«Դա մեզ համար ձեռնտու է». Շավարշ Քոչարյանը Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին 09/05/2013   14:18  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արտաքին գործերի փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանն այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների խնդրանքով մեկնաբանել է իր վերջին հարցազրույցներից մեկի ընթացքում արտահայտած մտքերը Հայայստանի’ մաքսային միությանն անդամակցելու վերաբերյալ: Արձագանքելով լրագրողների այն դիտարկմանը, թե այդ հարցազրույցում ինքը տեսակետ էր հայտնել, որ մաքսային միություն մտնելով Հայաստանը կկորցնի իր ինքնիշխանությունը,  Շավարշ Քոչարյանն ասել է. «Ես այդպիսի բան չեմ ասել: Խնդիրը վերաբերում է հետևյալին. Մաքսային միության անդամ դառնալը նշանակում է ինչ-որ աստիճանի ինքնուրյույն որոշումների սուվերենության պակաս: Դա կապված է մաքսային քաղաքականության հետ, դրույքաչափերի հետ»: ԱԳ նախարարի տեղակալը հավելել է, թե այդ դեպքում նշված հարցերով որոշում կայացնելու իրավունքը պատկանելու է արդեն վերազգային մարմնին:
Անդրադառնալով Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրման գործընթացի վրա նոր իրավիճակի հնարավոր ազդեցությանը, Շավարշ Քոչարյանը հերթական անգամ վերահաստատել է, որ Հայաստանը պատրաստ է ստորագրման գնալուն: «Այդ պայմաանագիրը մեզ համար կարևոր է, որովհետև շատ մեծ աշխատանք է կատարվել այդ ուղղությամբ Եվրոպայի հետ, շատ լուրջ նվաճումներ կան այդ ուղղությամբ»,- ասել է Շավարշ Քոչարյանը:
Միաժամանակ նա չի թաքցրել, որ Մաքսային միությանն անդամակցելու պարագայում Խորը համապարփակ առևտրի գոտու պայմանագիրն անհամատեղելի է և այլևս չի կարող ստորագրվել, հավելելով, սակայն, որ մնացած բոլոր ծրագրերով համագործակցությունը Եվրոպայի հետ շարունակվելու է:
Փոխարտգործնախարարը նաև որոշ բացահայտումներ է արել, թե ինչպես է կայացվել Մաքսային միությանն անդամակցելու որոշումը:
«Այս ընթացքում եղել են բանակցություններ: Դա վերաբերում է և ընդհանուր սահմանի բացակայությանը, թե ինչպես կարելի է դա հաղթահարել և մի շարք այլ խնդիրների: Բայց այդ համակողմանի բանակցությունների արդյունքում վերջ ի վերջո դու կշռադատում ես, ծանրութեթև ես անում և ընդհանուր առմամբ դա մեզ համար ձեռնտու է»-ասել է փոխնախարարը:
Ինչ վերաբերում է մաքսային միության անդամ որևէ երկրի հետ ընդհանուր սահմանի բացակայության հարցին, ապա Շավարշ Քոչարյանը վստահեցրել է, որ բանակցությունների արդյունքում գտնվել է նաև մեր երկրի համար շահեկան տարբերակը: Իսկ թե որն է այն, արտաքին գերատեսչության ղեկավարի տեղակալը չի բացահայտել, հայտարարելով, որ առաջիկայում դա ևս կհրապարկվի:

“В целом, это для нас выгодно”. Шаварш Кочарян о возможном членстве Армении в Таможенном союзе 09/05/2013   14:55  |  Актуальная тема
Замминистра иностранных дел Шаварш Кочарян сегодня после заседания Правительства по просьбе журналистов прокомментировал озвученные им в ходе последнего интервью мнение касательно членства Армении в Таможенном союзе. Один из журналистов заметил, что в ходе интервью он выразил точку зрения, согласно которой Армения, вступив в Таможенный союз, потеряет суверенитет, на что Ш. Кочарян парировал:”Я не говорил ничего подобного. Вопрос заключается в следующем: стать членом Таможенного союза подразумевает в какой-то мере дефицит суверенности при принятии решений. Это связано с таможенной политикой, квотами. Замглавы МИД Армении добавил также, что в таком случае право принимать решение по указанным вопросам будет принадлежать уже наднациональному органу”.
Коснувшись вопроса о возможном влиянии новой ситуации на процесс парафирования Соглашения об ассоциации, Шаварш Кочарян в очередной раз подтвердил готовность Армении к подписанию. “Этот договор очень важен для нас, поскольку в этом направлении была проделана огромная работа с Европой, зафиксированы весьма серьезные достижения”, - сказал Ш. Кочарян.
Вместе с тем он не скрывал, что в случае присоединения к Таможенному союзу договор о зоне свободной и всеобъемлющей торговли окажется несовместимым и не может быть подписан. Он, однако, добавил, что по всем остальным программам сотрудничество с Европой будет продолжено.
Замминистра иностранных дел поведал также о том, как было принято решение о членстве в Таможенном союзе.
“За этот период шли переговоры. Это касается отсутствия общей границы и способов преодоления данного обстоятельства, а также ряда других вопросов. Однако по итогам всесторонних переговоров, в конце концов, взвешивая все за и против, понимаешь, что в целом, это для нас выгодно”, - отметил Ш. Кочарян.
Что касается вопроса об отсутствии общей границы со странами-членами Таможенного союза, то Шаварш Кочарян заверил, что по итогам переговоров был найден и для нашей страны выгодный вариант. Замминистра, однако, не стал разглашать, какой именно, заявив, что в ближайшее время информация об этом будет обнародована.