ՀՔԾ-ն նույնպես Արգիշտի Կիվիրյանի դեպքում կոպտորեն խախտել է օրենքը 09/19/2013   09:50  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Շուրջ 50 օր է անցել  «Արմենիա Թըդեյ» լրատվական կայքի համակարգող Արգիշտի Կիվիրյանի դեմ բռնարարքի՝ օգոստոսի 1-ին Երևանի քաղաքապետարանի մոտ  առաջին դեպքից  հետո: Այդուհանդերձ, քննությունը դոփում է նյութերի նախապատրաստության փուլում: Ըստ օրենսդրության, հետաքննություն անցկացնելու համար նախատեսված է 10-օրյա ժամկետ, որի ավարտին քննչական մարմինը պետք է որոշում կայացնի քրեական գործ հարուցելու կամ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին: Այսինքն՝ հետաքննության ժամկետների կոպիտ խախտման «քառասունքն» անցել է:
Ընդ որում, քրեական գործ հարուցելու համար հիմքն առկա է՝ Արգիշտի Կիվիրյանի  դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը: Ըստ բժշկական փաստաթղթի,  իրավապահների հետ շփման արդյունքում Արգիշտի Կիվիրյանի մոտ հայտնաբերվել են մարմնական վնասվածքներ աջ բազկի արյունազեղումների, աջ արմնկահոդի, աջ նախաբազկի, աջ ազդրի, սրունքների քերծվածքների, աջ բազկի և աջ ազդրի ճանկռվածքների ձևով, որոնք առողջության թեթև վնասի հատկանիշներ չեն պարունակում: Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում Ա.Կիվիրյանը բացատրություն է տվել, որ ոստիկանության աշխատակիցներն իրեն բերման են ենթարկել ապօրինի՝ բռնի ուժ գործադրելով և մարմնական վնասվածքներ պատճառելով:
ՀՔԾ-ն  դանդաղում է  նաև օգոստոսի 24-ին Երևանի Կոմիտասի 5 հասցեի մոտ   Արգիշտի Կիվիրյանի դեմ բռնարարքի  դեպքով    քրեական գործ  հարուցել՝ այստեղ ևս հետաքննության ժամկետը սպառվել է: «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան ՀՔԾ-ից սահմանափակվեցին պատասխանելով թե նյութերի նախապատրաստումը շարունակվում է, իսկ օրենքի խախտման մասին, որեւէ տրամաբանական պատճառաբանություն չնշվեց: Հիշեցնեք, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանը եւս իր նախորդ զեկույցներից մեկում քննադատել էր նախաքննական մարմիններին ՔԴՕ-ի հենց նշված պահանջը խախտելու համար, բայց մեր իրավապահներն աշխատում են այնպես, ինչպես կարողանում են` օրենքի խախտմամբ:
2013թ. օգոստոսի 24-ին Երևանի Կոմիտասի 5 հասցեի մոտ ապօրինի շինարարության դեմ բողոքի ակցիայի ժամանակ ոստիկանները՝  մեկուսացնելով Արգիշտի Կիվիրյանին ոստիկանական մեքենայում դաժան ծեծի են ենթարկել նրան: Նյութերի նախապատրաստման ժամանակ Արգիշտի Կիվիրյանը հայտարարել է, որ ոստիկանության աշխատակիցներն են իրեն ավտոմեքենայի մեջ հայհոյանքներ տվել, ծեծի ենթարկել՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ:
Ոստիկանները նույն օրն իսկ օգտագործել են փորձված մահակը՝  քրեական գործ են  հարուցել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝  իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ  առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն: Այս դեպքում ոստիկաններին անհրաժեշտ չի եղել հետաքննության համար օրենքով սահմանված ժամկետը և առանց սպասելու դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության ներկայացնելուն՝   հապշտապ քրեական գործ են  հարուցել՝  միակողմանիորեն  հիմնվելով միջադեպի կողմերից մեկի՝ ոստիկանի  հաղորդման ու բացատրության  վրա:
Ոստիկանության կողմից երկակի ստանդարտների կիրառման առնչությամբ  Ա.Կիվիրյանի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում  նկատել էր, որ  յուրաքանչյուր իրավական պետությունում, որտեղ հարգվում են  օրենքի գերակայության ու օրենքի առջև բոլորի հավասարության սկզբունքները, ակնհայտ կլիներ, որ հօգուտ ոստիկանի քրեական գործ հարուցելով՝   օբյեկտիվ քննություն չի իրականացվել այն դեպքում,  որ  Արգիշտի Կիվիրյանին բռնության ենթարկելու երկու դեպքով էլ քրեական գործեր չեն հարուցվել, Ա.Կիվիրյանը չի ճանաչվել ու չի հարցաքննվել որպես տուժող,  որոշակի  կարգավիճակ «չի շնորհվել»  նաև ոստիկաններին:
Այսօր Ա.Կիվիրյանը  հերթական անգամ հրավիրվել է ՀՔԾ՝ հարցաքննության:  Նախորդ երեք հարցաքննությունները տեղի չեն ունեցել՝ առաջին հարցաքննությունը ոստիկանության  «քննիչի զբաղվածության» պատճառով, հաջորդ երկուսը՝  Արգիշտի Կիվիրյանի շահերը պաշտպանելու ներկայացած փաստաբանական պալատից 30 փաստաբանների ներկայությունը քննիչի կողմից թույլ չտալու պատճառով:

