Ցմահ դատապարտյալի փաստաբանի բողոքը մերժվեց 09/13/2013   12:55  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատն այսօր մերժեց ցմահ դատապարտյալ Արարատ Մուրադխանյանի փաստաբան Լիպարիտ Սիմոնյանի  բողոքը: Պաշտպանը խնդրում էր բեկանել իր պաշտպանյալի նկատմամբ կայացված կալանավորման  դատական որոշումները և ճանաչել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի  1-ին և 3-րդ կետերով երաշխավորված ազատության ու անձնական անձեռնմխելիության խախտման փաստը:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը 2012թ. հունիսի 5-ի վճռով ճանաչել էր հիշյալ հոդվածով խախտման փաստը և սահմանել  6227   եվրոյի  փոխհատուցում, որը վճարվել է:
Արարատ Մուրադխանյանը Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատարանի 2007թ.  սեպտեմբերի 24-ի դատավճռով մեղավոր էր ճանաչվել 4 անձի սպանության, ինչպես նաև դիտավորությամբ անձանց առողջությանը ծանր ու թեթև վնաս պատճառելու, ապօրինի զենք պահելու մեջ և դատապարտվել ցմահ ազատազրկման:

Уголовная палата Кассационного суда Армении отклонила жалобу адвоката пожизненного заключенного Арарата Мурадханяна 09/13/2013 13:21 | Актуальная тема
Уголовная палата Кассационного суда Армении сегодня отклонила жалобу Липарита Симоняна - адвоката пожизненно заключенного Арарата Мурадханяна. Адвокат просил отменить вынесенные в отношении его подзащитного судебные постановления о заключении под стражу и признать факт нарушения гарантированного пунктами 1 и 3 ст. 5 Европейской конвенции по правам человека права на свободу и личную неприкосновенность.
Европейский суд по правам человека по приговору от 5 июня 2012г. признал факт нарушения и постановил выплатить компенсацию в размере 6227. Сумма была выплачена.
Арарат Мурадханян приговором суда общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш от 24 сентября 2007г. был признан виновным в убийстве 4 лиц, а также в умышленном причинении здоровью лиц тяжкого и легкого вреда, незаконном хранении оружия и осужден на пожизненное заключение.