ՄԻՊ-ի աշխատակիցները ևս չեն կարողանում պարզել բերման ենթարկված ուսանողի գտնվելու վայրը 09/02/2013   13:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առայժմ պաշտոնապես չհաստատված տեղեկություններով, ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի դիմացից Ոստիկանություն բերման է ենթարկվել ուսման վարձավճարների բարձրացման դեմ բողոքի ակցիա իրականացնող ուսանողներից մեկը: Ակցիայի մասնակիցների տեղեկություններով, բերման ենթարկվածը ԵՊՀ Միջազգային հարաբերությունների երկրորդ կուրսի ուսանող Հարություն Մկրտչյանն է:
Բերման ենթարկված ուսանողի մասին ոստիկանությունն առայժմ տեղեկություն չի հրապարակում: Փոխարենը, ուսանողները կատարվածի մասին ահազանգել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՄԻՊ-ի գրասենյակից, իրենց աշխատակիցներին ևս այս պահին չի  դեռևս չի հաջողվել պարզել, թե ոստիկանության որ բաժանմունք են տարել ուսանողին և ինչ մեղադրանքով: Այդուհանդերձ, պաշտպանի գրասենյակում վստահեցրեցին, որ հետևողական են լինելու և եթե 3 ժամ անց ուսանողը ազատ չարձակվեի, իրենք կմիջամտեն:
Հիշենցնենք. մինչ այդ, ոստիկանները բողոքող ուսանողներից պահանջել էին հեռանա ԵՊՀ կենտրոնական մասնաշենքի մուտիք աստիճանավանդակի տարածքից և բողոքի ակցիան տեղափոխել որևէ այլ տարածք: Ոսիտիկաններն արգելել էին նաև բարձրախոսեր օգտագործել: Ակցիայի մասնկիցների խոսքով, իրենց ընկերոջը բերման են ենթարկել հատկապես բարձրախոսով հայտարարություններ անելու համար, քանի որ ոստիկանների հետ հնարավոր կոնֆլիկտից խուսափելու նպատակով բողոքի ակցիայի մասնակիցները ոստիկանների պահանջով այդ պահին արդեն հեռացել էին կենտրոնական մասնաշենքի աստիճանների տարածքից:

Стражи порядка подвергли приводу озвучивавшего “громкие заявления” студента ЕГУ. Активисты обратились в офис омбудсмена Армении 09/02/2013   14:18  |  Лента новостей
По еще не подтвержденным официально сведениям, Полиция подвергла приводу одного из студентов, участвующих во дворе ЕГУ акции протеста против подорожания платы за обучение. По имеющейся у активистов информации, приводу подвергли студента факультета международных отношений ЕГУ Арутюна Мкртчяна.
В  связи с инцидентом студенты обратились в офис омбудсмена Армении.
Как сообщили информагентству “ФактИнфо” в офисе защитника прав человека, их сотрудникам пока не удалось разузнать, в каком отделе Полиции находится подвергнутый приводу и по какому обвинению. Тем не менее, в офисе омбудсмена заверили, что предпримут последовательные шаги в этом направлении и, если по прошествии 3 часов, студента не освободят, они вмешаются.
Напомним, что до вышеупомянутого инцидента, стражи порядка потребовали от протестующих студентов покинуть территорию, прилегающую к лестницам, ведущим в Центральный корпус вуза. Полицейские запретили также пользоваться микрофоном. По словам участников акции, их друга подвергли приводу за озвученные им по микрофону заявления, поскольку во избежание возможного конфликтами со стражами порядка участники акции протеста по требованию полицейских на тот момент уже покинули вышеуказанную территорию.