Օմբուդսմենն առաջարկում է հետաձգել սոցիալապես անապահով ուսանողների ուսման վարձերի վճարումը 09/02/2013 16:01 | ԼՐԱՀՈՍ
2013-2014թթ. ուսման վարձավճարների կտրուկ բարձրացումը մեծ վրդովմունք է առաջացրել հասարակության մեջ: Մշտապես մտահոգված լինելով բարձրագույն կրթության մատչելիության խնդրով՝ ՄԻՊ գրասնեյակը մտավախություն ունի, որ նման թանկացումները երկրում գոյություն ունեցող ոչ բարենպաստ սոցիալ-տնտեսական պայմաններում կարող են հանգեցնել մի խումբ անձանց` բարձրագույն մասնագիտական կրթություն ստանալու սահմանադրական իրավունքի սահմանափակմանը:
ՀՀ Սահմանադրությունը, ինչպես նաև մի շարք միջազգային պայմանագրեր ամրագրում են յուրաքանչյուր անձի բարձրագույն կրթություն ստանալու իրավունքը, ինչպես նաև բարձրագույն կրթության մատչելիության ապահովումը պետության կողմից:
Չնայած, որ Կրթության և գիտության նախարարության կողմից սահմանված ուսանողի միջին որակական գնահատականի նվազագույն շեմը հաղթահարած և սոցիալապես անապահով ընտանիքների ուսանողները կարող են ստանալ ուսման վճարի զեղչ, այս արտոնությունը գործում է միայն երկրորդ կիսամյակից, մինչդեռ առաջին կուրսի ուսանողը ստիպված է լինում վճարել առաջին կիսամյակի վարձը ուսումնական տարվա սկզբում:
Օմբուդսմենը բազմիցս առաջարկել է ապահովել սոցիալապես անապահով ընտանիքների ուսանողների ուսման վճարների մասնակի կամ ամբողջական փոխհատուցում պետության կողմից՝ հետաձգելով այդ ուսանողների ուսման վարձի վճարման ժամկետը մինչև համապատասխան ուսումնական տարվա կեսը կամ ավարտը:
Սոցիալապես անապահով ընտանիքների անդամների` որպես ուսանող հրամանագրումը, չպետք է կախվածության մեջ դրվի ուսման վարձի վճարման հանգամանքից: Հետևաբար, վարձի վճարման հետաձգումը անհրաժեշտ է բարձրագույն կրթությունը բոլոր անձանց համար մատչելի դարձնելու համար:

Омбудсмен Армении предлагает отложить срок внесения платы за обучение для студентов из малоимущих семей 09/02/2013 16:31 | Лента новостей
В Конституции РА, а также ряде международных договоров закреплено право каждого на получение высшего образования, а также обеспечение государством доступности высшего образования.
Несмотря на то, что студенты из социально необеспеченных семей, преодолевшие установленный Министерством образования и науки минимальный порог средней квалификационной оценки, могут получить скидку на плату за обучение, эта льгота действует только со второго полугодия, когда как студенты первого курса вынуждены вносить плату за обучение за первое полугодие в начале учебного года.
Омбудсмен неоднократно предлагал обеспечить частичное и полное возмещение со стороны государства платы за обучение для студентов из социально необеспеченных семей, отложив для этих студентов срок внесения платы за обучения до половины или конца соответствующего учебного года”, - отмечается в заявлении офиса омбудсмена Армении.
Оформление приказов о зачислении в студенты членов из социально необеспеченных семей не должно зависеть от внесения платы за обучение. Следовательно, отсрочка необходима для всеобщей доступности высшего образования.