Տրանսպորտի նախարարի հրաժարականի և Երևանի ավագանուն անվստահություն հայտնելու պահանջ մեկ ասուլիսում 08/07/2013 14:19 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հասարակական տրանսպորտի ոլորտում ստեղծված այսօրվա վիճակի համար մասնագետները մեղադրույմ են տրանսպորտի նախարար Գագիկ Բեգլարյանին: Այս թեմային նվիրված նրանց հրավիրած ասուլիսում, սակայն, այդպես էլ չհնչեցին նախարարի հրաժարականի իրավական հիմքերը, փոխարենը հնչեց ևս մեկ պահանջ՝ Երևանի ավագանում անվստահություն հայտնելու:
Չքննադատելով հանդերձ երիկտասարդ ակտիվիստների քայլերը՝ Երևանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետի և «Երևանտրանս» ՊՓԲԸ տնօրենի հրաժարականի պահանջի ուղղությամբ, այսօր հրավիրված ասուլիսի մասնակից հասարակական հատվածի ներկայացուցիչները համոզմունք հայտնեցին, թե նախ և առաջ հարկավոր է պահանջել Տրանսպորտի և կապի նախարար Գագիկ Բեգլարյանի հրաժարականը:
«Հասարակական տրանսպորտն այսօր աշխատում է 2001թ-ի հայեցակարգով, որով և որոշվել է, որ մրցութային կարգով մասնավորներին պետք է գծեր հատկացվեն ուղեվորափոխադրումներ իրականացնելու համար»,- ասաց «Հասարակական դիրքորոշում» ՀԿ նախագահ Գևորգ Դոստուրյանը, հավելելով, որ քաղաքապետարանը, փաստորեն, առաջնորդվում է կառավարության այս որոշմամբ: ՀԿ նախագահի համոզմամբ, ոլորտի պատասխանատուները քաջ գիտակցել են, որ երկրում արձանագրվող գնաճը հանգեցնելու է նաև տրանսպորտի գների բարձրացմանը, սակայն ժամանակին միջոցներ չեն ձեռնարկել: Հենց այս քայլերը չձեռնարկելու համար էլ բանախոսը մեղադրում է Գագիկ Բեգլարյանին: Լրագրողների այն դիտարկմանը, թե 2001թ-ին Գագիկ Բեգլարյանը դեռ տրանսպորտի նախարար չէր, «Ավտովարորդների պաշտպանության լիգա» ՀԿ նախագահ Վարդան Փանոսյանը պատասխանեց, թե մրցույթները թեև անցկացնում է քաղաքապետարանը, բայց վերջինը շարժվում է կառավարության մշակած քաղաքականությամբ: Մինչդեռ, իրենց համոզմամբ, հենց նախարարությունը պետք է կառավարությունում հանդես գա հասարակական տրանսպորտի ոլորտում սուբսիդիա կիրառելու կամ այն պետականացնելու նախաձեռնությամբ:
Իսկ թե ինչու մասնագետները չեն պահանջում քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հրաժարականը, «Հասարակական դիրքորոշում» ՀԿ նախագահ Գևորգ Դոստուրյանը նշեց. «Ուրեմն ես Գագիկ Բեգլարյանին թողեմ, պահանջեմ Տարոնի՞ հրաժարականը, Ճանապարհային ոստիկանության պետի՞ հրաժարականը, Բեգլարյանին էլ թույլ տամ, որ իրա թևերը բացի ասի՝ Տղերք, սաղիս հրաժարակա՞նն են պահանջում: Ոչ, դու ես իմ նախարարը, վերջ, ես ոչ մեկի հետ գործ չունեմ»:
Ի դեպ, ինչպես պարզ դարձավ ասուլիսի հետագա ընթացքից, բանախոսները շատ ավելի դժգոհ էին տաքսիների լիցենզավորման համար նախարարության սահմանած պահանջներից, քանի որ նրանց գերակշիռ մասը հատկապես տաքսի ծառայություններ մատուցող ընկերությունների ներկայացուցիչներ կամ անհատ տաքսիստներ էին:
Իսկ օրինակ, ասուլիսին մասնակցող «Սպառողների միության» նախագահ Արմեն Պողոսյանը հայտարարեց Երևանի ավագանուն անվստահություն հայտնելու իր դիրքորոշման մասին՝ հընթացս տեղեկացնելով, որ ինքը Բեգլարյանի հրաժարականի պահանջին չի միացել:
«Ով ինչ ուզում անում է, ո՞ւր է ավագանին»,- հռետորական հարց հնչեցրեց Արմեն Պողոսյանը և հավելեց. «Ավագանուն մենք հայտարարում ենք անվստահություն և ուղարկում ենք տուն, բացի միջազգային գրոսմայստերից»:

И снова о транспорте: ряд общественных организаций требует отставки Гагика Бегларяна и объявления вотума недоверия Совету старейшин Еревана 08/07/2013 15:14 | Актуальная тема
Специалисты в создавшейся сегодня ситуации в сфере общественного транспорта винят министра транспорта Гагика Бегларяна. На созванной ими пресс-конференции, посвященной этой теме, однако, не были озвучены правовые основания для отставки министра, вместо этого они потребовали объявить Совету старейшин Еревана вотум недоверия.
Представители общественного сектора, участвующие в пресс-конференции, выразили убеждение, что в первую очередь необходимо потребовать отставку министра транспорта и связи Гагика Бегларяна.
“Общественный транспорт сегодня работает по концепции 2001г., по которому было решено, что частникам в порядке конкурсного отбора должны быть выделены линии для осуществления пассажирских перевозок”, - заявил председатель общественной организации “Гражданская позиция” Геворк Достурян. Он также добавил,что Мэрия фактически руководствуется данным решением Правительства. По убеждению главы общественной организации, ответственные за сферу прекрасно осознавали, что зафиксированная в стране инфляция приведет также к росту тарифов на проезд в общественном транспорте, однако своевременно не предприняли мер. Именно в этом Г. Достурян обвиняет Гагика Бегларяна. На замечание журналистов относительно того, что в 2001г. Гагик Бегларян не занимал пост министра транспорта и связи, председатель общественной организации “Лига защиты автоводителей” Вардан Паносян отметил, что, хотя тендеры проводит Мэрия, однако она руководствуется разработанной Правительством политикой. Когда как, по их убеждению, именно Министерство должно выступить в Правительстве с инициативой о применении субсидий в транспортной сфере или ее национализации.
А вот почему специалисты не требуют отставки мэра Тарона Маркаряна, председатель общественной организации “Гражданская позиция” Геворк Достурян отметил: “Значит, я должен оставить Гагика Бегларяна и потребовать отставки Тарона, отставки начальника дорожной полиции, а Бегларяну, видите ли, должен позволить, чтобы он расправил свои крылья и заявил, что мол, ребята, требуют отстранить нас всех от должности. Нет, ты мой министр..Баста. я не хочу ни с кем иметь дело”.
Участники пресс-конференции выразили еще большее недовольство требованиями, установленными для лицензирования пассажирских перевозок на такси, поскольку преимущественное их большинство представители такси-сервисов или частники.
Участвовавший, например, в пресс-конференции председатель “Союза потребителей” Армен Погосян озвучил свою позицию по поводу объявления вотума недоверия Совету старейшин Еревана, сообщив, что он не присоединился к требованию об отставке Г. Бегларяна.
“Кто что хочет, то и делает, куда подевался Совет старейшин!?”, - воскликнул риторически Армен Погосян. Он также добавил, что “мы объявляем Совету старейшин вотум недоверия и отправляем домой, за исключением международного гроссмейстера”