ՆԱՏՕ-ն միացավ Սիրիային հարված հասցնելուց հրաժարվողներին 08/31/2013 10:58 | Միջազգային լրահոս
ՆԱՏՕ – ի Գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսսենը բացառել է Սիրիայի դեմ ռազմական գործողությանը դաշինքի մասնակցությունը, հաղորդում է «rosbalt.ru »-ն:
Ըստ նրա, չկա կասկած, որ քիմիական զենքը կիրառել են սիրիական կառավարական զորքերը, որը հանդիսանում է միջազգային ստանդարտների կոպիտ խախտում, հանցագգործություն, որը չի կարելի անտեսել:
Բայց և այնպես, Ռասմուսենը, նշել է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի դիրքորոշումը կարող է փոխվել եթե Սիրիան հարձակվի ՆԱՏՕ-ի անդամ հանդիսացող իր հարևան Թուրքիայի վրա: Այժմ երկու երկրների սահմանի երկայնքով տեղադրված են դաշինքի հակաօդային պաշտպանության հրթիռներ:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ ԱՄՆ-ի իշխանությունները պատրաստ են Սիրիայում իրականացնել գործողություն միայնակ` իր հիմնական դիվանագիտական դաշնակիցների հավանության դեպքում:
Հիշեցնենք, Վաշինգթոնը հայտարարել էր Սիրիային հարված հասցնելու իր մտադրության մասին օգոստոսի 21-ին Բաշար Ասադի զորքերի կողմից քիմիական զենք կիրառելու մասին տեղեկատվության ի հայտ գալուց պարագայում: Սակայն պաշտոնական Դամասկոսը քիմիական զենք օգտագործելու մեջ մեղադրում է ընդդիմադիր ուժերին:

Фог Расмуссен: НАТО не будет участвовать в военной акции против Сирии 08/31/2013   11:16  |  Международные новости
Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен исключил возможность участия альянса в военной акции против Сирии, передает “Росбалт.ру”.
По его словам, нет сомнений в том, что химическое оружие применили сирийские правительственные войска, что является грубым нарушением международных стандартов, преступлением, которое нельзя проигнорировать.
Расмуссен, однако, отметил, что позиция Североатлантического альянса может измениться в случае, если Сирия нападет на соседнюю Турцию, являющуюся членом НАТО. В настоящее время вдоль границы между двумя странами размещены ракеты ПВО альянса.
Ранее сообщалось, что власти США готовы провести операцию в Сирии в одиночку при дипломатической поддержке ключевых союзников.
Напомним, Вашингтон заявил о намерении нанести военный удар по Сирии после появления информации о предположительном использовании 21 августа армией Башара Асада химического оружия. Между тем официальный Дамаск обвиняет в использовании химического оружия повстанцев.