Էթիկայի հանձնաժողովը նոր կազմով կքննարկի Հերմինե Նաղդալյանի հարցը 09/20/2013 15:54 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ հանձնաժողովի կայքէջից, օրակարգում «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» հասարակական կազմակերպության սեպտեմբերի 9-ի դիմումի քննության վերաբերյալ հարցն է:
Կազմակերպությունը դիմել է էթիկայի հանձնաժողով՝ խնդրելով քննության առնել օրինաստեղծ գործունեությունը ձեռնարկատիրական գործունեությանը զուգակցելու պարագայում ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի կողմից պատգամավորի էթիկայի կանոնները խախտելու հարցը:
Դիմելու հիմք է հանդիսացել «Հետք» ինտերնետային լրատվամիջոցի օգոստոսի 29-ի համարում հրապարակված «Նաղդալյանին պատկանող ընկերության հետ 409 մլն դրամի պետական գնման պայմանագիր է կնքվել» վերտառությամբ նյութը, ըստ որի առանց մրցույթի պետական գնումների պայմանագիր է կնքվել Նաղդալյանին պատկանող «Սիսիանի ԲՈՒԱՏ» ՍՊԸ-ի հետ և ՀՀ կառավարության որոշմամբ հատկացվել է 416 մլն 769 հազար դրամ «Ա/Ճ Մ-2 Երևան-Երասխ-Գորիս-Մեղրի-Իրանի Իսլամական հանրապետության սահման կմ 177+000-կմ 217+000 առանձին հատվածների հիմնանորոգման» աշխատանքների կատարման համար:
ԹԻՀԿ-ն գտնում է, որ, ի լրումն ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված արգելքի խախտման, օրենսդրական և ձեռնարկատիրական գործունեության զուգակցումը հիմնավոր կասկածներ է առաջացնում պատգամավորի կողմից պաշտոնի հեղինակությունն ի շահ իրեն կամ այլ անձի օգտագործելու և շահերի բախման ռիսկերի հնարավորությունները մեծացնելու վերաբերյալ:
Ի դեպ՝ ԱԺ չորրորդ նստաշրջանում գործող Էթիկայի հանձնաժողովի կազմը որոշակի փոփոխություններ է կրել: Այն կունենա 5 անդամ՝ ի տարբերություն նախորդ նստաշրջանի 7 անդամի: Հանձնաժողովի կազմում ոչ ընդդիմադիր ու ընդդիմադիր խմբակցությունները կունենան երկուական՝ նախորդ նստաշրջանի երեքականի փոխարեն, այլընտրանք համարվող «Բարգավաճ Հայաստան»-ը՝ մեկ ներկայացուցիչ:
Թվակազմի փոփոխությունը պայմանավորված է հանձնաժողովում իր տեղից այս նստաշրջանում հրաժարվելու մասին ընդդիմադիր՝ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության որոշմամբ:
Համաձայն ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի պահանջի, Էթիկայի հանձնաժողովում ոչ ընդդիմադիր և ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիչների թիվը պետք է հավասար լինի, մեկ անդամ կարող է ունենալ իրեն ընդդիմադիր կամ ոչ ընդդիմադիր չհայտարարած խմբակցությունը:
ՀԱԿ-ի որոշմամբ պայմանավորված ևս մեկ փոփոխություն է կատարվել. այս նստաշրջանում հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը թափուր կլինի: Ըստ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի, Էթիկայի հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնը հաջորդաբար զբաղեցնելու իրավունքը պատկանում է ամենամեծաթիվ ընդդիմադիր և ոչ ընդդիմադիր խմբակցություններին, և այս նստաշրջանում այդ իրավունքն անցնում էր ամենամեծաթիվ ընդդիմադիր ՀԱԿ-ին:
Ըստ այդմ՝ հանձնաժողովը կղեկավարի հանձնաժողովի փոխնախագահ, ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչ Դավիթ Հարությունյանը: Հանձնաժողովում «Բարգավաճ Հայաստան» և «Օրինաց երկիր» խմբակցությունները, ինչպես և նախորդ նստաշրջանում, կներկայացնեն համապատասխանաբար Վահան Բաբայանը և Հովհաննես Մարգարյանը: «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» և «Ժառանգություն» խմբակցություններն իրենց ներկայացուցիչներին փոխել են: ՀՅԴ-ն կներկայացնի Արծվիկ Մինասյանը, իսկ «Ժառանգություն»-ը՝ խմբակցության քարտուղար Զարուհի Փոստանջյանը: Վերջին երկուսն ավելի վաղ այս հանձնաժողովում աշխատանքի փորձ ունեն:

Комиссия НС Армении по вопросам этики обсудит в новом составе вопрос по заявлению “Трансперенси Интернейшнл” против Э. Нагдалян 09/20/2013   16:47  |  Актуальная тема
24 сентября Комиссия НС Армении по вопросам этики созовет первое заседание осенней сессии.
Как стало известно ИА "ФактИнфо" из опубликованной на официальном сайте информации, на повестке дня стоит вопрос о рассмотрении заявления общественной организации антикоррупционный центр “Трансперенси Интернейшнл” от 9 сентября.
Организация обратилась в Комиссию по этике с просьбой взять на рассмотрение вопрос о нарушении вице-спикером Национального Собрания Эрмине Нагдалян норм этики в связи с совмещением законотворческой работы с предпринимательской деятельностью.
Основанием для обращения в Комиссию НС по этике стал опубликованный на сайте “hetq.am” 29 августа материал под заголовком “С компанией, принадлежащей Нагдалян, заключен договор о государственной закупке на сумму 409 млн драмов”, согласно которому без проведения тендера с ООО “БУСТ Сисиана”, принадлежащим Э. Нагдалян, был заключен договор о государственных закупках, и по решению Правительства РА, было выделено 416 млн 769 тыс. драмов на осуществление “ремонта отдельных участков 177+000-км 217+000-км магистрали М-2 Ереван-Ерасх-Горис-Мегри-граница Исламской Республики Иран”.
Антикоррупционный центр “Трансперенси Интернейшнл” считает, что вдобавок к нарушению запрета, предусмотренного Конституцией РА, совмещение депутатом законодательной и предпринимательской деятельности вызывает обоснованные подозрения в использовании депутатом своего должностного авторитета во благо себе или иного лица и увеличении возможностей рисков столкновения интересов.
В ходе осенней сессии парламента Армении место председателя в Комиссии НС по вопросам этики останется вакантным: фракция Армянского национального конгресса (АНК) бойкотирует работу Комиссии и не выдвинула кандидата. Об этом говорится на официальном сайте Национального Собрания.
В соответствии с законом о регламенте НС, право занимать должность председателя Комиссии по этике в порядке очередности принадлежит самой многочисленной оппозиционной и неоппозиционной фракции. На этой сессии это право перешло самой многочисленной парламентской фракции НС - “Армянскому национальному конгрессу”(АНК).
Исходя из этого, Комиссию возглавит заместитель главы комиссии Давид Арутюнян. (Республиканская партия Армении), В Комиссии по этике “Процветающую Армению” будет представлять Ваан Бабаян, “Страну закона”- Ованнес Маргарян, “АРФД” - Арцвик Минасян “Наследие”- Заруи Постанджян.