ՊՆ. Ադրբեջանական տարածք անցնելը Հակոբ Ինջիղուլյանի համար իրավական հետևանքներ չի առաջացնի 08/09/2013   19:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի պատվիրակ տիկին Դրագանա Ռանկովիչին և քննարկել օգոստոսի 8-ին տարածքում չկողմնորոշվելու հետևանքով ադրբեջանական ուժերի պահպանության տարածք անցած Հակոբ Գևորգի Ինջիղուլյանին առնչվող հարցերը:
Ինչպես հայտնում են  ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հնարավոր շահարկումները և ապատեղեկատվությունը բացառելու նպատակով՝ Դավիթ Տոնոյանը պաշտոնապես դիմել է ԿԽՄԿ-ին, որպեսզի հավաստիացնեն Հ.Ինջիղուլյանին, որ տեղի ունեցած դեպքն իրավական հետևանքներ չի առաջացնի նրա համար, ինչպես նաև` ադրբեջանական կողմի պատրաստակամության դեպքում ԿԽՄԿ ուժերով կազմակերպել և ապահովել ՀՀ քաղաքացու անվտանգ և շուտափույթ վերադարձը Հայաստան:

Замминистра обороны Армении обсудил с делегатом МККК инцидент с армянским военнослужащим А. Инджигуляном 08/09/2013   20:04  |  Лента новостей
Сегодня первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян принял делегата Международного комитета Красного Креста госпожу Драгану Ранкович. В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся инцидента с армянским военнослужащим Акопом Инджигуляном, который в ночь на 8 августа оказался на контролируемой Азербайджаном территории.
Как сообщает пресс-служба Минобороны РА, во избежание возможных спекуляций и дезинформации Давид Тоносян официально обратился в Международный комитет Красного Креста с тем, чтобы заверили А. Инджигуляна в том, что недавний инцидент не повлечет для него каких-либо правовых последствий, а также в случае готовности азербайджанской стороны усилиями МККК организовать и обеспечить безопасное и скорейшее возвращение А. Инджигуляна в Армению.