Գուլոյանի մահվան գործով քննությունը հանձնարարվել է այլ քննչական մարմնի 08/06/2013   13:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
2013թ. հունիսի 17-ին Մարո Գուլոյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Լուսինե Մինասյանի և «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի կողմից ՀՀ Գլխավոր դատախազությանը ներկայացվել էր դիմում Մարո Գուլոյանի գործով վարույթի անօրինական կարճման որոշման դեմ:
Հունիսի 24-ին ՀՀ Գլխավոր դատախազի որոշմամբ Մարո Գուլոյանի կասկածելի ինքնասպանության կապակցությամբ քրեական գործով վարույթը կարճելու մասին որոշումը, կայացված ՀՀ Ոստիկանության ՔԳՎ Կոտայքի մարզի քննչական բաժնի կողմից, վերացվեց: Տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Լուսինե Մինասյանի տարածած հայտարարության համաձայն, հուլիսի 11-ին նոր դիմում է ներկայացվել ՀՀ Գլխավոր դատախազություն` գործի քննությունը Երևան տեղափոխելու վերաբերյալ: Հուլիսի 26-ին ՀՀ Գլխավոր դատախազի տեղակալի գրությամբ քրեական գործն ուղարկվել է Քննչական գլխավոր վարչության պետ Գ. Համբարձումյանին` գործի նախաքննության կատարումը մեկ այլ քննչական մարմնի հանձնարարելու համար:
Խորին շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ Գլխավոր դատախազությանը նախաքննության օրինականության վերահսկողության ապահովման համար` տուժող կողմը հուսով է, որ գոնե նոր քննչական մարմնի կողմից Մարո Գուոյանի կասկածելի մահվան դեպքը կքննվի պրոֆեսիոնալ, առանց կողմնապահության և օրենքի պահանջների կոպիտ խախտման:

Расследованием обстоятельств гибели 20-летней Маро Гулоян займется другой следственный орган 08/06/2013 13:38 | Лента новостей
24 июня по решению генпрокурора Армении принятое следственным отделом Котайкской области Главного следственного управления полиции РА решение о прекращении производства по уголовному делу о сомнительном самоубийстве Маро Гулоян было аннулировано. Согласно распространенному представителем правопреемника потерпевшей, 11 июля было представлено новое заявление в Генпрокуратуру РА о передаче дела для дальнейшего расследования в Ереван. 26 июля в соответствии с письмом заместителя генерального прокурора Армении, дело было направлено начальнику Главного следственного управления полиции Гагику Амбарцумяну с целью поручения предварительного следствия по уголовному делу другому следственному органу.
Выражая глубокую благодарность Генеральной прокуратуре Армении за обеспечение контроля над соблюдением законности предварительного следствия, потерпевшая сторона надеется, что хотя бы следственный орган проведет профессиональное и беспристрастное расследование гибели Маро Гулоян в сомнительных условиях, без грубейшего нарушения требований закона”, –отмечается в заявлении Лусине Минасян.