Հայաստանում պատիժ է կրում 4 780 դատապարտյալ 08/09/2013   12:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս տարվա հուլիսի 1-ի դրությամբ կալանավորվածների և ազատազրկման վայրերում պատիժ կրող դատապարտյալների թիվը կազմել է 4 780, ինչը 92-ով ավելի է անցյալ տարվա հուլիսի 1-ի ցուցանիշի համեմատ:
Պատժի հետագա կրման նպատակով ինչպես 2012թ., այնպես էլ 2013թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում Հայաստան դատապարտյալներ չեն փոխանցվել: Մինչդեռ 2013թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը և Ռուսաստանի Դաշնությանն են հանձնվել Հայաստանի Հանրապետությունում պատիժը կրող 4, իսկ Վրաստանի Հանրապետությանը և Իսպանիայի Թագավորությանը` 1-ական դատապարտյալներ: Ընդհանուր առմամբ 2013թ. հուլիսի 1-ի դրությամբ ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական հիմնարկներում պահվել են 143 օտարերկրյա քաղաքացիներ:
ՀՀ դատախազության կոլեգիայի օգոստոսի 7-ի նիստում, ամփոփելով 2013 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության ոլորտում կատարված աշխատանքները, այս մասին իր զեկույցում,  մասնավորապես, նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամ Թամազյանը:
Ըստ նրա,  2013թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում քրեակատարողական հիմնարկներից ազատվել է 834 անձ, որից 484-ը՝ պատիժը լրիվ կրելու, 155-ը` պայմանական վաղաժամկետ կարգով, 5-ը` ներմամբ, 83-ը` խափանման միջոց կալանքը փոխելու, 102-ը` դատարանի դահլիճից, 4-ը` հիվանդության պատճառով: Տարբեր հիվանդություններից մահացել է 8 դատապարտյալ (2012թ. առաջին կիսամյակում 17-ը), որից 2-ը Դատապարտյալների հիվանդանոց ՔԿՀ-ում (2012թ. առաջին կիսամյակում` 8-ը):
Հուլիսի 1-ի դրությամբ ազատազրկման վայրում են գտնվել 207 կին (2012թ. առաջին կիսամյակում` 195), որից 18-ը` սպանության, 8-ը` դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, 43-ը` խարդախության, 15-ը` կավատության, 16-ը` գողության, 26-ը` թմրամիջոց իրացնելու մեղադրանքով: Նույն ժամանակահատվածում անազատության մեջ են գտնվել 27 անչափահաս (2012թ. առաջին կիսամյակում 33), որոնցից 3-ը` սպանության,
5-ը` դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, 11-ը` ավազակության, 4-ը` գողության մեղադրանքով:
Ընդհանուր առմամբ 12 քրեակատարողական հիմնարկներում 2012թ.-ի առաջին կիսամյակում արձանագրված հանցագործությունների 35 դեպքի դիմաց 2013թ.-ի նույն ժամանակահատվածում արձանագրվել է  69 անձանց կողմից կատարված 63 հանցագործություն, այդ թվում` թմրամիջոցների և հոգեներգործուն նյութերի ապօրինի շրջանառության՝ 38 (2012թ.- ի առաջին կիսամյակում 22), առողջությանը թեթև վնաս պատճառելու՝ 4, ծեծի՝ 5, խարդախության՝ 3, իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու՝ 1 դեպք:
Հանցագործություն կատարած անձանցից 63-ը եղել են դատապարտյալներ, 6-ը` այլ անձինք: Նրանցից 3-ը կանայք են:
Քրեակատարողական հիմնարկներում սպանության, դիտավորությամբ ծանր մարմնական վնաս պատճառելու դեպքեր չեն արձանագրվել:
Ըստ Ա.Թամազյանի, դեռևս մեծ թիվ են կազմում ՔԿՀ-ներում շրջանառությունն արգելված իրերն ու առարկաները: Ռեժիմային միջոցոռումների արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են 761 միավոր կտրող-ծակող գործիք, 1174 հատ բջջային հեռախոս: Ներքին կանոնակարգը խախտելու համար 525 դատապարտյալների նկատմամբ որպես տույժ է նշանակվել պատժախցում պահելը:

В Армении в “местах не столь отдаленных” отбывают наказание 4 780 заключенных 08/09/2013 13:40 | Лента новостей
Как в 2012г., так и в первом полугодии 2013г. Армении не были переданы осужденные для дальнейшего отбывания наказания, когда как в первом полугодии 2013г. Исламской Республике Иран и Российской Федерации были переданы 4 человека, отбывающих наказание в Республике Армения, а Грузии и Испании – по 1 осужденному. В целом, по состоянию на 1 июля 2013г., в уголовно-исполнительных учреждениях Минюста РА содержалось 143 иностранных гражданина.
Об этом в своем докладе в ходе состоявшегося 7 августа заседания коллегии Прокуратуры РА, в частности, отметил заместитель генерального прокурора РА Арам Тамазян, подводя итоги проделанных в сфере контроля над законностью применения наказания и других мер принуждения в первом полугодии 2013г. работ.
По его словам, в течение первого полугодия 2013г. из уголовно-исполнительных учреждений были освобождены 834 человека, из них 484 – полностью отбыли наказание, 155 – в условно-досрочном порядке, 5 вышли по амнистии, 83 – в результате изменения меры пресечения (заключения под стражу), 102 были освобождены из зала суда, 4 – по болезни. В УИУ от разных болезней скончалось 8 человек (в первом полугодии 2012г. – 17 человек), из них двое – в УИУ “Больница для заключенных” (в первом полугодии 2012г. - 8).
По состоянию на 1 июля, в местах лишения свободы находилось 207 женщин (в первом полугодии 2012г. - 95), из них 18 по обвинению в убийстве, 8 –умышленном причинении тяжкого вреда здоровью, 43 –мошенничестве, 15 –сутенерстве, 16 – за воровство, 26 –сбыте наркотических средств. В тот же период в заключении находилось 27 несовершеннолетних (в первом полугодии 2012г. - 33), из них 3 по обвинению в убийстве, 5 –умышленном причинении тяжкого вреда здоровью, 11 –разбое, 4 –воровстве.
В общей сложности, в первом полугодии 2012г. в 12 уголовно-исполнительных учреждениях было зафиксировано 35 преступлений против совершенных 69 лицами 63 преступлений за аналогичный период текущего года, в том числе: незаконный оборот наркотиков и психотропных веществ – 38 (в первом полугодии 2012г. - 22), причинение легкого вреда здоровью – 4, избиение – 5, мошенничество – 3, применение насилия в отношении представителя власти – 1 случай.
Из числа лиц, совершивших преступления, 63 были заключенными, 6 – другие лица. Из них 3 – женщины.
В уголовно-исполнительных учреждениях не зарегистрированы случаи убийства, умышленного причинения тяжкого вреда здоровью.
По словам А. Тамазяна, все еще большое количество составляют случаи оборота запрещенных в УИУ вещей и предметов. В результате режимных мероприятий обнаружено и изъято 761 единица колюще-режущих предметов, 1174 сотовых телефона. За нарушение внутреннего регламента в отношении 525 осужденных применено наказание в виде содержания в карцере.