Следствие по факту инцидента с применением насилия в отношении координатора “ARMENIA Today” все еще топчется на стадии подготовки материалов 09/19/2013   11:27  |  Актуальная тема
По факту применения насилия в отношении координатора новостного портала “ARMENIA Today” в ходе инцидентов, имевших место 1 августа близ Мэрии Еревана и 24 августа возле дома по адресу ул. Комитаса 5, прошло уже 50 дней, однако следствие все еще топчется на стадии подготовки материалов. Согласно законодательству, для проведения дознания предусмотрен 10-дневный срок, по истечении которого следственный орган должен принять решение о возбуждении либо об отказе в возбуждении уголовного дела, то есть “сороковины” грубейшего нарушения срока. предусмотренного для дознания прошли.
Причем есть основание для возбуждения уголовного дела - заключение судмедэкспертизы, согласно которому у Аргишти Кивиряна были обнаружены телесные повреждения в виде кровоподтеков в области правого плеча, правого локтевого сустава, правого предплечья, правого бедра, царапины в области голени, которые не содержат признаки легкого вреда здоровью. В ходе подготовки материалов А. Кивирян дал разъяснения по поводу того, что сотрудники Полиции подвергли его приводу незаконно, применив в отношении него силу и причинив ему телесные повреждения. Однако Специальная следственная служба не торопится возбуждать уголовное дело.
ССС также медлит с возбуждением уголовного дела по фактам применения насилия в отношении Аргишти Кивиряна, имевшего место 24 августа на ереванской улице Комитаса 5. В данном случае также истек срок следствия. В ответ на запрос информагентства “ФактИнфо” в ССС ограничились лаконичным ответом, заявив, что продолжается подготовка материалов, однако не озвучили ни одного логического аргумента касательно нарушения закона .Напомним, что омбудсмен Армении также в доном из своих предыдущих докладов раскритиковал органы предварительного следствия именно за нарушение указанного требования Уголовно-процессуального кодекса".
В ходе акции протеста против незаконного строительства, имевшего место 24 августа по адресу Комитаса 5, полицейские, изолировали Аргишти Кивиряна в полицейской машине, жестоко избили его. В ходе подготовки материалов А. Кивирян заявил, что сотрудники Полиции выругались в его адрес, избили его, причинив ему телесные повреждения.
В тот же день полицейские пустили в ход испробованный метод и возбудили уголовное дело по признакам деяния, предусмотренного ч 1 ст. 316 УК РА(применение не опасного для жизни и здоровья насилия в отношении представителя власти). В данном случае полицейским не понадобился установленный законом для проведения следствия срок и, не дожидаясь предъявления заключения судмедэкспертизы, скоропалительно завели уголовное дело, основываясь в одностороннем порядке на заявлении и разъяснениях участника инцидента - одного из стражей порядка.
По поводу применения Полицией двойных стандартов адвокат А. Кивиряна Лусине Саакян в беседе с корреспондентом ИА “ФактИнфо” отметила, что в любом правовом государстве, где есть уважение к принципам верховенства закона и равенства всех перед законом, было бы очевидно, что при возбуждении уголовного дела в пользу полицейского, не проводилось объективное расследование в том случае, когда по двум инцидентам, в ходе которых имело место применение насилия в отношении Аргишти Кивиряна, уголовных дел не было возбуждено. А. Кивирян не был признан потерпевшим и не был допрошен в качестве потерпевшего, не “удостоились” определенного статуса и полицейские.
Координатор информационного агентства Armenia Today Аргишти Кивирян сегодня, 19 сентября, в очередной раз был приглашен на допрос в Специальную следственную службу. Прежние три допроса не состоялись. Первое- ввиду “занятости следователя полиции”, последующие два- по причине того, что следователь не разрешил проводить допрос в присутствии 30 адвокатов из Палаты адвокатов, представленных для защиты интересов Аргишти Кивиряна.