1 օրում ոստիկանության բաժին բերման է ենթարկվել 42 ակտիվիստ 08/26/2013 14:51 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Օգոստոսի 24-ին ցերեկը 26 հոգի բերման է ենթարկվել Կոմիտաս 5-ից, 16 հոգի էլ երեկոյան քաղաքապետարանի մոտից։ Ասվում է քիչ առաջ Թեհմինե Ենոքյանի անունից տարածված հայտարարության մեջ։ «Այսինքն ընդհանուր հաշվով մի օրվա մեջ առանց իրավական հիմնավորման ոստիկանությունը 40-ից ավել մարդու բերման ա ենթարկել ոստիկանական բաժանմունք և երեք ժամ, երբեմն անգամ ավել, նրանց պահել անազատության մեջ։ Բացի դրանից ոստիականությունը բռնություններ է կիրառել քաղաքացիների նկատմամբ, կան լուրջ մարմնական վնասվաքներով քաղաքացիներ, նրանց թվում՝ Արգիշտի Կիվիրյանը։ Սա հստակ ՌԵՊՐԵՍԻԱ է, որն արվում է ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՀՐԱՄԱՆՈՎ։ Ավելին, ոստիկանության անգործության պայմաններում քաղաքապետարանի հարակից տարածքում Միհրան Մարգարյանին և Բաբկեն Տեր-Գրիգորյանին կեսգիշերն անց ծեծի են ենթարկել անհայտ անձինք՝ ասելով «մեր հերերի դե՞մ եք հելել»,- նշում է հեղինակը։
Ոստիկանների «անօրինական գործողությունների և քաղաքական ռեպրեսիայի» դեմ ակտիվիստները օգոստոսի 27-ին՝ ժամը13:00-ին նախաձեռնել են բողոքի ցույց Նալբանդյանի վրա գտնվող ոստիկանության դիմաց, այնուհետև՝ երթ դեպի ՀՀ գլխավոր դատախազություն։ Պահանջը՝ ապօրինություններ թույլ տված ոստիկանների նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելն է։

Гражданские активисты завтра проведут шествие к зданию Генпрокуратуры Армении 08/26/2013   19:31  |  Актуальная тема
Днем 24 августа в отделения полиции были подвергнуты приводу 26 человек, задержанных в ходе инцидента по адресу Комитаса 5 в Ереване, где местные жители и гражданские активисты пытались воспрепятствовать строительству «элитной высотки». Еще 16 человек были задержаны вечером того же дня напротив мэрии Еревана. Об этом говорится в заявлении, распространенном журналистской, гражданской активистской Теймине Енокян.
«То есть за один день в общем счете были подвергнуты приводу свыше 40 человек, некоторых более 3 часов держали в отделениях полиции», – говорится в заявлении.
Автор также осуждает «применение насилия» в отношении координатора сайта Armtoday.info Аргишти Кивиряна, избиение неизвестными лицами гражданских активистов Миграна Маргаряна и Бабкена Тер-Григоряна.
«Активисты 27 августа, в 13:00, инициировали акцию протеста напротив отделения полиции на ул. Налбандяна, которая продолжится шествием к зданию Генпрокуратуры РА. Требование – привлечь к уголовной ответственности допустивших правонарушения полицейских», – говорится в сообщении.