Դ.Տոնոյան. Ադրբեջանի նախկին քաղաքացին իրավասու միջազգային կազմակերպության միջոցով փոխանցվել է երրորդ երկիր 08/30/2013   19:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սույն թվականի օգոստոսի 30-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանը հանդիպել է Հայաստանում ԿԽՄԿ գրասենյակի ղեկավար պարոն Լ.Կարաֆֆիին:  Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը՝ տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Դ.Տոնոյանը տեղեկացրել է, որ հավատարիմ մնալով ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, ցուցաբերելով մարդու իրավունքներին ու մարդասիրական արժեքներին նվիրվածություն, ինչպես նաև հաշվի առնելով Ադրբեջանի նախկին քաղաքացու աներկդիմի որոշումը՝ իրավասու միջազգային կազմակերպության միջոցով վերջինս փոխանցվել է երրորդ երկիր, որտեղ նրան շնորհվել է փախստականի կարգավիճակ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալը խնդրել է ԿԽՄԿ-ին տեղեկացնել փախստականի ծնողներին և հարազատներին, որ նա բարեհաջող կերպով տեղափոխվել է անվտանգ, ապահով, բարեկեցիկ և ժողովրդավար երկիր, որտեղ նրա կյանքին վտանգ չի սպառնում:
Իր երկրում անմարդկային ճնշումների ու խոշտանգումների ենթարկվելու պատճառով Ֆիրուզ Ֆարաջևը 2012թ․ հուլիսին փախուստի էր դիմել ու հատել Հայաստանի սահմանը: Հայաստանում գտնվելու ընթացքում միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունները բազմիցս անարգել հանդիպել են նրան: Երրորդ երկիր փոխանցելու վերաբերյալ որոշումն ընդունվել է հիմնվելով Ֆարաջևի ազատ կամահայտնության վրա, ուսումնասիրելով փաստական հանգամանքները, ինչպես նաև հստակ պատկերացնելով Ադրբեջանում տիրող բարքերը և ռազմագերիներին սպասվող դաժան ճակատագիրը»:

Д. Тоноян: “Армения посредством полномочной международной организации передала третьей стороне бывшего гражданина Азербайджана” 08/30/2013 19:56 | Лента новостей
Д. Тоноян сообщил, что Армения, оставаясь верной взятым на себя международным обязательствам, демонстрируя приверженность гуманистическим ценностям и правам человека, а также с учетом недвусмысленного решения бывшего гражданина Азербайджана, передает посредством полномочной международной организации находящегося у армянской стороны Фируза Фараджева третьему государству, где ему присвоен статус беженца.
Заместитель министра обороны РА Давид Тоноян попросил представителя МККК передать родным и близким Фируза Фараджева, что он был благополучно доставлен в безопасную и демократическую страну, где его жизни не угрожает опасности.
Фируз Фараджев ввиду бесчеловечных притеснений и пыток у себя на родине в 2012г. совершил побег из Азербайджана и пересек границу с Арменией. В период пребывания в Армении представители гуманитарных организаций беспрепятственно и неоднократно его навещали.
“Решение о передаче третьей стороне было принято с учетом свободного волеизъявления Фируза Фараджева, на основании изучения фактического материала, а также четкого представления царящих в Азербайджане нравов и ожидающей там военнопленных страшной участи”, – отмечается в релизе Минобороны РА.