Հանձնաժողովում դեռ ուսումնասիրում են Տարոն Մարգարյանի գույքն ու եկամուտները 09/23/2013   12:51  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը դեռ չի ավարտել քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի վերաբերյալ ուսումնասիրությունը:
Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին հանձնաժողովից, հավելելով, որ միայն ուսումնասիրության ավարտին պարզ կդառնա, կա՞ն արդյոք հիմքեր վարույթ հարուցելու համար:
Հիշեցնենք, հուլիսի 26-ին, «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնը դիմել էր հանձնաժողովին՝ պահանջելով պարզել, թե ներքաղաքային տրանսպորտի ուղեվարձը թանկացնելիս Երևանի քաղաքապետը գտնվե՞լ է արդյոք շահերի բախման իրավիճակում, ինչպես նաև` ներդրումները կառավարելիս քաղաքապետի կողմից չե՞ն օգտագործվել արդյոք պաշտոնեական դիրքն ու լիազորությունները։
Արդեն շուրջ 2 ամիս, հանձնաժողովն ուսումնասիրում է հիշյալ խնդիրն ու դեռ չի հանգել անգամ նախնական եզրակացության:
Ի դեպ, նշենք, որ Հանձնաժողովի կայքում հրապարակված հայտարարագր համաձայն, Տարոն Մարգարյանը 2012թ-ին հայտարարագրել է 115 մլն դրամի, 50 հազար ԱՄՆ դոլարի և 50 հազար եվրոյի ունեցվածք: Որպես եկամտի աղբյուր նշված է բացառապես աշխատավարձից գոյացող գումարը, որը տարեկան կազմում է 4 713 600 դրամ: Այլ ունեցվածք և եկամտի աղբյուր Տարոն Մարգարյանն իր հայտարարագրում չի բացահայտել:

Комиссия по этике высокопоставленных чиновников все еще изучает обращение “Трансперенси Интернешнл" об имуществе и источниках дохода мэра Еревана 09/23/2013   13:15  |  Актуальная тема
Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц продолжает изучать заявление антикоррупционного центра “Трансперенси Интернешнл" касательно мэра Еревана Тарона Маркаряна.
Об этом “ФактИнфо” сообщили в Комиссии, добавив, что только по завершении исследования станет ясно, наличествуют ли в действительности основания для возбуждения производства.
Напомним 26 июля антикоррупционный центр "Трансперенси Интернешнл"обратился в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц с требованием установить находился ли действующий градоначальник армянской столицы в момент повышения тарифа на проезд в общественном транспорте в ситуации столкновения интересов или существовали ли подобные риски и не имело ли место при управлении вложениями использование служебного положения или полномочий.
Уже два месяца, как комиссия изучает вышеупомянутую проблему и даже еще не пришла к предварительному заключению.
Отметим, что, согласно опубликованной на сайте комиссии декларации, Тарон Маркарян задекларировал в 2012г. имущество на сумму в размере 115 млн.драмов, 50 тыс. долларов и 50 тыс. евро. В качестве источника дохода была указана заработная плата, которая в годовом исчислении составила 4 713 600 драмов. Иных сведений об источниках дохода Тарон Маргарян в своей декларации не представил.