Կարո Եղնուկյանի նամակը ՀՀ գլխավոր դատախազին և ոստիկանապետին 09/07/2013 15:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Կարո Եղնուկյանը նամակ է հասցեագրել Գլխավոր դատախազին և ոստիկանապետին պահանջով քրեական պատասխանատվության ենթարկել իր անձի նկատմամբ ատելություն, խտրականություն և բռնություն հրահրելու նպատակով Ծածկած Շուկայի ճակատային մասին իր լուսանկարով մեծադիր պաստառ փակցնելու, ինչպես նաև իր նկատմամբ բռնություն գործադրելու չհաջողված փորձ կատարելու հանցավոր արարքների վերաբերյալ:
Կարո Եղնուկյանը պահանջում է հանել պաստառը, պատժել այն փակցնող անձանց և ապահովել իր ու իր ընտանիքի ֆիզիկական անվտանգությունը:
Ստորև ներկայացնում ենք նամակն ամբողջությամբ.
ՀՀ գլխավոր դատախազ՝ Ա. Հովսեփյանին
Պատճենը`
ՀՀ Ոստիկանության պետ՝ Վ. Գասպարյանին
ՀՀ քաղաքացի Կարո Եղնուկյանի
Հասցե` ՀՀ, ք. Երևան, Զաքյան 8, բն. 37, Հեռ. 098209347
Դ Ի Մ Ո Ւ Մ
Արդեն հինգերորդ օրն է, որ Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող «Ծածկած շուկայի» տնօրինությունը շենքի ճակատային հատվածում փակցրել է իմ նկարով մեծադիր պաստառ, որի վրա գրված են՝
«մասոն», «ո՛չ վարձու ընդդիմախոսներին, ո՛չ օտարերկրյա լրտեսներին, ո՛չ գրանտակերներին. դուք դեմ եք 700 աշխատատեղերի ստեղծման»:
Այս գործողության նպատակն իմ նկատմամբ ատելություն, խտրականություն և բռնություն հրահրելն է, ինչի մասին հրապարակավ զգուշացրել եմ սեպտեմբերի 2-ի տվածս հարցազրույցներում։ Նույն հարցով սեպտեմբերի 3-ին իր բողոքն է արտահայտել Նախախորհրդարանի քարտուղարությունը (որը հրատարակվել է մասնավորապես HAYNEWS.AM կայքէջում)։
Սպասելի էր պատկան մարմինների գործնական միջամտութիւնը, սակայն անգործություն ցուցաբերվեց, ինչը իմ կարծիքով բռնության այդ կոչն իրականացնելու փորձի պատճառ դարձաւ։
Ինչպես հայտնի է, երեկ երեկոյան իմ բնակության շենքի մոտ հարձակում է տեղի ունեցել երկու անձանց վրա, որոնց դիմել են «ախպա՞ր ես» արտահայտութեամբ։ Կարծում եմ, նկատի են ունեցել իմ ներգաղթյալ լինելու հանգամանքը։
Այս հարձակման` իմ անձի դեմ ուղղված լինելու մասին է վկայում նաև այն փաստը, որ հարձակման ենթարկվածներից մեկը` Հայկակ Արշամյանը, ապրում է Զաքյան 3 շենքի 37 բնակարանում: Իմ բնակարանի համարը` նույն 37-ն է, նույն Զաքյան փողոցի 8-րդ շենքում, ինչը փաստում է, որ հարձակվողներն ընդամենը շփոթել են շենքի համարը:
Հաշվի առնելով վերեւում շարադրավածը պահանջում եմ քրեական պատասխանատվության ենթարկել իմ անձի նկատմամբ ատելություն, խտրականություն և բռնություն հրահրելու նպատակով Ծածկած շուկայի ճակատային մասին պաստառ փակցրած անձանց, ինչպես նաև հնարավորինս շտապ կերպով կարգադրել հանել այդ զրպարտչական եւ սադրիչ բովանդակութեան պաստառը:
Միևնույն ժամանակ` պահանջում եմ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ ձեռնարկել իմ և իմ ընտանիքի անդամների ֆիզիկական անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Каро Егнукян требует от генпрокурора и главы Полиции Армении наказать виновников появления на здании “Крытого рынка” скандального плаката 09/07/2013 16:29 | Лента новостей
Член инициативной группы “Избавим памятник от олигарха”Каро Егнукян направил открытое письмо генеральному прокурору и главе Полиции Армении с требованием привлечь к уголовной ответственности лиц, установивших плакат с его изображением на фасаде здания “Крытого рынка”, а также виновников неудавшейся попытки насилия, совершенного в отношения него. В письме, в частности, говорится:
Уже пятый день, как руководство принадлежащего Самвелу Алексаняну “Крытого рынка” установило на фасаде здания огромный плакат с моим изображением, на котором написано: “Масон”, “Мы говорим “нет” наемной оппозиции», “нет” иностранным шпионам, “нет” грантоедам. Вы против создания дополнительных 700 рабочих мест”.
Подобные действия направлены на то, чтобы разжечь ненависть, спровоцировать насилие и дискриминацию по отношению ко мне, о чем я предупреждал в данном мной 2 сентября интервью. В этой связи 3 сентября свой протест выразил также секретариат “Предпарламента”, выступивший с заявлением(заявление опубликовано на сайте HAYNEWS.AM )
В подобных условиях мы ожидали вмешательства компетентных органов, однако было проявлено полное бездействие, что, на мой взгляд, явилось причиной попытки реализации этого призыва к насилию.
Как известно, вчера вечером у дома, где проживаю я, было совершено нападение на двух лиц, к которым нападавшие обратились ос словами: “Ты ахпар?”.Думаю, имелось ввиду то обстоятельство, что я иммигрант.
О том, что это нападение было спланировано против меня, свидетельствует тот факт, что один из пострадавших - Айкак Аршакян- проживает по адресу Закяна 3 кв.37. Номер моей квартиры тот же – 37, в доме N8 по той же улице Закяна, что свидетельствует о том, что нападавшие перепутали всего лишь номер здания.
С учетом вышеизложенного, требую призвать к уголовной ответственности людей, разместивших на фасаде “Крытого рынка” плакат с целью разжигания ненависти и насилия по отношению ко мне, а также распорядиться в срочном порядке о демонтаже этого провокационного и клеветнического плаката.
Я также требую предпринять установленные законом меры для обеспечения моей безопасности и безопасности членов моей семьи”, - отмечается в заявлении.