Ձերբակալվել է Դատական կարգադրիչների ծառայության գլխավոր հաշվապահը ևս 09/18/2013 22:01 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Բյուջեից առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության գործով մեղադրյալների բանակը համալրել են նաեւ Դատական կարգադրիչների ծառայության գլխավոր հաշվապահ, նույն ինքը` ծառայության ֆինանսատնտեսական բաժնի պետ Սաթենիկ Հովհաննիսյանն ու կադրերի բաժնի պետ Նարեկ Գասպարյանը:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ դատական կարգադրիչների մեծածավալ գործով արդեն անցնում է 19 անձ, որոնցից 16-ին, նրանց թվում՝ ծառայության պետին ու նրա տեղակալին, մեղադրանք է առաջադրվել՝ հափշտակություններ կատարելու համար: Եւս մեկ հոգի՝ Դատական կարգադրիչների ծառայության պետի տեղակալ Գեղամ Գրիգորյանը, գտնվում է հետախուզման մեջ, ևս երկուսը կասկածյալներ են:
Ցայժմ դատական կարգադրիչները վերականգնել են 42 մլն. դրամ՝ որպես հանցագործությամբ պետությանը պատճառված վնասի հատուցում:
Իսկ նախաքննական մարմինը զուգահեռ փորձում է պարզել հափշտակված գումարների իրական ծավալները: Ըստ «Փաստինֆո»-ի ունեցած տեղեկատվության՝ քննիչը նախօրեին որոշում է կայացրել Դատական կարգադրիչների ծառայությունում ստուգումներ սկսել:
Դատական կարգադրիչների համակարգում բացահայտված չարաշահումները դրսեւորվել են աշխատավարձերի յուրացմամբ եւ իր ընդգրկմամբ հավակնում է դառնալ սոցիալական չարաշահումների աղմկահարույց գործերից հետո երկրորդը:
Քննությամբ բացահայտվել են մի քանի տասնյակ անձինք, ովքեր գրանցված են եղել, սակայն չեն ներկայացել աշխատանքի, իսկ նրանց աշխատավարձերը ստացել ու յուրացրել են նրանց պետերը: Ընդ որում, չարաշահումներն ընդգրկել են տարբեր ընդհանուր իրավասության դատարանների դատական կարգադրիչների կառույցներ, իսկ «կծիկը» գլորվում ու հասնում է մինչև դատական կարգադրիչների ծառայության կենտրոնական համակարգ:

По резонансному делу о хищении бюджетных средств задержан также главный бухгалтер Службы судебных распорядителей Армении 09/19/2013   09:43  |  Актуальная тема
Армию обвиняемых по делу о хищении бюджетных средств в особо крупном размере пополнили главный бухгалтер Службы судебных распорядителей, она же начальник финансово-экономического отдела Службы Сатеник Ованнисян, и глава отдела кадров Нарек Гаспарян.
По имеющимся у информагентства “ФактИнфо” сведениям, по громкому делу судебных распорядителей проходит уже 19 человек, из коих 16, в том числе начальнику Службы и его заместителю, предъявлено обвинение в совершении хищений. Еще один - заместитель главы Службы судебных распорядителей Гегам Григорян находится в розыске, еще двое - под подозрением.
Судебные распорядители восстановили до сего дня 42 млн. драмов в качестве возмещения причиненного государству ущерба.
Орган предварительного следствия пытается параллельно установить реальный объем расхищенных средств. По имеющиеся у “ФактИнфо” информации, следователь накануне принял решение начать проверки в Судебном департаменте РА.
В системе судебных распорядителей были выявлены случаи присвоения заработных плат, которые по своему охвату могут стать вторым громким делом после резонансного дела о хищениях в сфере соцобеспечения. Следствием установлено, что несколько десятков лиц были зарегистрированы, но в действительности не приходили на работу, а их заработные платы присваивали их начальники. При этом злоупотребления касаются подразделений Службы судебных распорядителей судов общей юрисдикции различных административных районов Еревана, а разматывающийся «клубок» ведет до центрального органа Службы судебных распорядителей. Обвинения предъявлены также руководителям разных подразделений Службы судебных распорядителей.
09:39 08/08/2013  |  Пресса“Грапарак”: Задержаны трое высокопоставленных сотрудников Судебного департамента Армении