«Apple»-ն ԱՄՆ-ի շուկայում սահմանափակել է «Samsung»-ի «կենսական» տարածքը 08/10/2013 12:26 | Միջազգային լրահոս
ԱՄՆ-ի միջազգային առևտրի կոմիտեն հայտարարել է «Apple»-ին պատկանող երկու պատենտները «Samsung»-ի կողմից խախտելու մասին:
Մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է այն պատենտներին, որոնք վերաբերում են բջջային հեռախոսների արտադրությանը, մեդիա-խաղարկիչներին և պլանշետային համակարգիչներին:
Նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից Կոմիտեի այդ որոշման հաստատումը կնշանակի, որ «Samsung»-ի որոշ արտադրատեսակների վաճառքն ԱՄՆ-ի տարածքում կարգելվի:
«Apple»-ը ողջունել է կարգավորող հանձնաժողովների այդ որոշումը: Իսկ «Samsung»-ը հայտարարել է, որ հիասթափված է Կոմիտեի այդպիսի եզրակացություններից:
Վերջին տարիներին այս երկու ընկերություններից մեկը մյուսին հաճախ է մեղադրում իր պատենտները գողանալու հարցում: Այդ մասին հաղորդում է «BBC»-ն:

В США комитет по торговле заявил о нарушении компанией Samsung двух патентов Apple 08/10/2013 13:02 | Международные новости
Комитет по международной торговле США заявил о нарушении компанией Samsung двух патентов компании Apple, передает агентство “Би-би-си”.
В частности, речь идет о патентах при производстве мобильных телефонов, медиа-плейеров и планшетных компьютеров.
В случае подписания данного решения Комитета президентом Обамой, некоторые виды продукции Samsung будут запрещены к продаже на территории США.
Apple приветствовала это решение регулирующих органов, в то время как Samsung заявила, что разочарована выводами Комитета.
Обе компании в течение нескольких последних лет обвиняют друг друга в краже патентов, пишет “Би-би-си”.