ՄԱԿ-ում փակուղային վիճակի շարունակության դեպքում Ֆրանսիան Սիրիայի հարցով կստանձնի որոշակի պարտավորություն 09/07/2013   14:16  |  Միջազգային լրահոս
Ֆրանսիան որոշակիության կգա Սիրիայի դեմ ռազմական գործողության վերաբերյալ ԱՄՆ-ի կոնգրեսի կողմից  կայացվելիք որոշումից և քիմիական զենքի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի փորձագետների ուսումնասիրության արդյունքները հրապարակելուց հետո: Սակայն սիրիական հարցի վերաբերյալ, ՄԱԿ-ի փակուղում հայտնվելու դեպքում, Ֆրանսիան հաստատ անգործ չի մնալու, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը: Այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել  «interfax»-ը:
«Մենք կսպասենք ԱՄՆ-ի կոնգրեսի որոշմանը և ՄԱԿ-ի փորձագետների ստուգումների արդյունքին: Ես բաց ելույթ կունենամ ժողովրդի առջև և կհայտնեմ որոշման մասին»,- ասել է նա Պետերբուրգում «G20»-ի արդյունքների ամփոփման առիթով  կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Այժմ, ըստ Ֆրանսիայի նախագահի, «ձևավորվում է պետությունների դաշինք», որոնք մտադիր են արձագանքել Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառմանը:«Եթե ՄԱԿ-ում փակուղային վիճակը շարունակվի, ապա Ֆրանսիան պատրաստ է իր վրա վերցնել պարտավորություններ», - ասել է նա:

Франсуа Олланд: "Если тупиковая ситуация в ООН сохранится, Франция будет готова принять на себя обязательства" 09/07/2013 14:58 | Международные новости
Франция определится по своему участию в военной акции против Сирии после решения Конгресса США 9 сентября и итогов расследования экспертов ООН по химоружию. Однако в случае тупика в ООН по сирийскому вопросу точно бездействовать не будет, заявил президент Франции Франсуа Олланд. Об этом сообщает агентство “Интерфакс”.
"Мы подождем решения Конгресса США и проверок экспертов ООН. Я открыто выступлю перед народом и объявлю о решении", - сказал он на пресс-конференции по итогам саммита G20 Петербурге в пятницу.
Сейчас, по его словам, "формируется коалиция государств", которые намерены реагировать на применение химоружия в Сирии. "Если тупиковая ситуация в ООН сохранится, Франция будет готова принять на себя обязательства", - сказал он.