Սիրիան կհարվածի Թուրքիային և Հորդանին, եթե վերջիններս մասնակցեն ԱՄՆ-ի ռազմական գործողություններին 09/04/2013   15:53  |  Միջազգային լրահոս
Սիրիայի արտաքին  գործերի նախարարի տեղակալ Ֆեյսել Միքդադը կոչ է արել հարևան երկրներին՝  ձեռնպահ մնալ  ԱՄՆ-ի կողմից Սիրիայի նկատմամբ ռազմական գործողություններին մասնակցելուց, հաղորդում է «interfax»-ը:
«Դամասկոսը պատասխան հարված կհասցնի ոչ միայն Իսրայելին, այլև հարևան երկրներին՝ Հորդանին և Թուրքիային, եթե նրանք ինչ-որ մի ձևով մասնակցեն ամերիկյան գործողությանը»,- նշում է «The Wall Street Journal» -ը Միքդադի խոսքերը:
«Երբ պատերազմը սկսվի, ոչ ոք չի կարող վերահսկել իրավիճակը: Մենք գտնում ենք, որ Սիրիայի դեմ ցանկացած հարձակում, անտարակույս առաջացնելու է քաոս ամբողջ տարածաշրջանում, իսկ գուցե նաև՝  նրա սահմաններից դուրս»,- նշել է սիրիացի փոխնախարարը:
Նրա խոսքերով, «Թուրքիան և Հորդանանը պետք է երկու անգամ մտածեն, մինչև Սիրիայի դեմ գործողություններին մասնակցելը»:
Միքդադը նաև կոչ է արել ամերիկյան կոնգրեսականներին՝  չհաստատել Սիրիային հարվածելու ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի  առաջարկությունը:
«Մենք հուսով ենք, որ ամերիկյան կոնգրեսականները կցուցաբերեն ողջախոհություն և կլսեն արդարադատության ձայնը, այլ ոչ թե կգնան սադրիչ գործողությունների»,- նշել է նա:
Եթե Կոնգրեսը Սիրիա ռազմական ներխուժման առջև «կանաչ լույս» վառեց, ապա «դա սիրիական ժողովրդի, ամերիկյան ժողովրդի և մերձավորարևելյան շրջանի բոլոր բնակիչների  համար կդառնա ողբերգություն»,- ընդգծել է Միքդադը:

Сирия пригрозила ударить по Иордании и Турции в случае их участия в военной операции США 09/04/2013   16:10  |  Международные новости
Заместитель министра иностранных дел Сирии Фейсал Микдад призвал соседние страны воздержаться от участия в военной операции США против Дамаска, передает агентство “Интерфакс”.
"Дамаск нанесет ответный удар не только по Израилю, но также по соседним странам - Иордании и Турции - если они каким-либо образом примут участие в американской операции", - приводит газета The Wall Street Journal слова Микдада.
"Когда война начнется, никто не сможет контролировать ситуацию. Мы считаем, что любая атака против Сирии, несомненно, выльется в хаос во всем регионе, а может, и за его пределами", - отметил сирийский замминистра.
По его словам, "Турция и Иордания должны дважды подумать, прежде чем участвовать в действиях против Сирии".
Микдад также призвал американских конгрессменов не одобрять удар по Сирии, предложенный президентом США Бараком Обамой.
"Мы надеемся, что американские конгрессмены проявят благоразумие и прислушаются к голосу правосудия, а не пойдут на провокационные действия", - отметил он.
Если Конгресс даст "зеленый свет" военной интервенции в Сирии, "это станет трагедией для сирийского народа, американского народа и для всех жителей ближневосточного региона", подчеркнул Микдад.