Դինքի ընտանիք. «Սուտը՝ ջրի նման խմած, բռնությունը՝ հացի պես կերած թուրքական պետություն» 09/17/2013 18:43 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Թուրքիայում այսօր վերսկսվում է «Ագոս» թերթի հիմնադիր, խմբագրապետ Հրանտ Դինքի սպանության գործով դատավարությունը: Դինքի ընտանիքն այլևս չի մասնակցելու դատավարություններին: Այդպիսի որոշում ընդունել են հենց Դինքի ընտանիքի անդամները:
Վերոնշյալ դատավարությանը չմասնակցելու վերաբերյալ Հրանտ Դինքի ընտանիքը հանդես է եկել գրավոր հայտարարությամբ: Թուրքական «Բիանեթ» լրատվական կայքը հրապարակել է այն, որտեղ մասնավորապես ասված է.
«Որպես Դինքի ընտանիքի անդամներ՝ այսուհետև, մեզ ծաղրող պետական մեխանիզմների ձեռքին գործիք չդառնալու համար, սպանության գործով վերստին սկսվող ծիծաղելի դատավարություններին չենք մասնակցելու: Ավելին, շատ չկեղտոտվելու ձգտումով, սուտը՝ ջրի նման խմած, բռնությունը՝ հացի պես կերած, կյանքի և մարդու իրավունքները, ճշմարտությունը, ազնվությունը, օրենքը ոտնահարած դատավարության դահլիճներ այլևս չենք մտնելու:
2007 թվականի հունվարի 19-ին սպանված Հրանտ Դինքի սպանությունից մինչև այսօր Թուրքիայում ժանդարմերիայի, զինվորական և քաղաքացիական բյուրոկրատիայի, քաղաքական կառույցների միջոցով մեզ գրեթե ծաղրել են: Պետություն ասված հանցագործության միությունը, արդարության փնտրտուքի ցուցադրությամբ, օր-օրի, դատավարության նիստ առ նիստ, կրկին և կրկին հանցագործություն է կատարել: Այս միությունն էր կազմակերպել և իրագործել սպանությունը, հենց այն կազմակերպությունը, որը փորձում է ծածկել այն»:
Նշենք, որ այսօր Ստամբուլի ծանր հանցագործություններով զբաղվող դատարանում մեկնարկելու է Դինքի սպանության գործով նոր դատական նիստը, որի ժամանակ քննվելու է «հանցավոր խմբավորման» կողմից սպանության իրականացման հնարավորությունը։

Семья убитого 6 лет назад в Турции Гранта Динка отказалась от участия в возобновившихся слушаниях по делу об его убийстве 09/18/2013 08:26 | Актуальная тема
“Мы, как члены семьи Гранта Динка, не будем впредь участвовать в смехотворных заседаниях по делу, чтобы впредь не становиться инструментом в руках государственных механизмов, глумящихся над нами”. Мы больше не войдем в этот зал”, — сказали они.
По словам семьи Динка, 19 января 2007 года, в день убийства Гранта Динка существующая в Турции систем насмехалась над ними. Преступный альянс, именуемый государством, в ходе слушаний изо дня в день совершал убийство”, - отмечается в заявлении.
Сегодня в Стамбульском суде по тяжким преступлениям начнется новое заседание по делу убийства редактора газеты “Акос” Гранта Динка, на котором будет рассматриваться вероятность совершения убийства “преступной группировкой”.
Напомним, редактор выходящей в Турции двуязычной (на армянском и турецком) газеты “Акос” Грант Динк был убит в Стамбуле 19 января 2007 года перед зданием редакции. 17 января 2012г. Стамбульский суд вынес вердикт по данному делу. Согласно решению, были оправданы и освобождены 18 подозреваемых, причастность которых к вооруженной террористической группировке, планированию и содействию в совершении преступления суд посчитал не доказанной.