Փաստաբանը Սուրիկ Խաչատրյանի որդու նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդություն է ներկայացրել 08/21/2013   16:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Փաստաբանների պալատի նախագահ, Սուրիկ Խաչատրյանի որդու` Տիգրան Խաչատրյանի փաստաբան Ռուբեն Սահակյանը միջնորդություն է ներկայացրել իր պաշտպանյալի մասով քրեական գործը կաճելու, նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու և խափանման միջոց կալանքը վերացնելու մասին: Այդ մասին Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Ռուբեն Սահակյանը:
«Շատ ձգվեց, այդքան չպետք է ձգվեր»,- ասաց պարոն Սահակյանը:
Գորիսում հունիսի 1-ին Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ նախկին մարզպետի որդին` Տիգրան Խաչատրյանը ու թիկնապահը` Զարզանդ Նիկողոսյանը մեղադրվում են շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով սպանության, դիտավորությամբ մեկ ուրիշի առողջությանը ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելու և ապօրինի զենք-ռազմամթերք ձեռք բերելու և պահելու համար: Նրանք կալանավորվել էին դեպքից հետո և մինչ այժմ գտնվում են «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում: Նշենք նաև, որ նախաքննության ժամանակ պարզվել էր, որ դեպքի օրը Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի որդին եղել է թմրանյութի ազդեցության տակ: Տեղեկացնենք նաև, որ այս գործի շրջանակներում մեղադրանք էր առաջադրվել նաև այդ օրը մահացած Ավետիք Բուդաղյանի եղբայր, Ասկերանի զորամասի հրամանատար Արտակ Բուդաղյանի նկատմամբ այն բանի համար, որ սպանության սպառնալիքներ է արել Սուրիկ Խաչատրյանի ու նրա հարազատների հասցեին:
Նախաքննության ընթացքից, ընդհանուր առմամբ, Ռուբեն Սահակյանը դժգոհ է, քանի որ նրա խոսքով, իր պաշտպանյալի նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքը «ակնհայտ ապօրինի» մեղադրանք է: «Ո՛չ Տիգրան Խաչատրյանի և ո՛չ էլ Զարզանդ Նիկողոսյանի (թեպետ ես նրա պաշտպանը չեմ), արարքներում չկան այն հանցակազմերը, որոնք վերագրվել են այդ երկու անձանց»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Ռուբեն Սահակյանը:
Նրա համար տարօրինակ է` ինչպե՞ս կարելի է հիմնավորված, օրինական ու պատճառաբանված համարել մեղադրանքը, եթե Արտակ Բուդաղյանը և Սուրիկ Խաչատրյանի մյուս թիկնապահ Նիկոլայ Աբրահամյանը ստացել են մեկական մարմնական վնասվածք: «Յուրաքանչյուրին մեկական կրակոց, բայց մեղադրել երկու հոգու, տրամաբանությունը ո՞րն է: Ես տրամաբանություն չեմ տեսնում: Չի կարելի երկու հոգու մեղադրանք առաջադրել, նույն արարքի համար, եթե ընդամենը մեկ կրակոց է ստացել տուժողը»,- նկատեց Տիգրան Խաչատրյանի փաստաբանը:
Ռուբեն Սահակյանի խոսքով՝ իր պաշտպանյալ Տիգրան Խաչատրյանը Բուդաղյան եղբայրների հետ որևէ խնդիր չի ունեցել: «Եթե որևէ խնդիր ունենար, այդ մասին մամուլը վաղուց գրած կլիներ»,- հավելեց փաստաբանը:
15:13 01/08/2013  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայկ Ալումյանը ներկայացրել է Սուրիկ Խաչատրյանին առնչվող հրապարակումների մի մասը
10:16 01/08/2013  |  Մամուլ«ՀՐԱՊԱՐԱԿ». Սուրիկ Խաչատրյանի առանձնատան մոտ տեղի ունեցածը «չափալախի» պատասխա՞ն

Дело по факту ЧП в Горисе. Адвокат представил ходатайство об освобождении сына экс-губернатора С. Хачатряна 08/21/2013   17:41  |  Лента новостей
Председатель Палаты адвокатов Армении, адвокат сына бывшего губернатора Сюникской области РА Сурена Хачатряна – Тиграна Хачатряна – Рубен Саакян направил ходатайство о прекращении уголовного дела, уголовного преследования в отношении своего подзащитного и отмене ареста как меры пресечения. Об этом Panorama.am сообщил Рубен Саакян.
Согласно информации, в целом Рубен Саакян недоволен ходом предварительного следствия, поскольку, по его словам, обвинение, предъявленное его подзащитному, является явно незаконным. «В деяниях Тиграна Хачатряна и Зарзанда Никогосяна нет состава инкриминируемого им преступления», – заявил юрист.
Адвокат считает странным то, как можно считать обоснованным, законным и мотивированным обвинение, если Артак Будагян и телохранитель губернатора Николай Абрамян получили телесное повреждение. «Не вижу логики в этом. Нельзя предъявлять обвинение двум лицам за одно и то же деяние, если потерпевший получил ранение одним выстрелом», – подчеркнул Рубен Саакян.
По словам Рубена Саакяна, у его подзащитного не было никаких проблем с семьей Будагянов. «Если бы какие-либо проблемы и существовали, то в прессе давно написали бы об этом», – добавил адвокат.
При этом Рубен Саакян добавил, что он как сторона защиты уже выяснил, что произошло в тот день, однако, сославшись на тайну следствия, отказался оглашать.
Напомним, ночью 1 июня во время ссоры у дома главы Сюникской области РА Сурена Хачатряна имела место стрельба, в результате которой погиб бывший кандидат в мэры Гориса Аветик Будагян. Его брат, полковник Минобороны Армении Артак Будагян, с тяжелым огнестрельным ранением был перевезен в военный госпиталь. С тяжелым ранением был госпитализирован и бывший на месте происшествия Николай Абрамян.
Полковнику Артаку Будагяну предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст. 137 («Угроза убийством, причинением тяжкого вреда здоровью или уничтожением имущества в крупном размере, если при этом была реальная опасность осуществления этой угрозы») УК РА.