Դեղերի գները պարբերաբար ուսումնասիրվում են 09/13/2013   11:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ առողջապահության նախարարի հանձնարարությամբ Դեղերի փորձագիտական կենտրոնը շարունակում է պարբերաբար ուսումնասիրել հիմնական դեղերի ցանկում ընդգրկված, պետության կողմից անվճար տրամադրվող, ինչպես նաև բնակչության կողմից լայնորեն օգտագործվող մի շարք դեղերի ներմուծման (ինվոյսային) և մեծածախ գները` ըստ ներկրող կազմակերպությունների:
2013 թվականի հունիս-օգոստոս ամիսների ընթացքում կատարված վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ «Դեպակին էնտերիկ 300», «Կարդիլոպին», «Տալիտոն 12,5մգ, 6,25մգ և 25մգ», «Թիենամ» դեղերի մեծածախ գները նվազել են 3-15%-ով, իսկ «Ցերուկալ» դեղի գինը՝ 42%-ով: Նույն ժամանակահատվածում նկատվել է նաև որոշ դեղերի` «Լանտուս», «Պանատոլ», «Վերմոքս», «Պլաքվենիլ դեղահատեր 200մգ», «ՆովոՌապիդ ՖլեքսՓեն», գնի 6-10%-ով աճ: Իսկ «Ցիսպլատին-ԵԲԵՎԵ» դեղի գինն աճել է 38%-ով: Մինչդեռ այս դեղերի ներմուծման (ինվոյսային) գների էական փոփոխություն նշված ժամանակահատվածում չի նկատվել:
Ուսումնասիրությունների արդյունքները յուրաքանչյուր երկու ամիսը մեկ ներկայացվում են նաև Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական (ՏՄՊՊ) հանձնաժողովին։

В Армении по поручению министра здравоохранения периодически изучаются цены на медикаменты 09/13/2013   12:21  |  Лента новостей
По поручению министра здравоохранения РА, экспертный центр лекарственных средств продолжает периодически изучать инвойсную стоимость(оптовую) ряда включенных в основной список лекарственных препаратов, бесплатно предоставляемых государством и широко используемых населением.
Проведенный в течение июня-августа 2013г. анализ продемонстрировал, что оптовые цены на лекарственные препараты, как то: “Депакин энтерик 300”, “Кардиолопин”, “Талитон 12.5 мг”,“Талитон 6.25 мг”,“Талитон 25 мг”,”Тиенам” снизились на 3-15%, а цена на “Церукал” повысилась на 42%. За этот период, однако, наблюдался 38-процентный рост цен на препараты “Лантус”, “Панатол”, “Вермокс”,”Плаквенил таб. 200 мг””НовоРапид Флексфен”, в то время как инвойсная стоимость этих медикаментов за вышеупомянутый период не претерпела изменений.
Результаты исследований раз в два месяца представляются Государственной комиссии по защите экономической конкуренции(ГКЗЭК).