Դատապարտյալ Արտակ Հակոբյանը տեղափոխվում է «Էրեբունի» ՔԿՀ՝ կնոջ բարձրացրած ահազանգից հետո 09/02/2013   12:01  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ի պետի՝ օպերատիվ գծով տեղակալ Դավիթ Մուրադյանի գործով տուժող դատապարտյալ Արտակ Հակոբյանն  այսօր «Արթիկ» ՔԿՀ-ից կտեղափոխվի «Էրեբունի» քրեակատարողական հիմնարկ՝ առաջիկա նիստին մասնակցելու նպատակով:  Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գոռ Ղլեչյանը:
Ինչպես ասել է Գ.Ղլեչյանը, դատապարտյալն «Էրեբունի» ՔԿՀ –ում կմնա մինչև հաջորդ դատական նիստը, որից հետո ետ կտեղափոխվի, իսկ եթե նորից անհրաժեշտություն լինի նիստին նրա մասնակցությունը և այն նշանակված կլինի մոտ օրերին, ապա  նա կմա «Էրեբունի» ՔԿՀ-ում, եթե ոչ՝ ետ կտեղափոխվի:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ դատապարտյալի կինը՝ Հայաստան Հակոբյանը, կարծիք էր հայտնել, որ ամուսնուն տեղափոխում են «Նուբարաշեն» ՔԿՀ և որ այնտեղ  նրա կյանքին  վտանգ է սպառում, Գոռ Ղլեչյանը նշեց. «Նախ իրականությանը չի համապատասխանում,  և  հետո  դատապարտյալը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ը չի տեղափոխվելու»:
Քիչ առաջ դատապարտյալի կնոջ՝ Հայաստան Հակոբյանի հետ զրույցում պարզեցինք, որ այս պահին իրականցվում է Արտակ Հակոբյանի տեղափոխումը «Էրեբունի» ՔԿՀ: Նա նաև ընդգծեց, որ ըստ իրեն՝ այս որոշումը կայացվել է այն բանից հետո, երբ նա ԶԼՄ-րում  ահազանգել էր, որ եթե ամուսնուն տեղափոխեն  «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, ապա այնտեղ նրա  կյանքին վտանգ կսպառնա:
Նշենք նաև, որ սեպտեմբերի 4-ին կայանալիք դատական նիստին նախատեսվում է հարցաքննել դատապարտյալ Արտակ Հակոբյանին:
Հիշեցնենք, որ «Նուբարաշեն»  ՔԿՀ-ի պետի տեղակալ Դ.Մուրադյանը 2012թ. օգոստոսից մինչև դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում առանձնապես խոշոր չափերի կաշառք է պահանջել և ստացել նույն քրեակատարողական հիմնարկում պատիժը կրող Ա.Հակոբյանից: Դ.Մուրադյանը միջին ծանրության հանցագործություններ կատարելու համար 5 տարի 6 ամիս ժամկետով ազատազրկման դատապարտված Ա.Հակոբյանից պահանջել և որպես կաշառք՝ վերջինից անձամբ և նրա կնոջ միջոցով ստացել է ընդհանուր առմամբ 1.631.320 ՀՀ դրամին համարժեք 4.000 ԱՄՆ դոլար, ինչպես նաև՝ 540.000 ՀՀ դրամ արժողության կահույք:

Потерпевшего по делу замначальника УИУ “Нубарашен“ заключенного Артака Акопяна переведут в уголовно-исполнительное учреждение “Эребуни” 09/02/2013   12:39  |  Актуальная тема
Заключенного Артака Акопяна, проходящего в качестве потерпевшего по делу заместителя начальника по оперативной линии УИУ Нубарашен“ Давид Мурадяна, сегодня перевезут из УИУ “Артик” в уголовно-исполнительное учреждение “Эребуни” для участия в предстоящем судебном заседании. Об этом в беседе с корреспондентом информагентства “ФактИнфо” заявил временно исполняющий обязанности начальника отдела по связям с общественностью уголовно-исполнительного управления Минюста РА Гор Глечян.
“Осужденный останется в УИУ “Эребуни” до следующего судебного заседания, после которого его вернут обратно. В случае, если вновь возникнет необходимость в его участии в заседаниях, если последние будут назначены на ближайшие дни, то он останется в УИУ “Эребуни”, - сообщил Гор Глечян.
Что касается того, что супруга заключенного, Айстан Акопян выразила мнение относительно того, что ее мужа переводят в УИУ “Нубарашен” и что его жизни угрожает там опасность, Гор Глечян отметил: “Во-первых, эта информация не соответствует действительности, и потом осужденного не собираются перевозить в УИУ “Нубарашен””.
Немногим ранее в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” супруга заключенного Айстан Акопян подчеркнула, что по ее сведениям решение о переводе ее мужа было принято после того, как она забила тревогу по поводу того, что, если ее мужа переведут в УИУ “Нубарашен” его жизнь окажется в опасности.
Отметим, что на предстоящем 4 сентября судебном заседании планируется допросить заключенного Артака Акопяна.
Напомним, бывший замначальника УИУ “Нубарашен” Давид Мурадян в период с декабря 2012г. до декабря потребовал от отбывающего в том же УИУ наказание Артака Акопяна и заполучил взятку в особо крупном размере.