Ավելացել են սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված հանցագործությունները 09/10/2013 13:46 | ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 10-ին միաձայն՝ 114 «կողմ» ձայներով, ընդունեց Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը: ԱԺ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանի և Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանի օրենսդրական նախաձեռնությունը միտված է սեռական ազատության և սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված հանցագործությունների օրենսդրական կարգավորմանը:
Ինչպես ԱԺ նախօրեի նիստում նշել էր հիմնական զեկուցող Դ. Հարությունյանը, նախագիծը ծայրահեղ արդիական է: Ըստ նրա՝ հատկապես վերջին տասնամյակում աշխարհում կտրուկ աճել են սեռական ազատության և սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված հանցագործությունները: Բազմաթիվ հետազոտողներ դա կապում են տարբեր գործոնների հետ, բայց դրանցից ամենակարևորը համարվում է ժամանակակից տեխնոլոգիաների լայնածալ ներթափանցումը հանրային կյանք՝ սկսած նրանից, որ ավելի հեշտանում են անձանց միջև կոնտակտները, վերջացրած համապատասխան գրականության, տեսահոլովակների լայնածավալ սփռմամբ:
Բացառություն չէ նաև Հայաստանը: 2011թ.-ի համեմատ 2012թ.-ին 34-ով ավելացել են սեռական անձեռնմխելիության դեմ ուղղված հանցագործությունները: Եթե 2011թ.-ին դրանց թիվը 71 էր, ապա 2012թ.-ին՝ 105: 2013թ.-ի առաջին կիսամյակի տվյալներով արդեն 59 նման դեպք է արձանագրված:
Սրանով պայմանավորված՝ մասնավորապես, առաջարկվում է 138-րդ և 139-րդ հոդվածներում՝ բռնաբարություն և սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ, սահմանել որոշ նոր որակյալ հանցակազմեր: Ըստ Դ. Հարությունյանի՝ երկու հոդվածների բուն էությունը նույնացված է, որտեղ սկզբունքորեն խոսքը վերաբերում է բռնի ուժով կատարվող կամ սեռական հարաբերության, կամ սեքսուալ բնույթի այլ գործողության: «Մենք առաջարկում ենք ավելացնել որակյալ որոշակի հանցակազմեր, մասնավորապես, ակնհայտ հղի կնոջ նկատմամբ, զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող այլ առարկայի գործադրմամբ կամ դա գործադրելու սպառնալիքով կատարելը, ուղղիչ հիմնարկում պատիժը կրող անձի նկատմամբ, կալավորվածներին կամ ձերբակալվածներին պահելու վայրերում, կամ կարգապահական գումարտակում պահվող անձի նկատմամբ, կամ զորամասում զինծառայողի նկատմամբ, կամ բուժհաստատությունում բուժվող կամ հետազոտվող անձի նկատմամբ համապատասխան հաստատության աշխատակցի կողմից կատարելը, ինչպես նաև անձին առևանգելով կամ ազատությունից ապօրինի զրկելով»,-նշել էր հիմնական զեկուցողը:
Նախատեսվել է նաև արարքի առանձնապես վտանգավոր տեսակ, և որպես նոր տեսակ սահմանվել է համապատասխան արարքը կատարելը 18 տարին չլրացած անձի նկատմամբ այն անձի կողմից, ում վրա դրված է նրա դաստիարակության կամ խնամքի պարտականությունը: Հաշվի առնելով այս առանձնահատկությունը, հեղինակներն երրորդ մասում հիմնական պատժից բացի նախատեսել են նաև լրացուցիչ պատիժ՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որաշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից մինչև երեք տարի ժամկետով զրկելը:
Եվս մի կարևոր փոփոխություն է նախատեսված այս երկու հոդվածներում. ամրագրվում են անօգնական վիճակի չափորոշիչները: Մեկ այլ փոփոխությամբ՝ սեռական հարաբերությանը կամ սեքսուալ բնույթի գործողություններին հարկադրելուն վերաբերող 140-րդ հոդվածում նախատեսվել է արարքի որակյալ հանցակազմ, սահմանելով այդ արարքն ակնհայտ 16 տարին չլրացած անձի նկատմամբ կատարելը, և, բնականաբար, այս դեպքերում նախատեսվել է ավելի խիստ պատիժ:

В Армении выросло число преступлений против половой неприкосновенности. Парламент страны принял законопроект, регулирующий ответственность за подобные деяния 09/10/2013   14:50  |  Лента новостей
На сегодняшнем заседании Национального Собрания (НС) единогласно, 114 голосами “за” был принят законопроект о внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс РА. Председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Давида Арутюнян и председатель постоянной комиссии НС по вопросам евроинтеграции Наира Зограбян отметили, что инициатива направлена на законодательное регулирование ответственности за совершение преступлений против половой свободы и половой неприкосновенности.
Как отметил на состоявшемся накануне заседании НС Д. Арутюнян, законопроект крайне актуален. По его словам, особенно в последнее десятилетие в мире резко выросли преступления, направленные против половой свободы и половой неприкосновенности. Многие исследователи связывает это с разными факторами, но одним из самых важных считается широкомасштабное проникновение современных технологий в повседневную жизнь: начиная с того, что упрощаются контакты между людьми и заканчивая соответствующей литературой и широким распространением видеороликов.
Армения в этом плане тоже не исключение. По сравнению с 2011г. в 2012г. число преступлений, направленных против половой свободы и половой неприкосновенности, увеличилось на 34. Если в 2011г. число их составляло 71, то в 2012г. 105. По данным первого полугодия 2013г. зарегистрировано уже 59 подобных случаев.
Исходя из вышесказанного, в частности, предлагается предусмотреть в статьях 138 и 139 – насилие и насильственные действия сексуального характера- определенные качественно новые показатели составов преступлений. По словам Д. Арутюняна, сама суть обеих статей отождествлена, где речь принципиально идет о насильственно совершаемом действии или интимных отношениях, или об иных действиях сексуального характера. “Мы предлагаем дополнить определенными качественными показателями состава преступлений, как то: совершаемые в отношении беременной женщины, с применением или под угрозой применения оружия или используемого в качестве оружия предмета, совершаемые в отношении лиц, отбывающих наказание в исправительных учреждениях, или в местах содержания арестованных и заключенных, или в отношении лица, содержащегося в дисциплинарном батальоне, или в отношении служащего в воинской части военнослужащего, или в отношении лиц, проходящих лечение или обследование в медучреждениях, а также совершаемых с похищением лица или лишением его свободы”, - отметил основной докладчик.
Предусмотрено также наказание за особо опасный вид преступления, и в качестве нового вида предусмотрено наказание за совершение соответствующего преступления в отношении лица, не достигшего 18-летнего возраста лицом, на которого возложено обязательство по его воспитанию или осуществлению над ним опеки. С учетом этих особенностей, авторы инициативы в третьей части помимо основного наказания предусмотрели также дополнительную кару – “ лишение права занимать определенные должности и заниматься определенной деятельностью сроком до трех лет”.
Еще одна важная поправка предусмотрена в этих двух статьях: закрепляются критерии беспомощного состояния. Еще по одной поправке в статье 140, касающейся понуждения к вступлению в половую связь или действиям сексуального характера, предусмотрен качественный показатель состава преступления - совершение данного деяния в отношении лица, не достигшего 16-летнего возраста, и естественно, в таких случаях предусмотрена более суровое наказание.