Ժամանակավորապես դադարեցվել են Երևանի թիվ 27 դպրոցի տնօրենի լիազորությունները 08/29/2013   12:44  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանի թիվ 27 հիմնական դպրոցում հայտնաբերված չարաշահումների դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Շենգավիթ վարչական շրջանի դատախազի ցուցումով որոշում է կայացվել նշված դպրոցի տնօրեն Սուսաննա Սարգսյանի պաշտոնավարությունը ժամանակավոր դադարեցնել՝ նկատի ունենալով, որ պաշտոնում մնալով, տնօրենը կարող է խոչընդոտել մինչդատական վարույթում գործի քննությանը: Որոշումն ուղարկվել է Երեւանի քաղաքապետին՝ եռօրյա ժամկետում կատարելու համար։
Քրեական գործի նախաքննությամբ մասնավորապես  պարզվել է, որ դպրոցի տնօրենը՝ 2009-2012թթ. ընթացքում թվով վեց աշխատանքային պայմանագրեր է կնքել տարբեր անձանց հետ, որոնք փաստացի չեն կատարել իրենց աշխատանքային պարտականությունները: Սակայն աշխատանքային պարտականությունները փաստացի չկատարած նշված անձանց անվամբ դուրս է գրվել աշխատավարձ, ինչը յուրացման և վատնման եղանակով, ըստ նախաքննության տվյալների  հափշտակվել է տնօրենի կողմից։ Քննությամբ նաև պարզվել է, որ մի քանի դրվագով Սուսաննա Սարգսյանն անձամբ է ստացել այլ անձանց անունով ձևակերպված աշխատվարձերը՝ բանկոմատների միջոցով կանխիկացնելու եղանակով և  յուրացրել:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանության Շենգավիթի քննչական բաժնում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Ս.Սարգսյանին  28.08.2013թ. մեղադրանք է առաջադրվել  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ կետերով և 314-րդ հոդվածով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։
Ծանուցում. Հանցագործության մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Временно приостановлены полномочия директора ереванской школы N27 08/29/2013 13:23 | Актуальная тема
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту выявленных в ереванской основной школе N27 злоупотреблений, по указанию прокурора столичного административного района Шенгавит было принято решение о временном приостановлении полномочий директора вышеотмеченной школы Сусанны Саргсян, исходя из того, что, оставаясь на своем посту, директор может препятствовать расследованию дела в ходе досудебного производства.
В ходе предварительного следствия уголовного дела, в частности, установлено, что директор школы в течение 2009-2012гг. заключила шесть трудовых договоров с разными лицами, которые фактически не выполнили своих служебных обязанностей, однако на их имя была выписана заработная плата, которая путем присвоения и растраты, согласно данным предварительного следствия, была расхищена директором. Следствие также установило, что Сусанна Саргсян по нескольким эпизодам лично получила зарплаты, оформленные на имя вышеупомянутых лиц, и, обналичив сумму, присвоила ее.
В рамках уголовного дела, возбужденного в Шенгавитском следственном отделе Полиции при Правительстве РА, 28.08.2013г. С. Саргсян было предъявлено обвинение по пп. 1 и 3 ч. 2ст. 179 и ст. 314 УК РА. В отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.