Սիրիան ռմբակոծելու հարցում Բարաք Օբամային կօժանդակեն ԵՄ 6 պետություն 09/05/2013   11:31  |  Միջազգային լրահոս
Առանց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համաձայնության Սիրիայի վրա հարձակվելուն եվրոպական երկրներից կողմ են  ԵՄ անդամ 6 երկրներ: Այդ մասին  հաղորդում է «rosbalt.ru »-ն:
«ԵՄ-ի երկրներից Սիրիայի դեմ առանց ՄԱԿ-ի մանդատի ռազմական գործողությանը  միանշանակ կողմ են Դանիան, Խորվաթիան, Ռումինիան, Հունաստանը, Լատվիան և Կիպրոսը»,- հաղորդում է «РИА Новости»-ն` հղում անելով Բրյուսելում գտնվող իր դիվանագիտական աղբյուրներին:
Դրա հետ միասին Ֆրանսիան սիրիական հարցի լուծման գործում  օժանդակություն ստանալու հույսեր է փայփայում Արաբական երկրների լիգայից: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ երեկ հայտարարել է Ֆրանսիայի վարչապետ Ժան-Մարկ Արոն:
Ֆրանսիական կառավարության ղեկավարը նշել է, որ Փարիզը մտադիր է միջազգային գործընկերների հետ, ներառյալ ԱՄՆ-ն, միջոցներ կիրառել քիմիական զենք օգտագործած Սիրիայի իշխանությունների դեմ:
ԵՄ-ի ընդհանուր դիրքորոշումը Սիրիայի դեմ  Արևմուտքի մի շարք պետությունների կողմից հնարավոր ռազմական ներխուժման վերաբերյալ  պետք է մշակեն 28 երկրների ԱԳՆ-երի ղեկավարները, ովքեր պետք է հավաքվեն ոչ ձևական հանդիպման սեպտեմբերի 6-7-ին` Վիլնյուսում:
Հիշեցնենք, որ եվրոպական մի շարք երկրներ պնդում են, որ օգոստոսի 21-ին դամասկոսի արվարձաններից մեկում կառավարական զորքերը կիրառել են քիմիական զենք, որի հետևանքով զոհվել է 1300 մարդ: Օգոստոսի 31-ին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի համաձայնությունը ստանալուց հետո, առանց ՄԱԿ-ի մանդատը խնդրելու պատրաստ է ռմբակոծել Սիրիան:

Семь стран Евросоюза поддерживают интервенцию против Сирии без мандата СБ ООН 09/05/2013   11:51  |  Международные новости
Интервенцию против Сирии без мандата Совета Безопасности ООН поддерживают шесть стран Евросоюза, не считая Франции, передает “Росбалт.ру”.
"Среди стран ЕС однозначно в поддержку военной операции против Сирии без мандата ООН выступают Дания, Хорватия, Румыния, Греция, Латвия и Кипр", — сообщает РИА "Новости" со ссылкой на европейский дипломатический источник в Брюсселе.
В то же время Франция рассчитывает на содействие со стороны стран Лиги арабских государств (ЛАГ) в решении сирийского вопроса, заявил в среду на пресс-конференции французский премьер-министр Жан-Марк Аро.
Глава французского правительства отметил, что Париж намерен вместе с международными партнерами, включая США, принять меры против властей Сирии, применивших химическое оружие.
Общую позицию ЕС в отношении возможной военной интервенции против Сирии со стороны ряда государств Запада предстоит выработать главам МИД 28 стран ЕС, которые соберутся на неформальную встречу 6-7 сентября в Вильнюсе.
Напомним, одним из самых кровопролитных дней за время конфликта в Сирии стало 21 августа, когда в результате применения газа зарин в пригородах Дамаска погибли до 1300 человек. СМИ сообщили, что химоружие применила армия Сирии. 31 августа президент США Барак Обама заявил, что готов с санкции Конгресса США и не запрашивая мандата ООН бомбить Сирию.