Օրերս «Microsoft»-ը կլանեց «Nokia»-ին 09/04/2013 11:19 | Միջազգային լրահոս
Երկկողմանի համաձայնության գալուց հետո «Nokia» բջջային հեռախոսներ թողարկող ընկերությունը դարձել է «Microsoft»-ի սեփականությունը:
Ստեղծված նոր կացությունը «Nokia»-ի գործադիր տնօրեն Սթիվեն Էլոպը համարել է անխուսափելի: «Մտքով ես հասկանում եմ, որ սա ռացիոնալ և ճիշտ որոշում է: Դա անհրաժեշտ է ընկերությանը, որպեսզի առաջ շարժվի: Սակայն սրտումս խառը զգացմունքներ են: Մի կողմից ես ուրախ եմ, որ «Nokia» բրենդը պետք է ապրի: Մյուս կողմից ես ափսոսում եմ մեր սեփական այն բազմաթիվ նախագծերը, որոնք այդպես էլ չհասցրինք ավարտել»:
Սակայն փորձագետները ասում են, որ Էլոպի այդ խոսքերը կեղծավոր են: Քանի որ նա «Nokia» էր փոխադրվել «Microsoft»-ից երեք տարի առաջ: Եվ նրա ղեկավարության ընթացքում աշխարհի շուկաների 1/3 մասը իր բջջային հեռախոսներով նվաճած առաջատար ընկերությունը վերածվեց տիպական վերջապահի: Նրա բաժինը սմարթֆոների շուկայում 29 տոկոսից նվազեց և հասավ 3 տոկոսի: Եվ այսօր 10 անգամ պակաս շուկա ունեցող ընկերությունը գնել են ոչ թե 20 մլրդ դոլարով, այլ ընդամենը` 7 մլրդ-ով:
«Փաստորեն, վերջին 3 տարիներին » «Nokia»-ի ղեկավարությունը, հանձինս իր նախագահ Սթիվեն Էլոպի, ով հանդիսանում է «Microsoft»-ի նախկին աշխատակից քանդեց այն ամենը, ինչ հավաքվել էր վերջին 20 տարվա ընթացքում: Ընկերության բոլոր նվաճումները փակվեցին, այն ամենը, ինչ փող էր բերում, փակվեց: Այն ամենը, ինչը կարող էր մրցակցել «Windows»-ի հարթակների հետ, կամ փակվեց, կամ մանևրում էր, այսինքն արժեզրկվում էր ընկերության գինը»,- նշել է «Mobile Research Group»-ի առաջատար վերլուծաբան Էլդար Մուրտազինը:
Սթիվեն Էլոպի վարչարարական ունակությունները նրա նախկին գործատուները լիովին գնահատեցին: Նա փոխադրվում է աշխատանքի «Microsoft», որտեղ կզբաղեցնի բջջային սարքերի մշակման գծով փոխնախագահի պաշտոնը:
Այն ինչ կատարվեց, համաշխարհային շուկային դուր եկավ, գրում է «vesti.ru»-ն և ավելացնում` այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ «Microsoft»-ը կլանել է «Nokia»-ին, վերջինիս արժեթղթերի գինը միանգամից աճեց 50 տոկոսով:

Корпорация Microsoft приобрела “мобильный бизнес” легендарной Nokia 09/04/2013   11:31  |  Международные новости
Важная, грустная новость для всех, кто пользуется телефоном Nokia, предпочитая его остальным за удобные кнопки, изящную форму и стабильную связь: больше такой самостоятельной компании не существует. По соглашению сторон, подразделения Nokia, занимающиеся производством мобильных устройств переходят к компании Microsoft. Решение тяжелое, но, по словам главного исполнительного директора Nokia Стивена Элопа, неизбежное, передает портал vesti.ru.
"Умом я понимаю, что это решение рационально и правильно, — констатировал главный исполнительный директор концерна Nokia Стивен Элоп. — Это необходимо компании для того, чтобы двигаться вперед. Однако в сердце у меня — смешанные чувства. С одной стороны, я рад, что бренд Nokia будет жить. С другой стороны, мне жаль многие собственные проекты, которые мы так и не успели завершить. Я немного скучаю по славному прошлому этой компании".
Впрочем, эксперты мобильного рынка считают, что Элоп лукавит, ведь в Nokia он пришел именно из Microsoft, всего три года назад. И за время его руководства компания-лидер, продававшая треть всех мобильников в мире превратилась в типичного аутсайдера. Доля ее на рынке смартфонов упала с 29% до 3. В 10 раз! Поэтому сегодня ее купили не за 20 миллиардов долларов, а всего за 7.
"Фактически последние 3 года руководство Nokia в лице президента компании Стивена Элопа, который бывший сотрудник Microsoft, разрушало все, что было накоплено компанией в течение 20 лет, — считает ведущий аналитик Mobile Research Group Эльдар Муртазин. — Все достижения компании были закрыты, все, что приносило деньги, закрывалось. Все, что могло конкурировать с платформами Windows, фонд либо закрывал, либо нивелировал, и, по сути, обесценивалась стоимость компании".
Управленческие способности Стивена Элопа его предыдущие работодатели оценили сполна. Он переходит на работу в Microsoft, где будет вице-президентом, отвечающим как раз за разработку мобильных устройств. Впрочем, мировому рынку все, что случилось, понравилось: сразу после известия о поглощении акции Nokia взлетели почти на 50%, пишет сайт vesti.ru.