Դատական կարգադրիչների գործով ծառայության մի շարք աշխատակիցների մեղադրանք է առաջադրվել 09/11/2013   12:53  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ոստիկանությունը տեղեկացնում է, որ ՀՀ դատական դեպարտամենտի դատական կարգադրիչների ծառայության մի շարք աշխատակիցների կողմից պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու, պաշտոնեական կեղծիքներ և խարդախության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գույքի հափշտակություն կատարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ, 308-րդ և 314-րդ հոդվածների հատկանիշներով ՀՀ ոստիկանության քննչական գլխավոր վարչության Երևան քաղաքի քննչական վարչության ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ մեղադրանք է առաջադրվել`
- ՀՀ դատական դեպարտամենտի պետի տեղակալ, դատական կարգադրիչների ծառայության պետ Արմեն Մովսիսյանին,
- ՀՀ դատական դեպարտամենտի դատական կարգադրիչների ծառայության պետի տեղակալ Գագիկ Խաչատրյանին,
- ՀՀ դատական դեպարտամենտի դատական կարգադրիչների ծառայության կենտրոնական մարմնի դատական կարգադրիչների ստորաբաժանման պետ Արմեն Ավագյանին,
-ՀՀ դատական դեպարտամենտի դատական կարգադրիչների ծառայության Երևան քաղաքի Աջափնյակ և Դավիթաշեն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատական կարգադրիչների ծառայության պետ Արմեն Միրզոյանին,
-ՀՀ դատական դեպարտամենտի դատական կարգադրիչների ծառայության Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի աշխատակազմի դատական կարգադրիչների ստորաբաժանման պետ Բագրատ Արիկյանցին,
-ՀՀ դատական դեպարտամենտի դատական կարգադրիչների ծառայության Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատական կարգադրիչների ծառայության ստորաբաժանման պետ Սամվել Ալեքսանյանին,
-ՀՀ դատական դեպարտամենտի դատական կարգադրիչների ծառայության պահեստապետ Յուրա Մուշկիդյանովին,
-ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատական կարգադրիչների ծառայության ստորաբաժանման պետ Արման Փալիկյանին,
-ՀՀ դատական դեպարտամենտի դատական կարգադրիչների ծառայության ՀՀ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատական կարգադրիչների ծառայության ստորաբաժանման պետ Արման Մալխասյանին:
ՀՀ դատական դեպարտամենտի դատական կարգադրիչների ծառայության պետի առաջին տեղակալ Գեղամ Գրիգորյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրա գտնվելու վայրը պարզելու նպատակով հայտարարվել է հետախուզում, որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:
Բացի այդ, նախաքննության ընթացքում որպես կասկածյալներ հարցաքննվել են`
- ՀՀ դատական դեպարտամենտի դատական կարգադրիչների ծառայության ֆինանսաբյուջետային բաժնի պետ, գլխավոր հաշվապահ Սաթենիկ Հովհաննիսյանը,
- ՀՀ դատական դեպարտամենտի դատական կարգադրիչների ծառայության անձնակազմի կառավարման բաժնի պետ Նարեկ Գասպարյանը,
- ՀՀ վարչական դատարանի դատական կարգադրիչների ծառայության ստորաբաժանման պետ Էդուարդ Հովհաննիսյանը:
Մեղադրյալներ Արմեն Ավագյանի, Բագրատ Արիկյանցի, Յուրա Մուշկիդյանովի և Արմեն Մովսիսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանավորումը:
Նախաքննության ընթացքում պատճառված գույքային վնասը վերականգնելու նպատակով մեղադրյալ Արմեն Ավագյանի կողմից Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դեպոզիտ հաշվին վճարվել է 988.177 ՀՀ դրամ, իսկ մեղադրյալներ Գագիկ Խաչատրյանի և Արմեն Մովսիսյանի կողմից ՀՀ ոստիկանության դեպոզիտ հաշվին` 26.608.000 ՀՀ դրամ:

По громкому делу о хищениях в Службе судебных распорядителей Армении ряду сотрудников данной структуры предъявлено обвинение 09/11/2013   15:19  |  Актуальная тема
Полиция Армении сообщает, что на основании совокупности добытых в ходе следствия возбужденного по признакам статей 178, 308 и 314 УК РА уголовного дела, расследуемого в отделе по тяжким преступлениям следственного управления города Ереван по фактам совершения рядом сотрудников Службы судебных распорядителей Судебного департамента Армении хищения имущества в особо крупном размере путем превышения своих должностных полномочий, служебного подлога и мошенничества доказательств, достаточных для подтверждения обстоятельств дела, обвинение предъявлено:
- заместителю начальника судебного департамента РА, главе Службы судебных распорядителей Армену Мовсисяну,
- заместителю начальника Службы судебных распорядителей Судебного департамента РА Гагику Хачатряну,
-начальнику подразделения судебных распорядителей Центрального органа Службы судебных распорядителей Судебного департамента РА Армену Авагяну,
-начальнику Службы судебных распорядителей суда общей юрисдикции столичных административных районов Ачапняк и Давиташен Службы судебных распорядителей Судебного департамента РА Армену Мирзояну,
- начальнику подразделения судебных распорядителей аппарата суда общей юрисдикции столичных административных районов Аван и Нор Норк Службы судебных распорядителей Судебного департамента РА Баграту Арикянцу,
- начальнику подразделения Службы судебных распорядителей суда общей юрисдикции столичных административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун Службы судебных распорядителей Судебного департамента РА Самвелу Алексаняну,
-завскладом Службы судебных распорядителей Судебного департамента РА юре Мушкидянову,
-начальнику подразделения Службы судебных распорядителей Уголовного апелляционного суда РА Арману Паликяну,
-начальнику подразделения Службы судебных распорядителей Судебного департамента РА Гражданского апелляционного суда Армении Арману Малхасяну.
Первый заместитель Службы судебных распорядителей Судебного департамента РА Гегам Григорян проходит в качестве обвиняемого и с целью установления места его нахождения он объявлен в розыск. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Кроме того, в ходе предварительного следствия в качестве подозреваемых были допрошены:
-начальник финансово-бюджетного отдела Службы судебных распорядителей Судебного департамента РА, главный бухгалтер Сатеник Ованнисян,
-начальник управления аппарата Службы судебных распорядителей Судебного департамента РА Нарек Гаспарян,
-начальник подразделения Службы судебных распорядителей Судебного Административного суда Армении Эдуард Ованнисян;
В отношении обвиняемых Армена Авагяна, Баграта Арикянца, Юры Мушкидянова и Армена Мовсисяна избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Для возмещения причиненного в ходе предварительного следствия имущественного вреда обвиняемый Армен Авагян перечислил на депозитный счет суда общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш 988.177 драмов, а обвиняемые Гагик Хачатрян и Армен Мовсисян перевели на депозитный счет Полиции Армении 26.608.000 драмов.