Գագիկ Ղազինյան. Հանձնաժողովն իրավաբանորեն կձևակերպի առկա քաղաքական զարգացումները և պատվերները 09/12/2013   11:23  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սեպտեմբերի 13-ին տեղի կունենա ՀՀ Նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի առաջին նիստը: Այն լինելու է կազմակերպչական. որոշվելու է աշխատաձևը: Այս մասին՝ ի պատասխան   «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հարցին, ասաց հանձնաժողովի անդամ, Երևանի պետական համալսարանի Իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան Գագիկ Ղազինյանը:
Ըստ նրա՝ քանի դեռ հանձնաժողովը չի սկսել իր աշխատանքը, առաջիկա անելիքների մասին դժվար է որևէ հստակ բան ասել: «Մենք՝ որպես այդ հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված մասնագետներ, ընդամենը իրավաբանորեն կձևակերպենք այն քաղաքական զարգացումները, այն կանխորոշումները և այն պատվերները, որոնք կարող են լինել և կլինեն քաղաքական ուժերի կողմից: Օրինակ, ես կցանկանայի դատական իշխանության մասով փոփոխություններ լինեն: Նույնը կարող է լինել կառավարության, Ազգային ժողովի կամ մարդու իրավունքների մասով: Որևէ սահմանում, նաև սահմանափակում չկա, թե ինչի շուրջ կարող են գնալ բարեփոխումները»,-ընդգծեց Գ.Ղազինյանը:
Ինչ վերաբերում է նրան, թե սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը որքանով է արդիական, ապա, ըստ նրա, «ցանկացած պետություն, այն էլ մեր նման, որը նոր է ձևավորվել, հասարակարգ է փոխվել, զարգացման ուղի է բռնել և անընդհատ փոփոխվող հարաբերություններ կան, այդ թվում նաև՝ պետության զարգացումը կանխորոշող, դրանք պետք է կարգավորվեն: Իսկ կարգավորվում են հիմնական օրենքով»:
Գ.Ղազինյանը պարզաբանեց, որ «այն, ինչը 1995թ.-ին արվեց, ամրագրում էր այդ պահի վիճակը և որոշում էր, թե երկիրն իրենից ինչ է ներկայացնում և ուր է ուզում գնալ: 2005թ.-ին   սահմանադրական փոփոխությունները պայմանավորված էին գործելու ընթացքում ի հայտ եկած թերություններով, ինչպես նաև նոր զարգացումներով»:

Гагик Казинян: Комиссия по конституционным реформам даст юридическую формулировку протекающим в стране процессам политического развития 09/12/2013   12:17  |  Актуальная тема
13 сентября состоится первое заседание специальной комиссии по конституционным реформам при Президенте Армении. Заседание будет организационным и призвано определить метод работы. Об этом заявил член Комиссии, декан юридического факультета Ереванского государственного университета Гагик Казинян, отвечая на вопрос корреспондента ИА “ФактИнфо”.
По его словам, Комиссия пока не приступила к работе, сложно что-либо сказать о предстоящих планах. “Мы как члены этой Комиссии всего лишь юридически сформулируем те политические развития, а также те прогнозы и поручения, которые могут и последуют от политических сил. Например, я бы хотел, чтобы по части судебной власти имели место изменения. То же самое может быть и по части Правительства, Национального Собрания или прав человека. Нет какого-либо четкого определения, а также ограничения относительно того, вокруг чего могут идти реформы”, -подчеркнул Г. Казинян.
Что касается того, насколько актуальной представляется необходимость проведения конституционных реформ, то, по его мнению, “в любом государстве, тем более подобном нашему, которое только сформировалось, где изменился общественный строй, которое стало на путь развития и где наблюдаются постоянно меняющиеся отношения, в том числе предопределяющие развитие страны, эти отношения должны быть отрегулированы, а регулируются они в соответствии с Основным законом”.
Г. Казинян пояснил, что “все, что осуществлялось с 1995г., закрепляло сложившиеся на тот момент реалии и определяло то, что с собой представляет страна и куда стремится. С 2005г. конституционные реформы были обусловлены выявленными в процессе недостатками, а также новыми развитиями”, - отметил Г. Казинян.