Ադրբեջանը պետք է մեղմի կարծիքի արտահայտման և հավաքների ազատության սահմանափակումները 08/07/2013 10:37 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Քննադատական տեսակետներ արտահայտող լրագրողների և այլոց հետապնդումները Ադրբեջանում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում լրջագույն խնդիրների աղբյուր են: Իշխանությունները պետք է ազատ արձակեն կարծիքի արտահայտման համար բոլոր ձերբակալվածներին, փոխեն կարծիքի արտահայտման և հավաքների ազատության ոլորտի օրենսդրությունը և կիրառումը», -նախօրեին հայտարարել է Մարդու իրավունքների հարցով Եվրոպայի խորհրդի հանձնակատար Նիլս Մույժնիեքսը՝ ներկայացնելով ընթացիկ տարվա մայիսի 22-ից 24-ը Ադրբեջան կատարած այցի մասին իր զեկույցը:
Առաջարկելով լիովին հրաժարվել զրպարտության քրեականացումից, Հանձնակատարն ափսոսանք է հայտնել առ այն, որ Ադրբեջանի նախագահը հունիսին ստորագրել է օրենսդրական փոփոխություններ, որոնք ուղղված են համացանցում զրպարտության մասին դրույթների կիրառման հեշտացմանը: Մյուս խնդիրը կապված է զրպարտության վերաբերյալ քաղաքացիական գործերով հաճախ նշանակվող չափազանց մեծ փոխհատուցման հետ: «Իշխանությունները պետք է ավարտին հասցնեն զրպարտության վերաբերյալ օրենսդրության բարեփոխումն այնպես, որպեսզի հանվի ազատությունից զրկելու պատժատեսակը և սանկցիաները դառնան համաչափ»,-ասել է նա:
Ըստ ԵԽ պաշտոնական կայքէջի հաղորդագրության, Հանձնակատարը նաև ընդգծել է լրագրողների և ԶԼՄ-ների այլ աշխատակիցների նկատմամբ ակնհայտ հատուկ աչառու վերաբերմունք դրսևորող դատարանների անկախության և անաչառության ամրապնդման անհրաժեշտությունը:
Բացի այդ, նա անհանգստացած է համացանցում հիմնական ազատությունների նկատմամբ վերջերս իրականացված սահմանափակումների կապակցությամբ: «Ակնհայտ է, որ ավելացել են ձերբակալությունները և քրեական հետապնդումները, ինչպես նաև սոցիալական ցանցերից օգտվողների նկատմամբ լայնածավալ վերահսկողությունը: Նման գործելաոճը պետք է անհապաղ դադարեցվի, ինտերնետը պետք է մնա կարծիքի ազատ արտահայտման տիրույթ»,-ընդգծել է Մարդու իրավունքների հարցով Եվրոպայի խորհրդի հանձնակատարը:

Нилс Муйжниекс: Азербайджану следует смягчить ограничения свободы выражения мнений и собраний 08/07/2013   11:11  |  Актуальная тема
«Преследование журналистов и других людей, высказывающих критические взгляды, является в Азербайджане источником серьезных проблем в сфере защиты прав человека. Власти должны освободить всех задержанных за выражение мнений, изменить законодательство и практику в области свободы выражения мнений и собраний», — заявил сегодня Комиссар Совета Европы по правам человека Нилс Муйжниекс, предваряя публикацию своего доклада о посещении страны с 22 по 24 мая 2013 года. Об этом сообщается на сайте Совета Европы.
Рекомендуя полностью отказаться от криминализации клеветы, Комиссар выражает сожаление по поводу того, что Президент Азербайджана подписал в июне поправки в закон, направленные на облегчение применения положений о клевете в Интернете. Другая проблема связана с чрезмерностью компенсаций по возмещению вреда, нередко назначаемых в гражданских процессах о клевете. «Власти должны завершить реформу законодательства о клевете с тем, чтобы отменить наказание в виде лишения свободы и сделать санкции пропорциональными».
Комиссар также подчеркивает необходимость укрепления независимости и беспристрастности судов, которые, как представляется, особо пристрастны к журналистам и другим работникам средств массовой информации.
Кроме того, он обеспокоен недавними ограничениями осуществления основных свобод в Интернете. «Налицо волна арестов и уголовных преследований, а также масштабная слежка за пользователями социальных сетей. Такую практику надо немедленно прекратить, Интернет должен оставаться пространством свободного выражения мнений”, - подчеркнул Комиссар Совета Европы по правам человека.