Ջուրը՝ Օշական և Ոսկեվազ գյուղերում աղիքային վարակի աղբյուր 08/29/2013   16:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արագածոտնի մարզի Օշական և Ոսկեվազ գյուղերում օգոստոսի 28-ին արձանագրվել է աղիքային վարակիչ հիվանդության ախտանշաններով 5 դեպք։
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Առողջապահության նախարարությունից՝ հիվանդները հոսպիտալացվել են Աշտարակի բժշկական կենտրոնում: Հիգիենիկ և հակահամաճարակային տեսչության մասնագետներն այդ համայնքներում անմիջապես կազմակերպել են բակային համայցեր, որոնց ընթացքում հայտնաբերվել է ևս 58 հիվանդ: Այս պահի դրությամբ նրանցից 14-ը բուժվում է Աշտարակի ԲԿ-ում, 4-ը` «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցում: Մյուսների բուժումն իրականացվում է ամբուլատոր պայմաններում։ Հիվանդների վիճակը գնահատվում է թեթև և միջին ծանրության: Նրանք տարիքային տարբեր խմբերից են։
Հիվանդության ախտանշանները բոլորի մոտ նույնն են եղել` ջերմության բարձրացում, սրտխառնոց, որովայնի ցավեր, լուծ, փսխում, նքոցներ:
Նախնական վարկածով վարակի հավանական աղբյուրը եղել է խմելու ջուրը: Աղիքային վարակիչ հիվանդությունների հարուցիչների ոչնչացման նպատակով անմիջապես կազմակերպվել են ջրի գերքլորացման աշխատանքներ:
Բակային համայցերի ընթացքում բնակչության շրջանում իրականացվում է բացատրական աշխատանք աղիքային վարակիչ հիվանդությունների կանխարգելման ուղղությամբ, խորհուրդ է տրվում օգտագործել միայն եռացված ջուր:

Вероятным источником вспышки кишечной инфекции в селах Воскеваз и Ошакан Арагацотнской области Армении могла стать питьевая вода 08/29/2013   18:54  |  Лента новостей
В селах Воскеваз и Ошакан Арагацотнской области 28 августа были зафиксированы 5 случаев заражения кишечной инфекцией.
Как сообщает Минздрав Армении, пациенты были госпитализированы в медцентр Аштарака. Специалисты отдела Государственной гигиенической и противоэпидемиологической инспекции немедленно организовали дворовые обходы, в ходе которых были выявлены еще 58 больных с вышеупомянутым диагнозом. По состоянию на данный момент 14 человек проходит лечение в медцентре города Аштарак, еще четверо в инфекционной клинике “Норк”. Лечение остальных проводится в амбулаторных условиях. Медики оценивают состояние пациентов как легкой и средней тяжести. Все они относятся к разным возрастным группам.
Симптомы болезни у всех одинаковые: повышение температуры, тошнота, боли в животе, диарея, рвота.
По предварительной версии, вероятным источником инфекции стала питьевая вода. С целью уничтожения возбудителей кишечной инфекций непосредственно были проведены работы по гиперхлорированию воды.