«Բարև Երևան» խմբակցությունը չի մասնակցի հանձնաժողովի նիստին 09/19/2013   14:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի ավագանու «Բարև Երևան» խմբակցությունից տեղեկացանք, որ այսօր, սեպտեմբերի 18-ին քաղաքապետի ստորագրությամբ առաջարկություն են ստացել մասնակցելու քաղաքապետարանում ձևավորվող հանձնաժողովի աշխատանքներին:
Խմբակցությանն ուղարկված գրության մեջ առաջարկն այս կերպ է ձևակերպված եղել. «մասնակցելու Երևանի քաղաքապետի՝  2013 թվականի հուլիսի 25-ի թիվ 3722-Ա և 3723-Ա որոշումների կատարումն ապահովելու և Երևանի ներքաղաքային ուղևորափոխադրումների վարձի ձևավորման և կիրառման մեխանիզմների քննարկման, ինչպես նաև խնդրի առնչությամբ քաղաքացիական հասարակությանը հուզող հարցերի համակողմանի և լիարժեք տեղեկատվություն տրամադրելու նպատակով ստեղծվող հանձնաժողովի աշխատանքներին»:
Խմբակցությունը, սակայն, մերժել է առաջարկը, մեկնաբանելով,  որ  ուղևորափոխադրումների վարձը բարձրացնելու վերաբերյալ  որոշումները  ոչ  իրավաչափ են և կայացվել են մի շարք օրենքերի խախտումով:
Միաժամանակ, «Բարև Երևան» խմբակցությունը կարծիք է հայտնում, թե այս քայլով, քաղաքային իշխանությունը փորձ է անում  հետին թվով օրինականացնել ուղեվարձի  թանկացման  որոշումներն ու հանձնաժողովի ստեղծումը:
Խմբակցությունը նաև այն տեսակետն է հայտնում, որ հասարակական տրանսպորտի խնդիրը նպատակահար  է քննարկել Երևան քաղաքում ՏԻՄ բարձրագույն մարմնի՝ ավագանու մակարդակով՝ ստեղծելով ժամանակավոր հանձնաժողով:
Հիշեցնենք, որ «Բարև Երևան» խմբակցությունը քաղաքային տրանսպորտի ուղեվարձի թանկացմանը վերաբերող քաղաքապետի որոշումները վիճարկելու հայցով դիմել է ՀՀ վարչական դատարան:

Фракция “Здравствуй, Ереван” отказывается от участия в работе комиссии по вопросам тарифов на проезд в общественном транспорте 09/19/2013   16:00  |  Лента новостей
Фракция “Здравствуй, Ереван” в Совете старейшин сообщает, что 18 сентября получила от мэра Еревана письмо с предложением принять участие в работе формируемой в Мэрии Еревана комиссии.
В адресованном фракции письме предложение было сформулировано следующим образом: “предлагаем принять участие в обсуждении путей обеспечения выполнения решений 3722-А и 3723-А от 25 июля, в частности обсуждения механизмов формирования и применения тарифов на проезд во внутригородском транспорте Еревана, а также в работах комиссии, создаваемой с целью предоставления гражданскому обществу всесторонней и полноценной информации о волнующих вопросах.
Фракция, однако, отказалась от предложения, мотивировав тем, что решения о повышении платы за проезд неправомерны и были приняты с нарушением ряда законов.
В то же время фракция “Здравствуй, Ереван” считает, что таким образом городские власти пытаются задним числом легализовать решения о повышении тарифов за проезд и создание комиссии.
Фракция также полагает, что вопрос общественного транспорта целесообразно обсуждать на уровне высшего органа местного самоуправления Еревана, то есть на уровне Совета старейшин путем создания временной комиссии.