10 հոգանոց նոր բանդան թալանում է ակտիվիստներին 08/26/2013   14:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Aravot.am-ը տեղեկացնում է, որ նստացույցի մասնակից Սուրեն Սահակյանը այսօր քաղաքապետարանի առջև ասուլիսի ժամանակ պատմեց, որ վերջին օրերին «Վճարում ենք 100 դրամ» նախաձեռնության ակտիվիստներին քաղաքի տարբեր հատվածներում կողոպտում են:
«Հանցավոր բանդան, որի մեջ, նախնական տվյալներով, կա 10 հոգի, երեկ չէ առաջի օրը հեռախոս են գողացել, երեկ ոսկե շղթա են գողացել, ծեծում են ակտիվիստներին: Հանցավոր բանդան ուղղորդվում է ոստիկանության կողմից, այստեղ չեն գալիս: Եթե այդպես չլիներ, քսանչորս ժամվա պատմություն է, ոստիկանությունը կբացահայտեր»:
Նստացույցի մասնակիցները կասկածում են, որ բանդայի մեջ կան այն պաշտոնյաների երեխաները, որոնց հրաժարականն իրենք պահանջում են. «Ակտիվիստներին կողոպտելուց առաջ ասել էին՝ դուք ինչ գործ ունեք մեր հերերի հետ»:
Սուրենի խոսքերով, բացի գողություններից, ակտիվիստներին նաև հայհոյում ու սպառնում են. «Երեք օր առաջ էլ նստացույցի աջակիցներից մեկին են սպառնացել՝ ձեր ընտանիքներին ենք վնասելու, սեռական բնույթի հայհոյանքներ են տվել: Ոստիկանությանը տեղյակ ենք պահել, խնդրել ենք զբաղվել, բայց ոչ մի արձագանք»:

Банда из 10 человек совершает нападения на гражданских активистов в Ереване 08/26/2013   17:00  |  Лента новостей
Участники бессрочного сидячего пикета продолжают акцию протеста напротив мэрии Еревана, проводимую с 26 июля с.г. Как передает Panorama.am, один из трех гражданских активистов в ходе встречи с представителями СМИ – Сурен Саакян – заявил, что в последние дни неизвестные начали оказывать давление на сторонников акции протеста.
«Сперва они уточняют, участник ли ты акции протеста, а затем, получив утвердительный ответ, избивают, отбирают телефон, крадут золотые цепочки, матерятся. В ходе всех этих нападений говорится одно и то же: „Вы против наших отцов выступаете, да? Хотите, чтобы их уволили с работы?” Это преступная группа, банда в 10 человек, которая промышляет ограблениями и избиением наших сторонников», – рассказал гражданский активист.
Согласно изданию, С. Саакян отметил, что, несмотря на заверения Полиции о полном обеспечении безопасности протестующих, они все же чувствуют себя в опасности и обращались к правоохранительным органам с просьбой назначить на месте акции дежурство хотя бы одного полицейского, однако им отказали.