Նախախորհրդարան. «Հանցավոր վարչախումբը և նրա պարագլուխը հերթական անգամ ցույց տվեցին իրենց դեմքն ու գործելաոճը» 09/11/2013   15:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի նախկին մարզպետ Ս. Խաչատրյանի որդու և թիկնապահի գործողությունները որպես անհրաժեշտ պաշտպանություն որակելով ու նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելով` հանցավոր վարչախումբը և նրա պարագլուխը հերթական անգամ ցույց տվեցին իրենց դեմքն ու գործելաոճը: Այդ մասին նշում է նախախորհրդարանի տարած հայտարարության  մեջ:
Նրանք հերթական անգամ ցույց տվեցին, որ պետական կառավարման համակարգն իր բոլոր, այդ թվում` արդարադատության, բաղադրիչներով հանդերձ վերածվել է յուրային երկրին ու ժողովրդին կեղեքելու, ստրկացնելու և ստորացնելու մեքենայի:
Ծանրագույն հանցագործություն կատարած անձանց օրենքի առաջ անպարտ համարելու, իսկ իր և եղբոր կյանքն ու արժանապատվությունը պաշտպանած սպայի նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելու այս դեպքն ավելին է, քան պարզապես աղաղակող անարդարություն:
Այս դեպքը, ինչպես նաև Մաքսային միությանն անդամակցելով պետության ինքնիշխանությունը հանձնելու գործողությունները, քաղաքացիական ակտիվիստների նկատմամբ ոստիկանության ու քրեական տարրերի համակցված բռնությունները և դատական հետապնդումները յուրային երկրի ու ժողովրդի նկատմամբ վարվող պատերազմի մասին բացահայտ ցինիզմով հայտարարելու քայլեր են, ուստի պետք է ստանան համարժեք գնահատական ու պատասխան:
Միևնույն ժամանակ` անգամ կլանային բուրգի իշխանության սասանման հաշվին դրա վերնախավի ներկայացուցչին զոհաբերելուց հրաժարվելու, ինչպես նաև պետության ինքնիշխանությունը զիջելու և բռնությունների դիմելու այս քայլերը վկայում են այն մասին, որ վարչախմբի և նրա պարագլխի սոցիալական հենարանն ու ռեսուրսները խիստ սահմանափակ են և ըստ էության հասել են նվազագույնի շեմին:
Նախախորհրդարանը կոչ է անում աչքի առաջ ունենալ պետական կառավարման համակարգի ինքնափլուզման ու նրա կորիզը կազմող վարչախմբի հոգեվարքի այս նշանները, ինքնակազմակերպվել և օր առաջ ձևավորել դրանց զուգահեռաբար գործող դատական, օրենսդիր ու գործադիր մարմիններ` անհրաժեշտ պահին երկրի կառավարումն ստանձնելու և մեր պետականության շարունակականությունն ապահովելու նպատակով:

“Система госуправления со всеми присущими ему атрибутами превратилась в машину по унижению и порабощению собственного народа”. Заявление “Предпарламента” 09/11/2013   16:41  |  Лента новостей
“Квалифицировав действия сына и телохранителя Сурена Хачатряна как “необходимую самооборону” и прекратив в отношении вышеупомянутых лиц уголовное преследование, преступный режим и его глава в очередной раз показали свое лицо и присущий им стиль работы, говорится в распространенном “Предпарламентом ”заявлении.
“Они вновь продемонстрировали, что система государственного управления со всеми присущими ему атрибутами, включая систему правосудия, превратилась в машину по унижению и порабощению собственного народа.
Инцидент с оправданием совершивших тяжкое преступление лиц и осуществлением в отношении офицера, защищавшего свою жизнь и жизнь своего брата, уголовного преследования, больше, чем просто вопиющая несправедливость.
Этот случай, а также действия, направленные на членство Армении в ТС и сдачу суверенитета страны, а также учиненные полицией и криминальными элементами в отношении гражданских активистов случаи насилия и судебного преследования, являются откровенно циничными шагами, свидетельствующими об объявленной стране и народу войне, а посему они должны удостоится адекватного ответа и оценки.
В то же время отказ принести в жертву одного из членов “элиты” даже за счет ослабления клановой пирамиды, а также шаги по уступке суверенитета и случаи применения насилия свидетельствуют о том, что социальная опора и ресурсы режима и его главы весьма ограничены.
“Предпарламент” призывает не упускать из виду симптомы саморазложения режима и признаки его агонии, самоорганизоваться и как можно раньше сформировать действующие параллельно с ними судебную, законодательную и исполнительную органы с тем, чтобы в нужный момент взять на себя правление страной и обеспечить преемственность нашей государственности”, отмечается в заявлении “Предпарламента”.