Ֆրանսիան կստուգի Սնոուդենի կողմից գաղտնազերծած ԱՄՆ ծրագիրը 08/29/2013   11:23  |  Միջազգային լրահոս
Ֆրանսիայի դատախազությունը անցկացնում է  ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական վարչության Ռուսաստան փախած նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենի «PRIZMA» ծրագրի տեղեկությունների  նախնական ստուգում, որը ԱՄՆ-ում մշակվել Եվրամիության բնակչությանը հետևելու նպատակով, հաղորդում է «BBC»-ն:
Որոշ ծրագրավորողների կարծիքով, շնորհիվ այս նախագծի, ամերիկյան հատուկ ծառայությունները  ԱՄՆ-ի սահմաններից դուրս «Google»-ի,  «Microsoft»-ի և «Skype»-ի օգտատերերի մասին տվյալներ են ստանում:
Քննության համար մեկնարկային կետ է հանդիսացել երկու ֆրանսիական իրավապաշտպան խմբերի հայտարարությունը, որոնք գտնում են, որ օգտատերերի իրավունքները կոպտորեն խախտվել են:
Դեռևս հուլիսին Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլլանդը հայտարարել էր, որ եվրոպական դեսպանությունների ԱՄՆ-ում հետևելը կարող է սպառնալիքի տակ դնել Բրյուսելի և Վաշինգթոնի միջև առևտրային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները:
15:06 24/08/2013  |  Միջազգային լրահոսՀամացանցային ընկերությունները ստացել են բազմամիլիոն փոխհատուցումներ
12:52 22/08/2013  |  Միջազգային լրահոսՏարեկան անօրինականորեն կարդացել են 56 հազար նամակ
12:57 22/07/2013  |  Միջազգային լրահոս Գերմանիայի հատուկ ծառայությունները օգտվում են համացանցը լրտեսելու ԱՄՆ-ի ծրագրից
16:10 20/07/2013  |  Միջազգային լրահոսԴատարանի որոշմամբ ԱՄՆ-ի հատուկ ծառայությունները գաղտնալսումները կշարունակեն
16:31 10/07/2013  |  Միջազգային լրահոսԱվստրալիան լրտեսում է իր քաղաքացիներին ի օգուտ ԱՄՆ-ի՞
11:02 08/07/2013  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ն մեկ ամսում Բրազիլիայում գաղտնալսել և կարդացել է 2,3 մլրդ հեռախոսազրույց և հաղորդագրություն
14:56 06/07/2013  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիական իշխանությունները ժխտում են լրտեսելու մեջ իրենց ուղղված մեղադրանքները

Прокуратура Франции проверит разоблаченную Сноуденом программу спецслужб США 08/29/2013   11:34  |  Международные новости
Прокуратура Франции проводит предварительную проверку сообщений бежавшего в Россию внештатного сотрудника ЦРУ Эдварда Сноудена о программе "Призма", возможно, разработанной в США для слежки за жителями Евросоюза, передает агентство BBC.
По мнению некоторых программистов, благодаря этой разработке американские спецслужбы получают данные о пользователях Google, Microsoft и Skype за пределами Штатов.
Стартовой точкой для расследования послужило заявление двух французских правозащитных групп, посчитавших, что тайна личной жизни пользователей была грубо нарушена.
Еще в июле президент Франции Франсуа Олланд заявил, что слежка за посольствами европейских стран в США может поставить под угрозу переговоры о торговом соглашении Брюсселя и Вашингтона.