ՍԴ որոշումները դիմողների համար իրավական հետևանք չեն առաջացրել 09/18/2013 15:21 | ԼՐԱՀՈՍ
Այն փաստը, որ վերջին 4,5 տարվա ընթացքում Սահմանադրական դատարանը 60 գործերով կիրառված օրենսդրական դրույթներ ճանաչել է Սահմանադրությանը հակասող, և դրանք տվյալ սուբյեկտների համար առանց բացառության ոչ մի իրավական հետևանք չեն առաջացրել, կարող է մարդկանց մոտ արդարադատության նկատմամբ կասկած առաջացնել: Այս մասին ՍԴ-ի այսօրվա նիստում հայտարարեց դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ «կսասանվի վստահությունը, թե ամեն ինչ կառուցվում է իրավունքի գերակայությունն երաշխավորելու համար»:
ՍԴ-ն այսօր բանավոր ընթացակարգով քննության էր առել «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ» ՀԿ-ի դիմումի հիման վրա գործը: Վիճարկվում է ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 204.38-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սահմանադրականությունը:
Վիճարկվող դրույթով սահմանվում է, որ նոր երևան եկած կամ նոր հանգամանքներով դատական ակտի վերանայման վարույթի արդյունքում կայացված դատական ակտում դատարանը կարող է չփոփոխել վերանայված դատական ակտի եզրափակիչ մասը, միայն եթե ծանրակշիռ փաստարկների մատնանշմամբ հիմնավորում է, որ ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 204.32 կամ 204.33 հոդվածով նախատեսված հանգամանքներն ըստ էության չէին կարող ազդել գործի ելքի վրա:
ՍԴ-ի դեռևս հունիսի 4-ի աշխատակարգային որոշման համաձայն՝ ՍԴ էին ներկայացվել նոր հանգամանքների հիմքով ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական և վարչական գործերով պալատի՝ 2006թ.-ից հետո քննության առած բոլոր 157 գործերով ընդունած որոշումների պատճենները: Դրանց ուսումնասիրության արդյունքում, ինչպես նշեց ՍԴ նախագահը, պարզվել է, որ 2011թ.-ի օրենսդրական փոփոխություններից հետո գրեթե չեն ավելացել նոր հանգամանքների հիմքով, որպիսին համարվում են ՍԴ-ի որոշումները և ՄԻԵԴ-ի վճիռները, դիմումները Վճռաբեկ դատարան: Պատճառն այն է, որ նոր հանգամանքների «այդ ինստիտուտը պարզապես չի գործում»:
Գ.Հարությունյանը, ամփոփելով, նշեց, որ տպավորությունն այն է, որ Վճռաբեկ դատարանում, ըստ ժամանակի և անդամների, ձևավորվել է 4 խումբ մոտեցում: Մասնավորապես՝ հատկապես 2007-2008թ..-ի որոշումներով գործերի գերակշռող մասը վերադարձվել է հիմնավորմամբ, թե ՍԴ-ն չի հետադարձել իր որոշումը: Շատ են նաև որոշումներ, որոնցով գործերը վերադարձվել են՝ քաղաքացու կողմից հիմնավորման բացակայության պատճառաբանությամբ:
Նման գործերից մեկն առնվազն տարակուսելի էր, քանի որ քաղաքացին իր գործով դատարանի նախկին որոշումը բեկանելու և նոր քննություն անցկացնելու պահանջով դիմումի մեջ որպես նոր հանգամանքի հիմք թյուրիմացաբար նշել է ՍԴ-ի մի որոշում, որը, ինչպես պարզել է Գ.Հարությունյանը, վերաբերում է միջազգային պայմանագրի Սահմանադրությանը համապատասխանելուն: Մինչդեռ՝ դատարանը ՍԴ-ի որոշման նույն թվարկմամբ և առանց բովանդակությանն անդրադառնալու մերժել է քաղաքացու դիմումը այն հիմնավորմամբ, թե դա քաղաքացու համար նոր հանգամանք չի առաջացրել:
ՍԴ-ն, լսելով դիմող և պատասխանող կողմերի բացատրություններն ու դիրքորոշումները, հրավիրյալի կարգավիճակով դատաքննությանը ներգրավված՝ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահի և Դատական դեպարտամենտի ղեկավարի խորհրդականներին, անցավ խորհրդակցական սենյակ՝ գործով որոշում կայացնելու համար:

Конституционный суд Армении приступил к рассмотрению дела по иску Ванадзорского офиса ХГА 09/18/2013   15:58  |  Лента новостей
Тот факт, что в течение последних 4 с половиной года Конституционный суд Армении признал примененные по 60 делам законодательные положения противоречащими Конституции, и они для данных субъектов без исключения не порождает для заявителей правовых последствий, может вызвать у людей сомнение к правосудию. Об этом на сегодняшнем заседании КС заявил председатель Конституционного суда Армени Гагик Арутюнян, добавив, что “будет расшатано доверие к тому, что все делается для гарантии верховенства права”.
КС сегодня в порядке устной процедуры приступил к рассмотрению дела на основании заявления общественной организации “Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи”. Оспаривается конституционность ч. 2 ст. 204.38 Гражданского процессуального кодекса РА.
По оспариваемому положению предусмотрено, что в результате производства по пересмотру судебного акта по новым и вновь открывшимся обстоятельствам суд может не изменить заключительную часть пересмотренного судебного акта только в том случае, если приводимые в доказательство весомые доводы, обосновывают тот факт, что обстоятельства, предусмотренные статьями 204.32 или 204.33 данного Кодекса, по сути, не могли повлиять на исход дела.
Еще по процедурному решению КС от 4 июня, В Конституционный суд на основании вновь открывшихся обстоятельств были представлены копии решений по всем 157 делам, взятым на рассмотрение с 2006г. Палатой по гражданским и административным делам Кассационного суда РА. В результате их исследования, как отметил глава КС, выяснилось, что после осуществленных в 2011г. конституционных изменений их практически не прибавилось на основании вновь открывшихся обстоятельств, каковыми считаются решения КС и постановления ЕСПЧ, заявления в Кассационный суд. Дело в том, что институт вновь открывшихся обстоятельств “просто не действует”.
Г. Арутюнян, подводя итоги, отметил, что создалось впечатление, что в Кассационном суде, согласно времени и членам, сформировались 4 группы подходов. В частности, особенно по решениям от 2007-2088гг. преобладающая часть дел было возвращено с мотивировкой, что КС не отменил свое решение. Много и таких решений, по которым дела возвращались с мотивировкой об отсутствии оснований.
Одно из таких дел, как минимум, вызывает недоумение, поскольку гражданин в заявлении с требованием отменить решение предыдущего суда и провести новое расследование в качестве основания пересмотра дела по новым и вновь открывшимся обстоятельствам ошибочно указал на одно из решений КС, которое, как установил Г. Арутюнян, касается соответствия международного договора Конституции. Когда как суд, перечислив то же решение КС и не обращаясь к содержанию, отклонил заявление гражданина, мотивируя это тем, что оно не было чревато для гражданина новыми обстоятельствами.
КС, выслушав разъяснения и позиции заявителя и ответчика, привлеченных для участия в судебном процессе в статусе приглашенных советников председателя Кассационного суда и Судебного департамента, удалился в совещательную комнату для вынесения решения по делу.