Սուրիկ Խաչատրյանի որդու նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է 09/07/2013 13:40 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Պաշտպանության նախարարության քննչական ծառայության ՀԿԳ քննչական բաժնի վարույթում քննվող 2013թ. հունիսի 1-ին Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան մոտ տեղի ունեցած իրադարձությունների փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործով, գործի օրինական, հիմնավորված և արդարացի լուծման համար նշանակություն ունեցող հանգամանքները բացահայտելու նպատակով հավաքված ապացույցները բազմակողմանի և օբյեկտիվ ստուգման, ձեռք բերված ապացույցների վերլուծության, այլ ապացույցների հետ համադրման և ապացույցները դրանց համակցության մեջ գնահատելով, հիմնավորվել է, որ մեղադրյալներ Տիգրան Խաչատրյանի և Զարզանդ Նիկողոսյանի գործողություններն ակնհայտ համապատասխանում են անհրաժեշտ պաշտպանության հատկանիշներին, նրանց արարքներում անհրաժեշտ պաշտպանության իրավաչափության բոլոր պայմաններն առկա են:
Վերոգրյալը հիմք ընդունելով 07.09.2013թ. որոշումներ են կայացվել մեղադրյալներ Զարզանդ Նիկողոսյանի և Տիգրան Խաչատրյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը վերացնելու, ինչպես նաև քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին:
ՀՀ ՊՆ քննչական ծառայությունը միաժամանակ պարզաբանում է, որ Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 263 հոդվածի կարգով քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումները, դրանց պատճենն ստանալուց 7 օրվա ընթացքում մեղադրյալների, նրանց պաշտպանների, տուժողների, նրանց ներկայացուցիչների կողմից կարող են բողոքարկվել վերադաս դատախազին:

Уголовное преследование в отношении сына экс-губернатора Сюникской области Армении приостановлено 09/07/2013   14:09  |  Актуальная тема
В ходе осуществленной в рамках расследуемого в производстве следственного отдела по особо важным делам следственной службы Министерства обороны Армении уголовного дела, возбужденного по факту инцидента, имевшего место 1 июня 2013г. возле особняка ныне уже отставного губернатора Сюникской области Армении Сурена Хачатряна, всесторонней и объективной проверки доказательств, собранных с целью раскрытия обстоятельств дела, представляющих важное значение для вынесения законного, обоснованного и справедливого решения, а также проведенного анализа добытых доказательств, сопоставления их с иными доказательствами и доказательств в их совокупности, было обоснованно, что действия обвиняемых Тиграна Хачатряна и Зарзанда Никогосяна явно соответствуют признакам необходимой обороны, в их поступках наличествуют все условия правомерности необходимой обороны.
Приняв за основание вышеизложенное, 07.09.2013г. были вынесены решения об отмене избранной в отношении обвиняемых Тиграна Хачатряна и Зарзанда Никогосяна меры пресечения в виде заключения под стражу, а также о приостановлении в отношении них уголовного преследования.
Следственная служба Минобороны Армении поясняет, что в порядке, установленном ст. 263 Уголовно-процессуального кодекса РА, постановления о приостановлении уголовного преследования, в течение 7 дней с момента получения его копий могут быть обжалованы обвиняемыми, их адвокатами, потерпевшими, их представителями вышестоящему прокурору.