Ռուբեն Սահակյան. Հայկ Ալումյանը ապատեղեկացնում է հանրությանը 09/10/2013 18:03 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հունիսի 1-ին Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան մոտ կրակոցների գործով մեղադրյալ Արտակ Բուդաղյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը ապատեղեկացնում է հանրությանը, իսկ մամուլն էլ՝ բացառությամբ մի քանի լրատվամիջոցների, չի խորանում փաստերի մեջ: Այս մասին այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց Ս.Խաչատրյանի որդու՝ Տիգրան Խաչատրյանի պաշտպան Ռուբեն Սահակյանը: Հայկ Ալումյանը, նրա գնահատմամբ, պաշտպանությունը կառուցում է քննության սխալների, ճշմարտությունն ու ոչ ճշմարտությունը մեկտեղելու վրա:
Մասնավորապես, պաշտպանը անդրադարձավ Հ.Ալումյանի հայտարարություններին, թե Տ.Խաչատրանը Ավետիք ու Արտակ Բուդաղյանների վրա կրակել է թիկունքից և թե կրակել են «վերևից», դա չի համապատասխանում գործի քննությամբ ձեռք բերված տվյալներին, մասնավորապես, տեսաձայնագրման ժապավենին: Ի դեպ, Ռ.Սահակյանը հերքեց Հ.Ալումյանի պնդումը, թե ժապավենը մոնտաժված է՝ կա մոնտաժված ու ոչ մոնտաժված ժապավեն: Պաշտպանը հերքեց նաև իր պաշտպանյալի ընդդիմախոս փաստաբանի պնդումը, թե Տ.Խաչատրյանի զենքը ապօրինի զենք է՝ այն պաշտպանության նախարարի հրամանով նվիրվել է Սուրիկ Խաչատրյանին: Ռ.Սահակյանը հակադարձեց նաև Հ.Ալումյանի հայտարարությունն առ այն, որ Ա.Բուդաղյանի զենքի մեջ գնդակներ չկային՝ որտեղի՞ց պետք է Տ.Խաչատրյանը իմանար այդ մասին:
Ռուբեն Սահակյանն ընդգծեց, որ հանրության հակազդեցությունը պայմանավորված է նախկին մարզպետի հանդեպ ատելությամբ: Նա միաժամանակ հիշեցրեց, որ ինքը ոչ թե Ս.Խաչատրյանի, այլ նրա որդու պաշտպանն է: Իսկ իր պաշտպանյալը գործել է անհրաժեշտ պաշտպանությունից ելնելով՝ պաշտպանել է իր տունն ու ընտանիքը, այդ թվում՝ իր մորը:
Պաշտպանը հայտարարեց, որ իր միջնորդության հիման վրա իր պաշտպանյալի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշումը ցույց տվեց, որ վերջապես արդարադատությունը Հայաստանում գտնվեց իր բարձրության վրա՝ նրան ճաղերի հետևում պահելու որևէ հիմք չկար:
Ռ.Սահակյանը նորից հրավիրեց Հ.Ալումյանին՝ մասնակցել իր հետ բանավեճի՝ իրավաբան գիտնականների մասնակցությամբ:

Рубен Саакян: “Адвокат Будагянов дезинформирует общественность” 09/10/2013   19:02  |  Актуальная тема
Адвокат Артака Будагяна, проходящего в качестве обвиняемого по делу об инциденте, имевшем место возле дома экс-губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна Айк Алумян дезинформирует общественность, а пресса, за исключением некоторых СМИ, не углубляется в факты. Об этом в ходе сегодняшней конференции заявил адвокат сына С. Хачатряна Тиграна Хачатряна Рубен Саакян. Айк Алумян, по его словам, строит защиту на ошибках следствия, на совмещении правды и неправды.
В частности, адвокат коснулся заявления А. Алумяна о том, что Т. Хачатрян выстрелил в Аветика и Артака Будагянов в спину и “сверху”. “Это не соответствует добытым в ходе расследования дела данным, в частности, видеозаписи”. Р. Саакян опроверг заявление А. Алумяна о том, что “видеозапись смонтирована: есть смонтированная и несмонтированная видеоматериал”. Адвокат опроверг также утверждение своего оппонента о том, что оружие Т. Хачатряна – незаконное. Оно по приказу министра обороны было подарено Сурену Хачатряну”, - заявил Р. Саакян. Р. Саакян также парировал на заявление А. Алумяна, согласно которому, в принадлежащем А. Будагяну оружии не было патронов. “Откуда было знать об этом Т. Хачатряну?’ - заявил адвокат.
Рубен Саакян подчеркнул, что негативная реакция общественности обусловлена ненавистью к экс-губернатору. Он в то же время напомнил, что он является адвокатом не С. Хачатряна, а его сына Т. Хачатряна. А его подзащитный действовал, исходя из необходимой самообороны: защищал свой дом и семью, в том числе свою мать.
Адвокат заявил, что принятое на основании его ходатайства решение о прекращении в отношении его подзащитного уголовного преследования продемонстрировало, что, наконец, правосудие в Армении оказалось на высоте. Не было никаких оснований для содержания его за решеткой”, - резюмировал Р. Саакян.