Գերմանական հետախուզությունը գտնում է, որ Ասադի ռեժիմը օգտագործել է քիմիական զենք 09/03/2013 17:48 | Միջազգային լրահոս
Դամասկոսի արվարձանում քիմիական զենքի կիրառման պատասխանատվությունը ընկնում է սիրիական կառավարության վրա, հայտարարել է Գերմանիայի դաշնային հետախուզական ծառայությունը (BND), - հաղորդում է BBC-ին:
Գերմանական ԶԼՄ-ները հաղորդել են, որ Բունդեսթագի երկրորդ փակ նիստի ժամանակ «BND»-ի ղեկավարը զեկուցել է, որ հաջողվել է որսալ Ասադի ռեժիմի դաշնակիցը հանդիսացող «Հզբոլահ» կազմակերպության մի բարձրաստիճան պաշտոնյայի հաղորդագրությունը:
Այդ հաղորդագրության մեջ իբր թե խոստովանվում է, որ գազը օգտագործվել է կառավարական զորքերի կողմից: «BND»-ի ղեկավարը միաժամանակ հայտնել է, որ իրենց ծառայության մոտ առկա վկայությունների համաձայն, օգտագործված քիմիական զենքը եղել է զարինը:

Немецкая разведка: Химоружие применили войска Башара Асада 09/03/2013 18:38 | Международные новости
Ответственность за применение химического оружия в пригороде Дамаска лежит на сирийском правительстве, заявила Федеральная разведывательная служба Германии (BND). Об этом сообщает агентство Би-би-си.
Немецкие СМИ сообщили, что во время закрытого заседания Бундестага глава BND доложил о перехвате сообщения от высокопоставленного представителя ливанского движения "Хезболла", являющегося союзником режима Башара Асада.
В сообщении якобы признается, что газ был применен правительственными войсками. Глава BND также сообщил, что, по имеющимся у службы свидетельствам, использовавшимся химическим оружием был зарин.