Դատական կարգադրիչների ծառայության պետը ընդունում է հափշտակության փաստը, բայց ոչ իր մեղավորությունը 09/13/2013   14:09  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Բյուջեից  առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակության գործով ցայժմ դատական կարգադրիչները ոստիկանության դեպոզիտ հաշվին են փոխանցել 35 մլն դրամ գումար, որից շուրջ 27 մլն-ը փոխանցվել է Դատական կարգադրիչների ծառայության պետ, ի պաշտոնե Դատական դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Արմեն Մովսիսյանի կողմից:
Նախաքննության այս պահի տվյալներով, նա մեղադրվում է խմբով շուրջ 59 մլն դրամ բյուջեից հափշտակելու մեջ, սակայն բացառված չէ, որ հետագայում այդ թիվը նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա  կմեծանա:
Ըստ «Փաստինֆո»-ի ունեցած տեղեկությունների, Ա.Մովսիսյանն ընդունում է, որ հափշտակություններ եղել են, սակայն դրանում սեփական մեղքը  չի ընդունում:
Գործով որպես մեղադրյալ ներգրավվել է նաև Դատական կարգադրիչների ծառայության պետի  տեղակալ Գագիկ Խաչատրյանը, իսկ  մյուս տեղակալի`Գեղամ Գրիգորյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Ըստ «Փաստինֆո»-ի ունեցած տեղեկատվության, դատական կարգադրիչների համակարգում աշխատավարձերի յուրացման դեպքեր են բացահայտվել, որն իր ընդգրկմամբ հավակնում է դառնալ սոցիալական չարաշահումների աղմկահարույց գործերից հետո երկրորդը: Քննությամբ բացահայտվել են մի քանի տասնյակ անձինք, ովքեր գրանցված են եղել, սակայն չեն ներկայացել աշխատանքի, իսկ նրանց աշխատավարձերը ստացել ու յուրացրել են նրանց պետերը: Ընդ որում, չարաշահումներն ընդգրկել են տարբեր ընդհանուր իրավասության դատարանների դատական կարգադրիչների կառույցներ, իսկ «կծիկը» գլորվում ու հասնում է մինչև դատական կարգադրիչների ծառայության կենտրոնական համակարգ:Մեղադրանքներ են առաջադրվել նաև դատական կարգադրիչների ծառայության տարբեր ստորաբաժանումների ղեկավարներին:

Глава Службы судебных распорядителей Армении признает факт хищения, но не видит в этом своей вины 09/13/2013   15:54  |  Актуальная тема
По делу о крупных хищениях госсредств судебные распорядители перечислили на депозитный счет Полиции Армении 35 млн. драмов, из коих 27 млн. драмов перевел начальник службы судебных распорядителей, по должности заместитель руководителя Судебного департамента Армен Мовсисян.
По данным следствия, он обвиняется в хищении примерно 59 млн. драмов, совершенного группой лиц, однако не исключено, что в дальнейшем эта цифра на основании добытых в ходе предварительного следствия доказательств возрастет.
По имеющимся у “ФактИнфо” сведениям, А. Мовсисян признает, что имели место хищения, однако не видит в этом своей вины.
В качестве обвиняемого по делу проходит также заместитель начальника Службы судебных распорядителей Гагик Хачатрян. А в отношении еще одного заместителя – Гегама Григоряна- объявлен в розыск.
По имеющейся у информагентства “ФактИнфо”информации, в системе судебных распорядителей были выявлены случаи присвоения заработных плат, которые по своему охвату могут стать вторым громким делом после резонансного дела о хищениях в сфере соцобеспечения. Следствием установлено, что несколько десятков лиц были зарегистрированы, но в действительности не приходили на работу, а их заработные платы присваивали их начальники. При этом злоупотребления касаются подразделений Службы судебных распорядителей судов общей юрисдикции различных административных районов Еревана, а разматывающийся «клубок» ведет до центрального органа Службы судебных распорядителей. Обвинения предъявлены также руководителям разных подразделений Службы судебных распорядителей.