ԱՄՆ-ն պատրաստակամ է օգնել կողմերին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում 09/12/2013 11:58 | ԼՐԱՀՈՍ
Ս.թ. սեպտեմբերի 10-ից 12-ը այցով Երևանում էր գտնվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նորանշանակ ԱՄՆ համանախագահ դեսպան Ջեյմս Ուորլիքը:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատնից տեղեկացնում են, որ դեսպան Ուորլիքը քննարկեց խաղաղության գործընթացը նախագահ Սերժ Սարգսյանի և արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ և անվտանգության հետ կապված իրավիճակը պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ: Նա վերահաստատեց Միացյալ Նահանգների ցանկությունը օգնել կողմերին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում և պատրաստակամությունը աշխատել Ռուսաստանյան Դաշնության ու Ֆրանսիայի հետ՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների:
Սեպտեմբերի 12-ին դեսպան Ուորլիքը ուղևորվեց Լեռնային Ղարաբաղ, որտեղ կշարունակի իր հանդիպումները և տեղում կծանոթանա առաջին գծի իրավիճակին:

Джеймс Уорлик: США готовы оказать содействие в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта 09/12/2013 13:03 | Лента новостей
В Посольстве США в Армении сообщают, что находившийся с визитом в Ереване новоназначенный сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США, посол Джеймс Уорлик обсудил с президентом Армении Сержем Саргсяном и министром иностранных дел Эдвардом Налбандяном процесс мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Ситуацию, связанную с безопасностью, Дж, Уорлик обсудил в ходе встречи с главой оборонного ведомства Армении Сейраном Оганяном. Он подтвердил желание США оказать содействие в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта и готовность работать с Россией и Францией в качестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ”, - отмечается в сообщении посольства.
12 Сентября посол Уорлик направился в Нагорный Карабах, где на месте ознакомится с ситуации на передовой линии.