Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառման մասին զեկույցն այսօր կքննարկվի Նյու Յորքում 09/16/2013 11:15 | Միջազգային լրահոս
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը ստացել է Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառման մասին զեկույցը և սեպտեմբերի 16-ին այն կներկայացնի Անվտանգության խորհրդի անդամներին:
«Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառման մասին պնդումների հետաքննության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի առաքելության զեկույցը փոխանցվել է Գլխավոր քարտուղարին»,-հայտնել է Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարտին Նեսիրկին: Ըստ նրա, զեկույցը Նյու Յորք է բերել տեսուչների խմբի ղեկավար՝ պրոֆեսոր Օկե Սելստրեմը:
«Գլխավոր քարտուղարն երկուշաբթի զեկույցի մասին կտեղեկացնի Անվտանգության խորհրդի փակ խորհրդակցության ժամանակ»,-հավելել է Նեսիրկին: «Vesti.ru»-ի փոխանցմամբ՝ նա հայտնել է նաև, որ դրանից հետո Նյու Յորքի ժամանակով ժամը 12:50-ին (Մոսկվայի ժամանակով 20:50-ին ) Պան Գի Մունը հանդես կգա լրագրողների առջև:
ՄԱԿ-ի փորձագետներչը օգոստոսի 26-ից զբաղվել են Սիրիայում ենթադրյալ քիմիական հարձակման քննությամբ: Խմբի խնդիրը թունավոր նյութերի կիրառման փաստն ապացուցելն էր, այլ ոչ թե՝ մեղավորներին հայտնաբերելը:
Նախորդ շաբաթավերջին տեսուչների խմբի ղեկավար Օկե Սելստրեմը «Associated Press»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ զեկույցն արդեն պատրաստ է և ինքն այն Գլխավոր քարտուղարին կհանձնի հանգստյան օրերին:
Պան Գի Մունը նախորդ ուրբաթ ՄԱԿ-ի ներքին հեռուստացանցով ցուցադրված փակ հանդիպման ժամանակ համոզմունք էր հայտնել, որ զեկույցը «կլինի սպառիչ» և կապացուցի Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառման փաստը:

Сегодня генсек ООН Пан Ги Мун представит Совбезу доклад по химоружию в Сирии 09/16/2013   12:10  |  Международные новости
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун получил доклад по химическому оружию в Сирии и в понедельник 16 сентября представит его членам Совета Безопасности всемирной организации. "Доклад миссии Объединенных Наций по расследованию утверждений о применении химического оружия в Сирийской Арабской Республике передан генеральному секретарю", — сообщил официальный представитель генсекретаря Мартин Несирки. По его словам, доклад был доставлен в Нью-Йорк главой группы инспекторов — профессором Оке Сельстремом.
"В понедельник утром генеральный секретарь проинформирует о докладе Совет Безопасности в ходе закрытого совещания", — добавил Несирки. Как передает портал “vesti.ru”, он также сообщил, что после брифинга в Совбезе, около 12:50 по нью-йоркскому времени (20:50 по Москве) генеральный секретарь Пан Ги Мун выступит перед журналистами.Эксперты ООН с 26 августа занимались расследованием предполагаемой химической атаки в Сирии. В задачи группы входило установление факта применения отравляющих веществ, а не выявление виновных. В конце прошлой недели глава группы инспекторов Оке Сельстрем заявил в интервью агентству Associated Press, что доклад по инциденту в Восточной Гуте уже готов, и он передаст его генсекретарю в течение выходных.
В пятницу Пан Ги Мун, выступая на закрытой встрече, показанной по внутреннему телевидению ООН, выразил уверенность, что доклад "будет исчерпывающим" и подтвердит факт применения в Сирии химического оружия, пишет интернет-газета “vesti.ru”.