«ԺՈՂՈՎՈՒՐԴ»: Կրակել է շողքի ուղղությամբ. Պարզվել է ծառայակից ընկերն է 09/18/2013 10:59 | Մամուլ
Թերթը գրում է սեպտեմբերի 14-ի լույս 15-ի գիշերը ԼՂՀ ՊԲ զորամասերից մեկի մարտական դիրքերում տեղի ունեցածի մասին. շարքային Տիգրան Հակոբյանը կրակել էր ծառայակից ընկերոջը՝ Խաչատուր Խաչատրյանին, ով տեղում մահացել էր:
Թերթը գրում է, որ իրենց լավատեղյակ աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Տիգրանը կրակել է վախից: Գիշերը ուշ ժամի Տիգրանը և Խաչատուրը դիրքերում ծառայություն են իրականացրել: Տիգրանը նիրհել է, իսկ Խաչատուրը գնացել է սահմանի բարձր հատված՝ տեսնելու՝ ամեն ինչ կարգին է:
Երբ Տիգրանն արթնացել է, սահմանից եկող ոտքերի ձայն է լսել ու շողք տեսել: Նա մի քանի անգամ ասել է. «Պառոլն ասա, պառոլը»: Սակայն որևէ արձագանք չլսելով՝ մի ողջ պահունակ կրակելով դատարկել է դեպի իրեն եկող շողքի ուղղությամբ: Իսկ ավելի ուշ պարզվել է, որ մոտեցող եղել է իր ծառայակից ընկերը:
Տիգրանի մոր խոսքով՝ տղային երկու ամիս էր մնացել ծառայությունն ավարտելու: Ծառայության ողջ ընթացքում, ինչպես նշել է մայրը, լավ ծառայության համար մի շարք պատվոգրեր է ստացել:

“Жоговурд”: Армянский солдат стрелял в тень врага. Оказалось, что это был его сослуживец 09/18/2013   11:40  |  Пресса
Газета пишет об инциденте, имевшем место в ночь с 14 на 15 сентября в одном из воинских частей НКР. Рядовой Тигран Акопян выстрелил в сослуживца, Хачатура Хачатряна, который от полученного огнестрельного ранения скончался на месте.
Издание отмечает, что по сведениям его осведомленных источников, Тигран произвел выстрел из страха. Поздно ночью Тигран и Хачатур находились на боевом дежурстве. Тигран задремал, а Хачатур отправился на расположенный выше участок границы с тем, чтобы удостовериться все ли в порядке.
Когда Тигран проснулся, услышал звуки шагов и заметил тень. Он несколько раз потребовал назвать пароль, однако, не услышав в ответ ни отклика, опустошил целую обойму, открыв огонь в направлении движущейся тени. Позднее выяснилось, что это был его сослуживец.
По словам матери Тиграна, его сыну оставалось два месяца до дембеля. За все время прохождения службы, как отметила мать, ее сын удостаивался несколько раз почетных грамот.