акопяну, Артуру Зограбяну и Артуру Мартиросяну. Об этом корреспонденту “ФактИнфо“ сообщила старший офицер следственной службы Минобороны РА Мэри Саргсян.
Военнослужащему Тиграну Акопяну, от выстрела которого скончался Хачатур Хачатрян, предъявлено обвинение по признакам ч.3 ст.365 УК РА (“Нарушение правил несения боевого дежурства или боевой службы”). В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Обвинение по признакам ч.1 ст. 375 предъявлено также старшему сержанту Артуру Зограбяну (“злоупотребление военного должностного лица властью или служебным положением, превышение должностных полномочий). А сержанту Артуру Мартиросяну предъявлено обвинение по признакам ч.2 ст.365 УК РА ("Нарушение правил несения боевого дежурства (боевой службы) вследствие небрежного или недобросовестного к ним отношения, повлекшее причинение существенного ущерба").
В отношении Артура Зограбяна и Артура Мартиросяна избрана мера пресечения в виде передачи военнослужащего под наблюдение командования воинской части.