ՀԿ-ները պահանջում են հանրային քննարկում՝ կանանց և տղամարդկանց հավասարության թեմայով 08/29/2013   15:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարության 2013 թ. օգոստոսի 29-ի օրակարգում ներառելու համար ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից ներկայացվել է «Կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հավասար հնարավորությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
«Իրավական ակտերի մասին» ՀՀ օրենքի 27.1 հոդվածի 4-րդ մասով սահմանված է, որ նախագիծը մշակող մարմինը նորմատիվ իրավական ակտի նախագիծը ազդեցության գնահատողներին ներկայացնելու հետ մեկտեղ կազմակերպում է նախագծի վերաբերյալ հանրային քննարկումներ, որոնց նպատակը նորմատիվ իրավական ակտի նախագծի մասին ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց իրազեկումն է, ինչպես նաև նրանցից կարծիքների հավաքումն ու դրանց հիման վրա նորմատիվ իրավական ակտի նախագծի անհրաժեշտ լրամշակման աշխատանքների իրականացումը: ՀՀ կառավարության 2010 թ. մարտի 25-ի «Հանրային քննարկումների կազմակերպման և իրականացման կարգը հաստատելու մասին» թիվ 296-Ն որոշմամբ հաստատված Նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերի հանրային քննարկումների կազմակերպման և իրականացման կարգի 6-րդ կետով սահմանված է, որ հանրային քննարկումների իրականացման ժամկետն առնվազն 15 օր է, եթե նախագիծ մշակող մարմինը չի սահմանել առավել երկար ժամկետ:
Օրենքի նախագծի հիմնավորման մեջ նշված է, որ նախագիծը տեղադրվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության www.mss.am ինտերնետային կայքում 2013 թ. օգոստոսի 24-ին, այսինքն նախագիծը կառավարության օրակարգ ներկայացնելուց ընդամենը 4 օր (2 աշխատանքային օր) առաջ:
2013 թ. մայիսի 20-ին «Կանանց և տղամարդկանց հավասար իրավունքների և հավասար հնարավորությունների մասին» ՀՀ օրենքը առանց այդ էլ չի հանդիսանում ոլորտի խնդիրները պատշաճ և լիարժեք կարգովորող օրենսդրական ակտ: Միևնույն ժամանակ այս օրենքի ընդունումից հետո հասարակության որոշ խմբերի և անձանց կողմից առանձին դրույթների վերաբերյալ հնչեցվել են ծայրահեղական և խեղաթյուրող կարծիքներ, իսկ վերը նշված օրենքի նախագիծ ներկայացնելով ՀՀ կառավարությունը պարզապես զիջումների է գնում այդ խմբերին՝ հաշվի չառնելով հասարակության մեջ առկա նաև այլ կարծիքներ:
Հաշվի առնելով վերը շարադրվածը ՀԿ-ները  պահանջում են օրենքի նախագծի վերաբերյալ հանրային քննարկումների անհապաղ անցկացում:

Ряд общественных организаций Армении требует проведения общественного обсуждения законопроекта о равных правах мужчин и женщин 08/29/2013 16:17 | Лента новостей
Для включения в повестку намеченного на 29 августа 2013г. заседания Правительства Министерство труда и по социальным вопросам Армении представило законопроект о внесении поправок в закон РА “ О равных правах и равных возможностях женщин и мужчин”.
Ч. 4 ст. 27.1 закона РА “О правовых актах” гласит, что разрабатывающий проект орган вместе с представлением нормативного правового акта должен организовать общественные обсуждения, цель которых информирование физических и юридических лиц о проекте нормативного правового акта, а также сбор мнений и на основании этого осуществление работ по необходимой доработке проекта нормативного правового акта. По пункту 6 порядка организации и осуществления публичных обсуждений, ратифицированного решением 296-Н Правительством РА от 25 марта 2010г. “Об утверждении порядка организации и осуществления публичных обсуждений”, установлено, что срок проведения общественных обсуждений как минимум составляет 15 дней, если орган, разрабатывающий проект, не установил более длительный срок.
В мотивировке законопроекта отмечается, что 24 августа 2013г. текст проекта был размещен на веб-сайте Министерства труда и по социальным вопросам www.mss.am, то есть за 4 дня(2 рабочих дня) до представления проекта для включения в повестку Правительства.
Закон РА “ О равных правах и равных возможностях женщин и мужчин” от 20 мая 2013г. и без того не является надлежащим образом и полноценно регулирующим наличествующие в сфере проблемы законодательным актом. Вместе с тем после принятия данного закона со стороны некоторых представителей общества прозвучали экстремистские мнения, а Правительство РА, представляя вышеупомянутый законопроект, всего лишь шло на уступки этим группам, без учета существующих в обществе иных точек зрения.
Принимая во внимание вышеизложенное, общественные организации, как то:ванадзорский офис Хельсинскской гражданской Ассамблеи, организация общественная информация и нужда в знаниях, общественная организация “Центр поддержки женщин”, “Журналисты во имя прав человека” и ряд других требуют незамедлительного проведения общественных обсуждений касательно проекта закона.