Արգիշտի Կիվիրյանը բացարկ է հայտնել քննիչին, ով թույլ չի տվել 30 փաստաբանի ներկա գտնվել հարցաքննությանը 08/30/2013   15:57  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Արմենիա Թըդեյ» լրատվական կայքի համակարգող Արգիշտի Կիվիրյանն այսօր բացարկ է հայտնել  Հատուկ քննչական ծառայության քննիչին: Վերջինս չի համաձայնել, որ Ա.Կիվիրյանի հետ եկած նրա 30 փաստաբանները մասնակցեն նրա հարցաքննությանը,  նա թույլ է տվել, որ քննչական գործողությանը ներկա գտնվի միայն նրանցից մեկը: Ինչպես «Pastinfo»-ի թղթակցին հայտնեց Ա.Կիվիրյանի փաստաբան Լուսինե Սահակյանը, Ա.Կիվիրյանը որպես քննիչին բացարկ հայտնելու հիմք նշել է նրա կողմնակալ լինելը: Ըստ Ա.Կիվիրյանի, քննիչի կողմից անտեսվում է փաստաբանների հետ քննչական գործողությանը ներկայանալու իր իրավունքը: Կողմնակալության մասին վկայում է նաև այն, ըստ Ա.Կիվիրյանի, որ  ոստիկանների կողմից իրեն ծեծի ենթարկելու փաստի առնչությամբ  քրեական գործ չի հարուցվել, ինքը ՝ Ա.Կիվիրյանը գործով տուժող չի ճանաչվել,  և  պետք է հարցաքննվի  միայն որպես վկա:  Նա հրաժարվել է ցուցմունք տալ և հայտարարել է, որ իր գրավոր ցուցմունքը քննչական մարմնին կուղարկի փոստով:
Ի դեպ նշենք, որ Ա.Կիվիրյանի փաստաբանները լինելու պատրաստակամություն են հայտնել արդեն 150-ից  ավելի փաստաբաններ, նրանց թիվն, ըստ Լ.Սահակյանի, ժամ առ ժամ ավելանում է:
Ոստիկանների և «Արմենիա Թըդեյ» լրատվական կայքի համակարգող Արգիշտի Կիվիրյանի միջև Կոմիտաս 5 հասցեում օգոստոսի 24-ի միջադեպի փաստով ՀՀ ոստիկանությունում քրեական գործ է հարուցվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ Իշխանության ներկայացուցչի հանդեպ բռնություն:Գործը հարուցվել է՝ ոստիկանության ՊՊԾ գնդի դասակի հրամանատարի զեկուցագրի հիման վրա, ըստ որի՝ ոստիկանության բաժին տեղափոխելիս Ա.Կիվիրյանը ոստիկանական ավտոմեքենայի մեջ բռունցքով հարվածել, կծել ու հայհոյել է   ոստիկանին: Ա.Կիվիրյանն իր հերթին հաղորդում է ներկայացրել, ըստ որի՝ ոստիկանության ծառայողները հայհոյել, ծեծել են իրեն ու պատճառել մարմնական վնասվածքներ: ՀՀ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ՝ միջադեպի վերաբերյալ բոլոր նյութերն ուղարկվել են ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն:

Координатор “ARMENIA Today” Аргишти Кивирян отказался от дачи показаний и заявил отвод следователю, не позволившему его 30 адвокатам присутствовать при допросе 08/30/2013   16:38  |  Актуальная тема
Координатор “ARMENIA Today” Аргишти Кивирян отказался от дачи показаний и заявил отвод следователю Специальной следственной службы. Последний не согласился с тем, чтобы прибывшие вместе с Кивиряном 30 адвокатов участвовали в допросе. Он разрешил лишь одному адвокату присутствовать при следственном действии. А. Кивирян в качестве основания для заявления отвода следователю отметил предвзятость последнего. По словам Кивиряна, следователь игнорирует его право на присутствие при следственном действии вместе с адвокатами. О предвзятости свидетельствуют также, по мнению Кивиряна, то, что не было возбуждено уголовного дела по факту его избиения полицейскими. Он, А. Кивирян, не был признан потерпевшим по делу, и должен быть допрошен лишь в качестве свидетеля. Координатор отказался от дачи показаний и заявил, что отправит свои показания в письменном виде по почте.
Отметим, что более 150 адвокатов заявили о своей готовности защищать А. Кивиряна. Число их час от часу растет.
В Полиции РА по факту инцидента, имевшего место между полицейским и координатором новостного портала “ARMENIA Today” Аргишти Кивиряном 4 августа на улице Комитаса N5 в Ереване, было возбуждено уголовное дело по признакам деяния, предусмотренного ст. 316 УК РА(применение насилия в отношении представителя власти). Дело возбуждено на основании докладной записки командира взвода полка ППС, согласно которой при переводе А. Кивиряна в отдел Полиции, координатор вышеупомянутого портала ударил кулаком полицейского, выругался в его адрес и укусил его. А. Кивирян, в свою очередь, представил заявление, согласно которому, сотрудники Полиции извергали в его адрес брань, избили его и причинили ему телесные повреждения. По поручению генпрокурора Армении, все материалы, касающиеся инцидента, были направлены в Специальную следственную службу РА.